Czym różni się trener medyczny od trenera personalnego?
Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 50zł Gwarancja satysfakcji

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

Czym różni się trener medyczny od trenera personalnego?

Niektórym wydaje się, że mówiąc o trenerze medycznym i trenerze personalnym mówimy o jednej osobie. Owszem - mają oni wspólny cel, którym jest poprawa sprawności fizycznej klientów, ale jednak ich kompetencje znacznie od siebie się różnią. Dowiedz się, czym różni się trener medyczny od trenera personalnego.

Uprawnienia zawodów trenera personalnego i trenera medycznego

Warto na samym początku zacząć od tego, jak wygląda uzyskanie uprawnień do wykonywania poszczególnych zawodów. Jest to istotna rzecz, różniąca trenerów medycznych od trenerów personalnych.

Trener personalny - kurs

  • Czas trwania. Szkolenia na trenera personalnego trwają najczęściej 10 dni, dając łącznie około 100 godzin dydaktycznych. Niestety istnieje także mnóstwo szkoleń jednodniowych lub weekendowych, po których można uzyskać tytuł trenera personalnego.
  • Program kursu. Program kursu na trenera personalnego obejmuje głównie naukę gotowych ćwiczeń siłowych, kalistenicznych, funkcjonalnych czy stretchingowych. W ramach kursu kilka godzin poświęconych jest anatomii, fizjologii i dietetyce.

Trener medyczny - kurs

  • Czas trwania. W naszym przypadku kurs BLACKROLL® Therapy dający uprawnienia trenera medycznego, trwa 34 dni, czyli 272 godziny.
  • Program kursu. Program szkoleń na trenera medycznego jest przede wszystkim bardziej rozbudowany i składający się z wiedzy medycznej - specjalistycznej. Na kursie BLACKROLL® Therapy na wybraną dziedzinę, np. anatomię funkcjonalną, ortopedię, oddech, układ nerwowy, diagnostykę różnicową, czy programowanie treningu terapeutycznego, poświęca się jeden lub dwa całe, 8-godzinne dni szkoleniowe.

Kompetencje trenera medycznego i trenera personalnego

Trójkąt kompetencyjny to wiedza, umiejętności i postawa. I choć postawa, jaką powinien reprezentować sobą trener personalny i trener medyczny, czyli uczciwość, otwartość, szacunek oraz pozytywne usposobienie - jest cechą dla nich wspólną, to wiedza i umiejętności jakie posiadają, znacznie się różnią.

Trener medyczny jako pomost pomiędzy treningiem a rehabilitacją

Trener medyczny, zwany też terapeutą ruchowym albo trenerem terapeutycznym, posiada ugruntowaną wiedzę na temat anatomii, fizjologii i funkcjonowania ludzkiego ciała, a także mechanizmów działających w przypadku urazów i przeciążeń aparatu ruchu. Praca trenera medycznego zakłada holistyczne podejście w dbałości o ogólny dobrostan pacjenta, dostosowanie odpowiednich ćwiczeń, obciążeń, planu treningowego do bardzo indywidualnych potrzeb każdego człowieka. Trener medyczny umie przeprowadzić pełną diagnostykę opartą na rzetelnym wywiadzie, a poprzez dobór odpowiednich ćwiczeń korekcyjnych, funkcjonalnych, czy nawet przy użyciu odpowiednio dobranych obciążeń, potrafi zaprogramować kompleksową terapię ruchową. Posiada narzędzia pozwalające na pracę z osobami po przebytych urazach czy operacjach ortopedycznych (oczywiście po wcześniejszej rehabilitacji poprzedzającej wizytę u takiego trenera), kobietami w okresie okołoporodowym, osobami z zaburzeniami wad postawy lub dysfunkcjami aparatu ruchu, czy też na przykład osobami dotkniętymi permanentnym stresem. Trener medyczny będzie umiał współpracować z podopiecznymi po przewlekłych chorobach, np. wywołanych wirusem COVID-19.

Dobry terapeuta ruchowy

Dobry terapeuta ruchowy to trener, który potrafi realnie zmienić jakość życia i funkcjonowania swoich podopiecznych, realizując ich cel poprawy sylwetki, kondycji, czy dobrego samopoczucia równolegle z powrotem do pełnej sprawności fizycznej i zdrowia. Trener medyczny często współpracuje z lekarzem i fizjoterapeuta. Odgrywa ważną rolę w przywróceniu prawidłowych wzorców ruchowych i sprawności fizycznej.

Aby sprostać wyobrażeniom coraz bardziej wymagających klientów i podopiecznych, oczekujących od swoich trenerów nie tylko narzucania gotowych schematów ćwiczeń, ale też indywidualnego i prozdrowotnego podejścia, powstało szkolenie BLACKROLL® Therapy, które w oparciu o wieloletnie doświadczenie szkoleniowców, a także obserwację potrzeb klientów prezentuje pierwszy w Polsce kurs nauczający kompleksowej terapii ruchem. W projekt BLACKROLL® Therapy zaangażowanych jest 12 najlepszych specjalistów z dziedzin sportu, treningu i terapii tworząc projekt, który realnie wpływa na polepszenie kompetencji i kwalifikacji każdego trenera. Po ukończeniu kursu trener posiada umiejętności i wiedzę pozwalające na pracę nawet z najbardziej wymagającymi klientami.