Jakigo fizjotrapeutę wybrać?

Trening medyczny

🕓Artykuł przeczytasz w 2 min 52 sek

Trening medyczny

Czym się różni trener medyczny i trener personalny?

Trening medyczny to nie mit ani nowy twór, niczym nie różniący się od treningu personalnego. Trening medyczny to faktyczna rewolucja w podejściu trenerów do ich kompetencji zawodowych oraz pracy z podopiecznymi.

Niektórym wydaje się, że mówiąc o trenerze medycznym i trenerze personalnym mówimy o jednej osobie. Owszem – mają oni wspólny cel, którym jest poprawa sprawności fizycznej klientów, ale jednak ich kompetencje znacznie od siebie się różnią.

Trener medyczny, zwany też terapeutą ruchowym albo trenerem terapeutycznym, posiada ugruntowaną wiedzę na temat anatomii, fizjologii i funkcjonowania ludzkiego ciała, a także mechanizmów działających w przypadku urazów i przeciążeń aparatu ruchu. Praca trenera medycznego zakłada holistyczne podejście w dbałości o ogólny dobrostan pacjenta, dostosowanie odpowiednich ćwiczeń, obciążeń, planu treningowego do bardzo indywidualnych potrzeb każdego człowieka. Trener medyczny umie przeprowadzić pełną diagnostykę opartą na rzetelnym wywiadzie, a poprzez dobór odpowiednich ćwiczeń korekcyjnych, funkcjonalnych, czy nawet przy użyciu odpowiednio dobranych obciążeń, potrafi zaprogramować kompleksową terapię ruchową. Posiada narzędzia pozwalające na pracę z osobami po przebytych urazach czy operacjach ortopedycznych (oczywiście po wcześniejszej rehabilitacji poprzedzającej wizytę u takiego trenera), kobietami w okresie okołoporodowym, osobami z zaburzeniami wad postawy lub dysfunkcjami aparatu ruchu, czy też na przykład osobami dotkniętymi permanentnym stresem. Trener medyczny będzie umiał współpracować z podopiecznymi po przewlekłych chorobach, np. wywołanych wirusem COVID-19.

Dobry terapeuta ruchowy (ta nazwa stosowana jest często zamiennie z trenerem medycznym) to trener, który potrafi realnie zmienić jakość życia i funkcjonowania swoich podopiecznych, realizując ich cel poprawy kondycji, czy dobrego samopoczucia równolegle z powrotem do pełnej sprawności fizycznej i zdrowia. Trener medyczny często współpracuje z lekarzem i fizjoterapeutą. Odgrywa ważną rolę w przywróceniu prawidłowych wzorców ruchowych i sprawności fizycznej, a także przesuwaniu granic możliwości sprawnościowych podopiecznych. 

Czym się charakteryzuje trener medyczny

Przed rozpoczęciem właściwych treningów na sali trener medyczny koniecznie musi przeprowadzić diagnostykę możliwości, ograniczeń i problemów podopiecznych (screeningi i wywiad) oraz każdorazowo konfrontować je z wynikami najnowszych badań. 

Umiejętność oceny badań i przełożenie ich rezultatów na własnych podopiecznych wymaga utrzymywania otwartego umysłu i ciągłego poszerzania kompetencji zawodowych. Trener medyczny, dzięki ukończeniu odpowiednich szkoleń, posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności, aby pracować z urazami, dolegliwościami bólowymi czy nawet pewnymi schorzeniami w fazie przewlekłej. 

Trenerzy medyczni, w odróżnieniu od personalnych, potrafią uniknąć tzw. “czerwonych flag”, czyli absolutnych przeciwwskazań do konkretnych ćwiczeń, a włączyć w plan treningowy takie ćwiczenia funkcjonalne, siłowe czy mobilizacyjne, które mogą realnie poprawić funkcjonowanie układu krążenia, zmniejszyć ryzyko choroby niedokrwiennej serca i cukrzycy insulinoniezależnej, zapobiegają osteoporozie, wspomagają utratę masy ciała przy zachowaniu masy mięśniowej, poprawiają dynamikę, stabilność i utrzymanie sprawności funkcjonalnej i psychicznej, co ma również przełożenie na dobre samopoczucie podopiecznych. 

Terapeuta ruchowy wie też dokładnie, kiedy powinien odesłać klienta czy podopiecznego do fizjoterapeuty lub lekarza. Jeśli po zajęciach diagnostycznych trener zidentyfikuje swojego podopiecznego jako bólowego albo wymagającego specjalistycznego leczenia, konieczna może być ocena fizjoterapeutyczna przed rozpoczęciem programu ćwiczeń. Z reguły przyjmuje się, że trener medyczny ma wiedzę, jak pracować z klientem, który określa swój ból w fazie ostrej na 2 punkty, a w fazie przewlekłej na 4 punkty w 10-stopniowej skali.

Ocena diagnostyczna trenera medycznego to obserwacja oraz określenie funkcji układu mięśniowo-szkieletowego lub nerwowo-mięśniowego w kontekście aktywności fizycznej, w tym między innymi zakresu ruchu stawu, motoryki, postaw posturalnych, funkcji biomechanicznych czy zdolności funkcjonalnych, w celu sformułowania zaleceń dotyczących planu treningowego i terapii przy pomocy ruchu.

Aby zapewnić brak bólu podczas treningu medycznego, komfort podopiecznych i kontrolę nad wykonywanym ćwiczeniem, trenerzy medyczni mogą być zmuszeni do modyfikacji (tj. skrócenia) zakresu ruchu lub dostosowania ułożenia dłoni lub stóp w konkretnym ćwiczeniu, aby jak najlepiej dopasować je do aktualnych możliwości i anatomii klienta.

Trenerzy medyczni dodatkowo promują zdrowy, wszechstronny styl życia, który obejmuje nie tylko ćwiczenia, ale nawet wiedzę dotyczącą biohackingu, czyli wszystkich działań pomagających w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia. 

Trening medyczny dla wymagających klientów

Aby sprostać wyobrażeniom coraz bardziej wymagających klientów, oczekujących od swoich trenerów nie tylko narzucania gotowych schematów ćwiczeń, ale też indywidualnego i prozdrowotnego podejścia, powstało szkolenie Fizjo4Life Therapy, które w oparciu o wieloletnie doświadczenie szkoleniowców, a także obserwację potrzeb klientów prezentuje pierwszy w Polsce kurs nauczający kompleksowej terapii ruchem. W projekt Fizjo4Life Therapy zaangażowanych jest kilkunastu najlepszych specjalistów z dziedzin sportu, treningu i terapii tworząc projekt, który realnie wpływa na polepszenie kompetencji i kwalifikacji każdego trenera. Po ukończeniu kursu trener posiada umiejętności i wiedzę pozwalające na pracę nawet z najbardziej wymagającymi klientami.

źródło: https://elementssystem.com/wp-content/uploads/2018/06/Scope.pdf

Autorzy artykułu:

Michał Dachowski

Michał Dachowski

Michał specjalizuje się w terapii manualnej tkanek miękkich. Stale rozwija wiedzę w rehabilitacji urazowej, ze szczególnym naciskiem na urazy sportowe.

Udostępnij na Facebooku

Cennik

Rezerwuj wizytę

Nasze usługi które mogą Cię zainteresować

Therapy Edycja XVI

Therapy Edycja XVI

Kurs, który pomoże Ci skutecznie i bezpiecznie ćwiczyć z klientem bólowym, aby pomóc mu żyć na co dzień.

Dowiedz się więcej

Cześć! Nasze szkolenia i wszystko, co z nimi związane, przenieśliśmy do Fizjo4life - zapraszamy!

Przejdź do Fizjo4Life