Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Poczytaj o Cookies

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

SMR – czyli autorozulźnianie autopowięziowe. Co to jest?

Współczesny świat fitnessu, sportu i medycyny coraz częściej podkreśla znaczenie powięzi dla jakości naszego ruchu oraz komfortu życia codziennego. To właśnie w tej tkance poszukuje się przyczyn bólu, napięcia mięśniowego czy kontuzji. Regularne rozluźnianie i nawadnianie naszej powięzi jest niezbędne dla zachowania zdrowego i sprawnego ciała.

Czym jest powięź?

Powięź to tkanka łączna otaczająca nasze mięśnie, ścięgna, stawy oraz organy wewnętrzne. Stanowi swego rodzaju "rusztowanie” rozciągające się w całym naszym organizmie. Gdybyśmy wyodrębnili ją z naszego ciała, powstałby trójwymiarowy model pokazujący jak jesteśmy zbudowani. Powięź możemy porównać do gąbki. Kiedy jest ona dobrze nawodniona staje się sprężysta i elastyczna. Jednak kiedy wysycha staję się krucha, napięta i podatna na uszkodzenia. Taki stan może ograniczać jej ruchomość względem mięśnia, co często staje się przyczyną bólu. Nasze ciało staje się sztywne, odczuwamy ograniczenie w zakresie ruchu. Powięź jest tkanką plastyczną dlatego szybko dostosowuje się do naszej postawy, często utrwalając negatywny jej wzorzec. Jednak ta sama plastyczność zapewnia jej również możliwość regeneracji czy samo-naprawy. Służy do tego tzw. autorozluźnianie powięziowe, czyli SMR.
BLACKROLL® STANDARD - rolki o średniej twardości.

BLACKROLL® STANDARD - rolki o średniej twardości.

Czym jest SMR i jakie daje efekty?

Self Myofascial Release (SMR) jest techniką masażu powięziowego, który wykonuje się samodzielnie przy użyciu rolek piankowych BLACKROLL®. Stosowany przed treningiem doskonale pobudza pracę mięśni, po treningu rozluźnia i regeneruje napięcie powstałe podczas ćwiczeń. SMR jest efektywną techniką rozluźniania napięcia i zrostów w mięśniach oraz otaczających je powięziach. Dobierając odpowiedni BLACKROLL® jesteśmy w stanie dotrzeć do praktycznie większości naszych mięśni, rozluźniając je i zapewniając lepszą cyrkulację krwi. Rolki mają różną gęstość, którą odzwierciedla ich twardość, dzięki temu możemy dobrać wałek idealnie do swojego napięcia mięśniowego i swoich potrzeb. Poprzez automasaż odpowiednio dobraną rolką następuje nawilżenie powięzi, jej stymulacja, co przy regularnym zastosowaniu znacząco poprawia gibkość ciała i zwiększenie zakresu jego ruchu.
Rolowanie ciała z BLACKROLL

Rolowanie ciała z BLACKROLL

Główną zaletą SMR jest łatwość i samodzielność wykonania, co pozwala na regularną pracę nad swoim ciałem, nie tylko wyczynowym sportowcom, ale także tym, którzy potrzebują rozluźnienia i regeneracji. Wystarczy około 8 do 10 powtórzeń na każdą partię mięśniową, aby odczuć wyraźną ulgę. Pracę nad powięzią powinniśmy zacząć od doboru rolki o odpowiedniej twardości, przy czym osobom, które wcześniej nie stosowały rolowania zaleca się wybór rolki potreningowej (MED, STANDARD czy PRO). Rolki przedtreningowe typu GROOVE służą do pobudzenia mięśni do wysiłku fizycznego i polecane są osobom regularnie trenującym i zaznajomionym ze stosowaniem SMR. Więcej na temat rodzajów przyrządów do SMR można znaleźć w bogatej ofercie Blackroll: http://www.blackroll.com.pl/sklep.
Zestaw produktów BLACKROLL

Zestaw produktów BLACKROLL

Podsumowując, regularne autorozluźnianie powięzi za pomocą BLACKROLL® zapewnia znaczny wzrost gibkości naszego ciała, zwiększenie przepływu krwi, lepsze odżywienie i nawodnienie tkanek, szybsze odprowadzanie toksyn. SMR daje efekt intensywnego masażu sportowego, który wspomaga regenerację mięśni po wysiłku, pomaga unikać kontuzji i przeciążeń, polepsza prawidłową postawą ciała.