Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 60zł Gwarancja satysfakcji
Go Top

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

SMR – Autorozluźnianie powięziowe

W świecie fizjoterapii i sportu coraz większą uwagę i zainteresowanie przykuwa zaniedbywana i pomijana do tej pory powięź. Coraz częściej to właśnie w tej tkance poszukiwane są przyczyny bólu czy kontuzji. Jednocześnie coraz więcej osób korzysta w swoim treningu czy rehabilitacji z piankowych rollerów Blackroll. Jak się okazuje te dwie rzeczy są ze sobą ściśle powiązane. O co chodzi? O SMR czyli self myofascial release.

 

Self myofascial release czyli autorozluźnianie powięziowe to technika masażu powięziowego wykonywana samodzielnie za pomocą rolek czy innych akcesoriów Blackroll. Żeby przybliżyć mechanizm działania SMR warto przypomnieć parę faktów z anatomii. Powięź to tkanka łączna otaczająca nasze mięśnie, ścięgna, stawy czy organy wewnętrzne. Stanowi „wewnętrzne rusztowanie” rozciągające się po całym ciele. Dla lepszego zrozumienia można porównać powięź do gąbki. Kiedy jest ona dobrze uwodniona staje się sprężysta i elastyczna. Jednak kiedy wysycha staję się krucha i podatna na uszkodzenia. Nadmiernie napięta czy słabo uwodniona powięź może ograniczać jej ruchomość względem mięśnia co często powoduje ból. Dodatkowo występuje odczucie sztywności a także ograniczenie zakresu ruchu. Te wszystkie objawy mogą powstać w wyniki mikrourazów, kontuzji czy przeciążeń. Skoro wiemy już czym jest powięź i jakie może dawać dolegliwości skupmy się na samym autorozluźnianiu.

 

Na czym polega SMR? 

Autorozluźnianie powięziowe wykorzystuje mechanizm autogenicznej inhibicji. Kluczową role odgrywają tu narządy ścięgnieste Golgiego (ang. GTO Golgi Tendon Organs) zlokalizowane w ścięgnach i powięzi. Są to narządy wrażliwe na zmiany napięcia mięśni. Stymulowanie GTO poprzez rolowanie powoduje spadek napięcia mięśni i ich rozluźnienie. Jest to inhibicja autogeniczna ponieważ hamowanie jest powodowane przez własne receptory. Kolejnym efektem SMR jest „rozerwanie” w wyniku głębokiego ucisku adhezji i zbliznowaceń w obrębie powięzi oraz poprawa elastyczności tkanek miękkich. Podczas gdy rozciąganie dba o prawidłową długość naszych mięśni, autorozluźnianie powięziowe zapewnia ich odpowiednie napięcie czyli tonus mięśniowy.

 

Jakie są efekty stosowania SMR? 
 
Regularne korzystanie z produktów Blackroll oraz wykonywanie autorozluźniania powięziowego przynosi szereg pozytywnych efektów. Do najważniejszych należy zaliczyć:

  • wzrost gibkości i mobilności układu mięśniowego
  • zapobieganie bólom mięśniowym
  • wzrost przepływu krwi, a co za tym idzie szybsze odprowadzanie szkodliwych metabolitów i lepsze odżywienie tkanek
  • zapobieganie kontuzjom i przeciążeniom poprzez zachowanie prawidłowego balansu mięśniowego
  • szybszą regenerację mięśni po wysiłku
  • daje efekt zbliżony do masażu sportowego

Przy użyciu produktów Blackroll mamy możliwość dotarcia i oddziaływania na punkty i mięśnie, na które nie oddziałujemy podczas zwykłego rozciągania

 

Kiedy i jak korzystać z produktów Blackroll ?

Autorozluźnianie powięziowe wykorzystujemy zarówno po treningu jak i w czasie przygotowania do wysiłku. Może ono stanowić substytut rozciągania lub być jego uzupełnieniem. Ważne jest aby najpierw skorzystać z rolowania (czynność dynamiczna!) a dopiero potem się rozciągać (czynność statyczna). Ćwiczenia mogą być wykonywane na wszystkich partiach mięśniowych ciała. Samodzielnie decydujesz które mięśnie potrzebują rozluźnienia i regeneracji. Wystarczy wykonać około 8-10 powtórzeń na każdą partię mięśniową. Blackroll oferuje kilka twardości rolek: MED (miękka), STANDARD (uniwersalna), a także PRO (bardzo twarda) oraz dwie faktury rolki: gładką lub karbowaną - GROOVE. O tym jak dobrać rolkę dla siebie i jak dokładnie wykonywać SMR możecie dowiedzieć się ze strony internetowej Blackroll (www.blackroll.com.pl) lub kanału youtube (www.youtube.com/user/BLACKROLLpolska).

 

Skuteczność autorozluźniania powięziowego jest potwierdzona wieloma badaniami. Główną zaletą SMR jest łatwość wykonania, dostępność i ilość pozytywnych efektów jakie za sobą niesie. Zadziwiającym jest jak tak prosta czynność wpływa na nasze ciało. Warto wspomnieć, że SMR i produkty Blackroll nie są dedykowane jedynie wyczynowym sportowcom ale także amatorom, osobom aktywnym i każdemu kto potrzebuję rozluźnienia i regeneracji.