Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 60zł Gwarancja satysfakcji
Go Top

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

Rolka Do Automasażu: Jak Wybrać Idealną Rolkę?


Odpal wideo powyżej by Karolina zadała Ci parę pytań i doradziła jaką rolkę wybrać

Rolowanie ma wiele zalet i zastosowań. Jego głównym zadaniem jest rozluźnienie mięśni, dzięki czemu powięź jest elastyczniejsza i lepiej odżywiona.


Powiedzmy, że zdecydowałeś się i pomyślałeś: "Od dzisiaj chcę rozpocząć przygodę z rolką do masażu i wprowadzić automasaż do mojej codziennej rutyny".


W tym momencie pojawia się pewien problem… jak znaleźć najlepszy roller, skoro wybór modeli dostępnych na rynku jest OGROMNY?


Rolki do masażu różnią się od siebie rozmiarem, kształtem, twardością i powierzchnią. Dzieje się tak nie bez powodu. Każda z nich spełnia inne funkcje.


Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie, zapraszamy do lektury. Dzięki temu artykułowi wybierzesz idealną rolkę dla siebie!


Dlaczego Odpowiedni Wybór Rolki Jest Tak Ważny?Tak jak już wspominaliśmy - roller umożliwia samodzielne wykonanie masażu mięśniowo-powięziowego. Możesz stymulować i rozluźniać mięśnie za pomocą ciężaru swojego ciała. Piankowy wałek jest także świetnym narzędziem do użycia przed lub po treningu.


Rolki różnią się od siebie gęstością, teksturą, kształtem i rozmiarem. Chcąc wybrać odpowiednią rolkę dla siebie, dobieramy ją przede wszystkim pod kątem: napięcia mięśniowego, adaptacji sportowej, poziomu obciążeń i przemęczenia. Przed zakupem idealnej rolki dla siebie koniecznie musisz przeanalizować powyższe kwestie.


Dobór Odpowiedniej Gęstości (Twardości) Rolki


Rolki do automasażu są dostępne w różnych gęstościach, co jest głównym czynnikiem wpływającym na ich twardość oraz skuteczność w masażu tkanek głębokich. Więcej o tym, czym jest powięź i jak dużo korzyści może przynieść rolowanie, przeczytasz w jednym z artykułów na naszym blogu (kliknij).


Użycie zbyt miękkiej rolki do masażu może zapewnić niewystarczający nacisk, a zbyt twardej może powodować duży dyskomfort czy ból i mieć negatywny wpływ na wydajność tkanki.

  • BLACKROLL® w swoim asortymencie posiada trzy różne stopnie twardości rolek:
  • BLACKROLL® STANDARD,
  • BLACKROLL® MED,
  • BLACKROLL® PRO.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z rolowaniem, ale jesteś osobą zdrową, aktywną fizycznie, masz średnie napięcie mięśniowe, wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie wałek piankowy o średniej twardości - BLACKROLL® STANDARD.


Jeśli jesteś osobą po urazie, w trakcie rehabilitacji, osobą starszą albo masz wysokie napięcie mięśniowe i niski próg bólu, powinieneś zdecydować się na rolkę o najniższej twardości - BLACKROLL® MED.


Jeśli rolowanie nie jest dla Ciebie czymś nowym, rolujesz się już od jakiegoś czasu, jesteś zawodowym sportowcem, masz niskie napięcie mięśniowe oraz wysoki próg bólu - wybierz najtwardszą rolkę - BLACKROLL® PRO.


Idealna Powierzchnia Wałka Do RolowaniaCzas wziąć pod lupę powierzchnię rolki do masażu. Kupując roller, masz do wyboru dwie powierzchnie:

  • Gładką,
  • Karbowaną.

Ich zastosowanie zależy od celu rolowania:


Jeśli interesuje Cię rolowanie po treningu - roller o gładkiej powierzchni nada się idealnie. Taką rolką możesz rolować mięśnie po każdej sesji ćwiczeń.


Celem automasażu na rolce o płaskiej powierzchni jest nawodnienie, uelastycznienie oraz rozciągnięcie wszystkich struktur mięśniowo-powięziowych. Za jej pomocą zwiększysz zakres ruchu, zmniejszysz bolesność oraz napięcie mięśniowe.


Jeśli Twoim celem jest rolowanie przed treningiem, wybierz roller z wypustkami. Automasaż rolką o karbowanej powierzchni ma na celu zwiększenie przepływu krwi i limfy, ale przede wszystkim przygotowanie i pobudzenie tkanek mięśniowo-powięziowych.


Model BLACKROLL® GROOVE czy BLACKROLL® FLOW świetnie przygotowuje i rozgrzewa duże grupy mięśniowe do wysiłku fizycznego.


Kształt i Rozmiar Rolki Do Automasażu


Rolki o niestandardowym kształcie i rozmiarze są nakierowane na szczegółową pracę z ciałem.


Jeśli chcesz rozluźnić mięśnie łydek, stóp, ramion, przedramion i dłoni, to wybierz rolkę BLACKROLL® MINI. Chcesz zmniejszyć napięcie mięśniowe w obrębie klatki piersiowej, pośladków lub barków? Zdecyduj się na rolkę BLACKROLL® BALL 8.


Obydwa modele zostały stworzone do dokładnego opracowywania małych grup mięśniowo-ścięgnistych. Są również tzw. wisienką na torcie, ponieważ nadają się idealnie jako „wykończenie” pracy po klasycznej rolce.


Jeśli często skarżysz się na bóle kręgosłupa i chcesz popracować nad karkiem, odcinkiem piersiowym lub lędźwiowym. Zaopatrz się w rolkę BLACKROLL® DUOBALL 8 - gwarantujemy, że pokochasz ją od pierwszego rolowania!


Koniec Problemu z Wyborem Odpowiedniej Rolki!


Jak już doskonale wiesz, rolki do automasażu różnią się od siebie rozmiarem, kształtem, twardością i powierzchnią. Jesteśmy przekonani, że po przeczytaniu tego artykułu, dobór odpowiedniej rolki nie będzie stanowić dla Ciebie żadnego problemu.


Jeśli mimo wszystko miałbyś jakiekolwiek wątpliwości z doborem odpowiedniego produktu do ćwiczeń dla siebie, warto skorzystać z naszej aplikacji BLACKROLL®.


Dlaczego warto? Po pierwsze błyskawicznie rozwiejesz wszystkie swoje wątpliwości, a po drugie znajdziesz tam wiele inspiracji do ćwiczeń z wykorzystaniem sprzętu od BLACKROLL®. Kliknij tutaj i dowiedz się więcej.


Karolina Dachowska

Karolina Dachowska

Trener powięzi w Fizjo4Life

Karolina specjalizuje się w treningu powięzi, a w szczególności w technikach rolowania, rozciągania powięziowego w sporcie i terapii. Współtwórca i wykładowca BLACKROLL Education.