Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

Wałek fitness – jak dobrać jego twardość i powierzchnię?

Nie jeden ze sportowców posiada w swoim zapleczu sportowym foam roller, ale ilu z nich dobrało odpowiedni rodzaj wałka do swoich potrzeb i czy potrafią oni odpowiednio go wykorzystywać? To już pewnie okaże się tajemnicą.

Aby rozwiać wątpliwości jakie rodzą się w głowie w temacie cudownego wałka fitness, postaram sie tu nieco przybliżyć ten temat by każdy kto planuje zaopatrzyć się w foam roller mógł w pełni i do tego skutecznie korzystać z dobrodziejstw jakie niesie jego używanie.

Najważniejszym pytaniem zarówno dla tych, którzy dopiero planują zakup wałka fitness, a także, którzy nie do końca są pewni wyboru jakiego dokonali przy zakupach jest

Jaki wałek fitness wybrać?

Decydując się na zakup foam rollera dobrze by było poszukać czegoś dla siebie w wałkach piankowych, które pozwalają wybrać nam różne twardości. Wałek dobiera się zawsze do danej osoby, tak więc wałek kolegi może kompletnie nie przydać się nam, a dodatkowo spowoduje szybkie zniechęcenie się do tego "wynalazku"

Wybierając wałek fitness dla siebie musimy postawić sobie kilka pytań, miedzy innymi o stopień napięcia. Osobom, które mają bardzo spięte mięśnie, czyli bolesne i przykurczone poleca się rolki MED, które przy wielokrotnych powtórzeniach rolowania przyniosą spodziewane efekty rozluźnienia, a na pewno spowodują mniejszy dyskomfort ćwiczeń. Są one także polecane osobom o słabo rozbudowanych mięśniach, a także ludziom bardzo szczupłym.

Rolki STANDARD, są praktycznie uniwersalnym wyborem. Rolki te u osób bez przeciwwskazań przyniosą dobre efekty rolowania. Można je stosować praktycznie dla każdej partii mięśni. Wałki fitness o średniej twardości mogą być stosowane także przez osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z foam rollerem.

Rolki PRO - twarde - niekoniecznie najlepsze dla każdego. Nie można bowiem zakładać, że tylko najtwardsze rolki przyniosą spodziewane efekty rolowania - bo twarde to mocniejsze i skuteczniejsze.. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z foam rollerem są nawet odradzane.

Rolki twarde adresowane są dla osób już wcześniej rolujących się. Wskazaniem jest tu także duża masa ciała i dobrze rozbudowane mięsnie. Osoby o małym napięciu mięśni także powinny być zadowolone z ćwiczeń z twardym wałkiem fitness.

Tyle o twardości.

Jednak by jeszcze ułatwić wybór odpowiedniego wałka fitness należy pamiętać, ze mają one nie tylko różną twardość, ale i formę powierzchni.

Wałki gładkie są bardziej uniwersalne w zastosowaniu, można nimi praktycznie wymasować każdą okolice ciała. Jeśli jednak zdecydujemy sie na zakup rolek, które maja karbowaną fakturę (na przykład foam roller Blackroll GROVE) musimy wziąć pod uwagę, że nie zastosujemy ich już na każde pasmo mięśniowe. Ze względu na swoją specyfikę działania i wchodzenie w miesień dzięki wypustka nadają sie one raczej do rolowania większych mięśni. Z drugiej strony dzięki swojej budowie poprawia przepływ limfy i krwi, a  więc działa jak gdyby szybciej  na rolowane mięśnie.

Specyficzna okolicom do masowania jest strefa kręgosłupa. Trzeba pamiętać, że nieodpowiednio dobrany foam roller ( z wypustkami) może doprowadzić do pogłębienia istniejących już bólu w okolicy kręgów, w związku z  naruszaniem jego struktury. Polecam do rolowania tej okolicy użyć rolki Duoball. Składa się z 2 połączonych kul, które masują mięśnie nie naruszając struktury kręgosłupa.

Tak więc jeśli chcemy poprawić samopoczucie swoich mięśni po treningach, a jednocześnie zwiększyć ich wydajność musimy rozpatrzyć powyższe aspekty i dokonać dobrego wyboru.  A potem już tylko wałek fitness w dłoń i do ... rolowania.