Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 60zł Gwarancja satysfakcji
Go Top

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

Wałek fitness – jak dobrać jego twardość i powierzchnię?

Nie jeden ze sportowców posiada w swoim zapleczu sportowym foam roller, ale ilu z nich dobrało odpowiedni rodzaj wałka do swoich potrzeb i czy potrafią oni odpowiednio go wykorzystywać? To już pewnie okaże się tajemnicą.

Aby rozwiać wątpliwości jakie rodzą się w głowie w temacie cudownego wałka fitness, postaram się tu nieco przybliżyć ten temat by każdy kto planuje zaopatrzyć się w foam roller mógł w pełni i do tego skutecznie korzystać z dobrodziejstw jakie niesie jego używanie.

Najważniejszym pytaniem zarówno dla tych, którzy dopiero planują zakup wałka fitness, a także, którzy nie do końca są pewni wyboru jakiego dokonali przy zakupach jest

Jaki wałek fitness wybrać?

Decydując się na zakup foam rollera dobrze by było poszukać czegoś dla siebie w wałkach piankowych, które pozwalają wybrać nam różne twardości. Wałek dobiera się zawsze do danej osoby, tak więc wałek kolegi może kompletnie nie przydać się nam, a dodatkowo spowoduje szybkie zniechęcenie się do tego "wynalazku"

Twardość foam rollera

Wybierając wałek fitness dla siebie musimy postawić sobie kilka pytań, miedzy innymi o stopień napięcia. Osobom, które mają bardzo spięte mięśnie, czyli bolesne i przykurczone poleca się rolki MED, które przy wielokrotnych powtórzeniach rolowania przyniosą spodziewane efekty rozluźnienia, a na pewno spowodują mniejszy dyskomfort ćwiczeń. Są one także polecane osobom o słabo rozbudowanych mięśniach, a także ludziom bardzo szczupłym.

Rolki STANDARD, są praktycznie uniwersalnym wyborem. Rolki te u osób bez przeciwwskazań przyniosą dobre efekty rolowania. Można je stosować praktycznie dla każdej partii mięśni. Wałki fitness o średniej twardości mogą być stosowane także przez osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z foam rollerem.

Rolki PRO - twarde - niekoniecznie najlepsze dla każdego. Nie można bowiem zakładać, że tylko najtwardsze rolki przyniosą spodziewane efekty rolowania - bo twarde to mocniejsze i skuteczniejsze.. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z foam rollerem są nawet odradzane.

Rolki twarde adresowane są dla osób już wcześniej rolujących się. Wskazaniem jest tu także duża masa ciała i dobrze rozbudowane mięsnie. Osoby o małym napięciu mięśni także powinny być zadowolone z ćwiczeń z twardym wałkiem fitness.

Tyle o twardości.

Foam roller - roller z wypustkami czy płaski

Jednak by jeszcze ułatwić wybór odpowiedniego wałka fitness należy pamiętać, ze mają one nie tylko różną twardość, ale i formę powierzchni.

Wałki gładkie są bardziej uniwersalne w zastosowaniu, można nimi praktycznie wymasować każdą okolice ciała. Jeśli jednak zdecydujemy sie na zakup rolek, które maja karbowaną fakturę (znaczy roller z wypustkami - na przykład foam roller Blackroll GROOVE) musimy wziąć pod uwagę, że nie zastosujemy ich już na każde pasmo mięśniowe. Ze względu na swoją specyfikę działania i wchodzenie w miesień dzięki wypustka nadają sie one raczej do rolowania większych mięśni. Z drugiej strony dzięki swojej budowie poprawia przepływ limfy i krwi, a więc działa jak gdyby szybciej na rolowane mięśnie.

Specyficzna okolicom do masowania jest strefa kręgosłupa. Trzeba pamiętać, że nieodpowiednio dobrany foam roller ( z wypustkami) może doprowadzić do pogłębienia istniejących już bólu w okolicy kręgów, w związku z naruszaniem jego struktury. Polecam do rolowania tej okolicy użyć rolki Duoball. Składa się z 2 połączonych kul, które masują mięśnie nie naruszając struktury kręgosłupa.

Tak więc jeśli chcemy poprawić samopoczucie swoich mięśni po treningach, a jednocześnie zwiększyć ich wydajność musimy rozpatrzyć powyższe aspekty i dokonać dobrego wyboru. A potem już tylko wałek fitness w dłoń i do... rolowania.