Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 60zł Gwarancja satysfakcji
Go Top

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

Trening funkcjonalny

Dla kogo trening funkcjonalny?

Zapaleniec, miłośnik, pasjonat – to tylko jedne z nielicznych określeń osób lubiących aktywność fizyczną. Wśród nich nie brakuje wielbicieli treningu funkcjonalnego, który poprawia wszystkie najważniejsze funkcje motoryczne. Sęk w tym, że to tylko wierzchołek góry lodowej, bo pod nią kryje się jeszcze więcej korzyści! Zostań do końca artykułu, aby poznać czym dokładnie jest trening funkcjonalny i co możesz dzięki niemu zyskać.Niecodzienne czynności jako trening funkcjonalny? To możliwe!

Trening funkcjonalny opierany na codziennych czynnościach był niegdyś jedynie formą rehabilitacji. Teraz się to zmieniło!

Jakie są efekty ćwiczeń funkcjonalnych?

Trening funkcjonalny można wykonać samodzielnie w domu lub na siłowni. Sprzęt nie jest konieczny, jednak w celu urozmaicenia ćwiczeń wykorzystuje się gumy mini band, piłki lekarskie, poduszki sensomotoryczne, taśmy TRX, skrzynki, stepy lub kettlebells.

Ćwiczenia w treningu funkcjonalnym

System ćwiczeń funkcjonalnych nie ma nic wspólnego z rutynowym powtarzaniem tych samych sekwencji. Jest kombinacją różnorodnych ruchów statycznych i dynamicznych, które rozwijają zwinność, sprawność motoryczną i szybkość. Wśród ćwiczeń wdrażanych do treningu funkcjonalnego wyróżnia się między innymi:

  • przysiady jednonóż i obunóż,
  • wykroki,
  • wchodzenie na podwyższenia o różnych wysokościach,
  • burpee,
  • skręty tułowia z obciążeniem,
  • szybkie przechodzie z jednej pozycji do drugiej.

Ćwiczenia funkcjonalne w domu i na wakacjach

Ćwiczenia funkcjonalne można wykonywać z BLACKROLL® również będąc w domu i na wakacjach. Wystarczy wykorzystać do nich ciężar swojego ciała lub zakupić loop band’y – gumy oporowe, które są powszechnie wykorzystywane w treningach funkcjonalnych. Zajmują niewiele miejsca i można zabrać je dosłownie wszędzie!

guma oporowa do ćwiczeń loop band

Przygotowanie do ćwiczeń funkcjonalnych

Pamiętajmy jednak o przygotowaniu do ruchu w formie rolowania przed treningiem. Najlepiej wykorzystać do tego specjalne przedtreningowe wałki piankowe BLACKROLL® o średniej twardości, które dzięki karbowanej strukturze aktywują mięśnie i przyspieszają krążenie krwi.

Nie pomijaj rozgrzewki!

Rolowanie jako rozgrzewka to niestety bardzo często pomijany pierwszy etap rozgrzewki właściwej, jak i sposób na rozluźnienie po treningu. Zarówno zawodowcy, jak i amatorzy sportu powinni chronić się w ten sposób przed kontuzją i zadbać o elastyczność mięśni.

blackroll standard rolka

Karolina Dachowska

Karolina Dachowska

Trener powięzi w Fizjo4Life

Karolina specjalizuje się w treningu powięzi, a w szczególności w technikach rolowania, rozciągania powięziowego w sporcie i terapii. Współtwórca i wykładowca BLACKROLL Education.