Bóle kręgosłupa – jak z nimi walczyć?
Wysyłka w ciągu 24h Darmowa dostawa Testuj przez 100 dni

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

Bóle kręgosłupa – jak z nimi walczyć ? 

Kręgosłup zbudowany jest z 33-34 kręgów i składa się z kilku odcinków: szyjnego, piersiowego, lędźwiowego, kości krzyżowej i kości ogonowej.

Pomiędzy kręgami znajdują się krążki międzykręgowe, a wszystkie te elementy spajają więzadła.

Ta jakże przemyślana konstrukcja stanowi główny stelaż naszego ciała i chroni rdzeń kręgowy przed uszkodzeniami.

Oprócz tego posiadamy fizjologiczne krzywizny - lordozę i kifozę, które wspomagają krążki międzykręgowe i zapewniają całkowitą amortyzację przed wstrząsami.

Kręgosłup jest często przeciążany i narażony na urazy. Tryb życia jaki prowadzimy ma ogromny wpływ na to w jakiej jest kondycji. Niestety coraz więcej osób skarży się na bóle pleców.

Dlaczego boli nas kręgosłup?

Najczęstszym powodem bólu kręgosłupa jest jego przeciążenie.

Do przeciążenia dochodzi wtedy, gdy więzadła, mięśnie i inne elementy kręgosłupa nie są wystarczająco wydolne i sprawne fizycznie, by pokonać siły mechaniczne. Ma na to wpływ kilka czynników. 

Nieprzestrzeganie zasad ergonomii pracy, czyli nieprawidłowa technika podnoszenia ciężkich przedmiotów lub źle dopasowany fotel, w którym spędzamy cały dzień, wpływa niekorzystnie na nasze plecy. Praca w nieprawidłowej pozycji może doprowadzić do powstania lub utrwalenia istniejących już wad postawy np. pleców okrągłych lub skrzywienia kręgosłupa.

Nieprawidłowa postawa ciała może doprowadzić do ucisku włókien nerwowych i wywołać dolegliwości bólowe.

Nadwaga, szczególnie otyłość brzuszna jest bez wątpienia naszym wrogiem. Każdy dodatkowy kilogram to dodatkowe obciążenie dla naszych pleców.

Upływający czas także wpływa na naszą niekorzyść. Wraz z wiekiem kości stają się słabsze, a ich gęstość mineralna maleje. Przyczynić się to może do powstawania osteoporozy.

Brak ruchu największym wrogiem kręgosłupa

Największym zagrożeniem dla naszych pleców jest zdecydowanie brak ruchu. Brak aktywności fizycznej owocuje słabą wydolnością układu mięśniowego, przykurczem mięśni, osłabieniem więzadeł, co w konsekwencji doprowadza do bólu i ograniczenia ruchomości. Co więcej, siedzący tryb życia prowadzi do nadwagi, nadwaga i brak ruchu przyczyniają się do powstawania osteoporozy, zwyrodnień kręgosłupa lub dyskopatii. Tak więc nie podejmując żadnej aktywności fizycznej zataczamy błędne koło, stwarzając przy tym zagrożenie dla naszego kręgosłupa.

Ruszaj się! Roluj się!

Złotym środkiem na wyeliminowanie bólu pleców jest aktywność fizyczna. Poświęcenie kilku minut na ruch sprawi, że zmniejszymy ryzyko powstawania wielu wad i schorzeń kręgosłupa.

Przeciążone partie ciała należy regularnie stymulować. Idealnie sprawdzi się w tym przypadku rolowanie. Wykonując automasaż aktywujemy włókna kolagenowe. Natomiast one wprawione w ruch wydzielają większą ilość płynu i nawadniają powięź.

Nasza nawodniona tkanka łączna jest gibka i odporniejsza na urazy. Po wykonaniu ćwiczeń z rolką zapomnimy o sztywnej i sklejonej powięzi, a wykonanie ruchu stanie się płynniejsze i mniej bolesne.

Rolując się poprawiamy przepływ krwi i wzmacniamy mięśnie głębokie, które będąc osłabione nie są w stanie zapewnić wystarczającej stabilizacji dla naszego kręgosłupa. Rehabilitację wzbogaćmy o rolowanie.

Na automasaż rolką powinniśmy poświęcić kilka minut w pracy lub w domu.

Oryginalne produkty BLACKROLL ® są lekarstwem na ból pleców i zadowolą każdą osobę borykającą się z tym problemem.

Jakie produkty BLACKROLL® do rolowania wybrać?

Rolując kręgosłup najlepiej zacząć masaż od klasycznej rolki (w zależności od wybranej twardości będzie to BLACKROLL® Med, BLACKROLL® Standard, BLACKROLL® Pro).

Następnie uzupełniamy automasaż wykorzystując BLACKROLL® Duoball - podwójne piłki zaprojektowane specjalnie do precyzyjnego rozluźniania mięśni i powięzi wzdłuż kręgosłupa. Dostępne są w dwóch rozmiarach o jednej twardości – Ø 8 cm i Ø 12 cm . W zależności od wielkości, idealne do masażu odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa.