Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 60zł Gwarancja satysfakcji
Go Top

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

Czym jest powięź i dlaczego powinniśmy o nią dbać?

Najnowsza wiedza dotycząc powięzi, oparta na wielu badaniach klinicznych uznawana jest za rewolucyjne odkrycie w świecie sportu i współczesnej fizjoterapii, przyczyniając się do pojawienia całkiem nowego podejścia do bólu, metod jego leczenia oraz treningu. Do niedawna nie doceniano jej roli, dzisiaj często uznaje się powięź za dodatkowy organ czuciowy znajdujący się wewnątrz naszego ciała. To właśnie ona pozwala nam postrzegać i kontrolować ruch naszego ciała.

Czym jest powięź i dlaczego stanowi ona ważny element naszego aparatu ruchu?

Powięź jest wielowymiarową tkanką miękką, która otacza nasze mięśnie, kości oraz narządy. Nadaje ciału formę i strukturę. Kształtuje jego wewnętrzną architekturę. Każdy mięsożerca z pewnością niejednokrotnie krojąc mięso napotkał cienką, białą błonę - tak właśnie wygląda powięź. Za pomocą powięzi transmitowana jest siła mięśni, dlatego jest ona uznawana za tak ważny element naszego aparatu ruchu.

Powięź łączy ze sobą kości oraz mięśnie, w niej zawieszone są nasze narządy, wyściela też nasz kręgosłup. Za części układu powięziowego uznaje się także ścięgna, więzadła oraz krążki międzykręgowe. Zagadnienie powięzi to nie tylko temat dla lekarzy, fizjoterapeutów czy zawodowych sportowców.

Kondycja naszej powięzi, a sprawność fizyczna

Ta z pozoru mało znacząca tkanka spełnia bardzo ważną funkcję w życiu każdego z nas - w znacznym stopniu odpowiada za to, jaki kształt ma nasze ciało. Jeżeli lekceważymy jej znaczenie, narażamy się na ból, ryzyko kontuzji podczas uprawiania sportu czy po prostu na sztywność stawów i mięśni powodującą dyskomfort w naszym codziennym życiu. Dlaczego? Otóż nasz układ ruchu, jak każda maszyna, wymaga regularnego i odpowiedniego "naoliwiania". Tylko kiedy nasze mięśnie oraz stawy są zdrowe, elastyczne i sprężyste, a nasz układ krążenia działa prawidłowo, zapewniając odpowiednie dotlenienie i nawodnienie układu mięśniowego, jesteśmy w stanie z łatwością wykonywać ruch w pełnym zakresie i w każdym kierunku. Nasza mobilność i sprężystość w bardzo wysokim stopniu uzależniona jest od jakości działania powięzi i stopnia jej nawodnienia.

Co zaburza działanie powięzi?

Powięź może ulegać odkształceniu w skutek złej postawy ciała. Może ulegać zgrubieniu, blokować się tworząc zrosty, a tym samym poczucie, iż jesteśmy ociężali, a nasze ciało uległo skrępowaniu i zmęczeniu. Częste doprowadzanie do przetrenowania ciała, złe wzorce ruchowe, niekorygowane wady postawy, a także złe odżywianie, słabe nawodnienie organizmu i przewlekły stres - to wszystko wpływa na funkcjonowanie powięzi odkształcając w niej negatywny wzorzec. Taka plastyczność powięzi ma również swoje zalety - zapewnia jej możliwość regeneracji. Kiedy przyjmujemy złą postawę ciała, z czasem nasza powięź gęstnieje w celu wsparcia sposobu w jakim utrzymujemy ciało. Jeżeli chcemy poprawić naszą postawę, powinniśmy zacząć od rozluźniania i nawadniania powięzi.

Zadbaj o swoją powięź, ROLUJ SIĘ!

Produkty BLACKROLL zostały stworzone z myślą o powięzi. Rolowanie za pomocą wałka piankowego zapewnia nawodnienie powięzi, które następuje poprzez masaż tkanek głębokich. Regularnie wykonywany masaż powięzi zauważalnie poprawia gibkość ciała i sprawność naszego układu ruchu. Dodatkowo pozbywamy się napięcia i polepszamy wydajność naszych mięśni. Jest to szczególnie ważne jeśli regularnie trenujemy. Warto pamiętać, że w powięzi lubią zbierać się toksyny z naszego ciała. Regularne rolowanie czyli tzw. uwalnianie powięzi poprawi cyrkulację krwi w naszym organizmie, usprawni dopływ tlenu do serca oraz pozostałych narządów i tkanek, co znacząco przyspieszy przemianę oraz wydalanie toksyn.Dbanie o powięź za pomocą regularnego rolowania zapewni naszemu ciału zdrowy wygląd i samopoczucie, spowolni także proces jego starzenia. Nawodniona i rozluźniona powieź zapewni nam zdrowy ruch, szybszą regenerację, pomoże w treningach oraz pracy nad prawidłową postawą ciała i uwolnieniem się od napięcia.

Karolina Dachowska

Karolina Dachowska

Trener powięzi w Fizjo4Life

Karolina specjalizuje się w treningu powięzi, a w szczególności w technikach rolowania, rozciągania powięziowego w sporcie i terapii. Współtwórca i wykładowca BLACKROLL Education.