Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 60zł Gwarancja satysfakcji
Go Top

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

Regeneracja Po Treningu – Podstawa Sukcesu Sportowego

Chcesz osiągnąć wymarzony sukces? Mieć upragnioną sylwetkę? Pożądasz lepszej kondycji fizycznej? Są one sumą między innymi takich elementów, jak prawidłowy trening, odpowiednia dieta. Jednak bardzo ważna jest także regeneracja, o której wiele osób uprawiających sport zapomina.

Trening I Następująca Po Nim Regeneracja Mięśni

Każdy sportowiec poświęca nie zliczone godziny na trening i ćwiczenia. Zazwyczaj którego celem jest uzyskania odpowiedniej masy, czy budowy mięśniowej. To właśnie ona decyduje o czasie reakcji, sile oraz sprawności fizycznej. Jednak wbrew pozorom rozrost tkanki mięśniowej nie następuje podczas wykonywania ćwiczeń, a po ich zakończeniu. W trakcie intensywnego wysiłku włókna mięśniowe ulegają mikro-uszkodzeniom. Mikro-urazy powstałe w strukturze mięśniowej są przyczyną bólu i sztywności – DOMS.

Odbudowa tych urazów, a w konsekwencji także przyrost mięśni następują podczas fazy regeneracji. Jeżeli w okresie między-treningowym tkanka nie zostanie właściwa odbudowana nastąpi osłabienie organizmu. Przy okazji wzrasta też ryzyko kontuzji. W tym czasie istotne jest, aby dostarczyć organizmowi właściwych substancji odżywczych. Trzeba zadbać też o odpowiednią ilości snu oraz niezbędnej regeneracji.

Po Treningu Zadbaj O Swoją Powięź

Prawidłowe działanie układu mięśniowego uzależnione jest natomiast bardzo ważnej lecz często pomijanej rzeczy. Jest to tkanką łączna czyli powięź. Otacza ona i penetruje każdy mięsień jak również kości, nerwy i organy. Tworząc przy tym trójwymiarowy kombinezon zapewniający podtrzymanie ludzkiemu ciału. Powięzie mają ogromny wpływ na poprawną ruchomość. Mają też wpływ na posturę i percepcję bólu.

Regularne rozluźnianie powięzi usprawnia regenerację mięśni. Zwiększa też mobilność ciała. Wspiera gibkość, a także wydajność organizmu. Pod wpływem wysiłku fizycznego powięź ulega obkurczeniu i krępuje otaczające mięśnie. Sztywna i mało podatna powięź uniemożliwia mięśniom jej rozciągnięcie w fazie ich przyrostu. Zatem kluczowe w osiągnięciu progresu treningowego jest, prawidłowe rozluźnienie powięzi.

Najprostszym, a zarazem najbardziej efektywnym sposobem rozluźniania powięzi jest automasaż. Można go wykonać z wykorzystaniem foam rollera. Jest to krótki wałek wykonany ze sztywnej i wytrzymałej pianki. Korzystanie z rolki gwarantuje efekt zbliżony do masażu sportowego. Systematyczne korzystanie z rolki po każdym treningu zmniejsza napięcie w mięśniach oraz otaczających je podwięziach. Dzięki temu zapobiega bólom mięśniowym. Dodatkowo przyspiesza ich odbudowę w celu zwiększenia ich wydajności.

Jak Wykorzystać Roller W Celu Regeneracji Mięśni Sportowca?

Korzystanie z wałka do w celu regeneracji po treningu jest proste i intuicyjne. Wystarczy położyć rolkę na podłodze i oprzeć się na niej tą partią ciała, którą potrzebujemy rozluźnić. Następnie przesuwamy w jedną i drugą stronę po niej ciało. Ważne, by wciąż móc przy tym kontrolować nacisk ciała na wałek. Wystarczy 30-sekundowy masaż, aby prawidłowo rozluźnić wybrana grupę mięśni. Systematyczne rolowanie to przede wszystkim prewencja przed niechcianymi kontuzjami. Nadmierne napięcie mięśniowe ogranicza ruchomość ciała, a w efekcie prowadzi do urazów. Sztywna powięź może ulec sklejeniu i uszkodzeniu.

Natomiast nawilżona i elastyczna zapewnia pełną ruchomość. Co za tym idzie odpowiednią mobilność, integralność i sprężystość mięśni. Co więcej, za pomocą rolki rozciąga się wybrane pasma mięśniowe, jednocześnie je masując. Oddziaływanie foam rollera na układ mięśniowy jest zdecydowanie bardziej dogłębne i efektywne niż tradycyjne, statyczne rozciąganie. Może więc być stosowane jako jego substytut.

Jaką Rolkę Wybrać Dla Sportowca?

Na rynku dostępnych jest kilka produktów do masażu po wysiłku. Jednak te warte uwagi wykonane są z lekkiej i wodoodpornej pianki. Nie chłonie ona potu, nie odkształca się i gwarantuje odpowiedni stopień twardości. Niezmiernie ważny jest dobór twardości rolki adekwatnie do indywidualnego napięcia mięśniowego i percepcji bólu.

Skuteczny automasaż powinien być nieprzyjemny. Ból jednak powinien pozwalać na tyle, aby wykonać 8-10 powtórzeń . Powolnie i precyzyjnie na każdą partię mięśniową ciała. W celu uzyskania najlepszych efektów warto również skorzystać z piłek do masażu. Osobiście z rolek tego typu polecamy Duoballe. Służą one do masażu bardziej szczegółowego. Pomagają pozbyć się napięcia dokładnie wybranych partii ciała.

Rolowanie jest niezbędne w regeneracji po treningu. Pomaga też w przygotowaniu organizmu do dalszej aktywności fizycznej. Zakup odpowiedniej jakości wałka to jednorazowa inwestycja we własne zdrowie. Pomoże on utrzymać ciało w prawidłowej kondycji. Oczywiście foam roller nigdy nie zastąpi fachowej opieki specjalisty.

Regeneracja Mięśni Po Urazach Sportowych

Dodatkowo gdy pojawi się kontuzja łatwiej będzie dotrzeć do jej przyczyny. Łatwiej też będzie ją zniwelować. Rozpoczęcie pracy na odpowiednio rozluźnionych i przygotowanych mięśniach zdecydowanie ułatwi prace fizjoterapeuty. Nie musi wtedy wstępnie rozbijać zgrubień i zwapnień. Może od razu bezpośrednio poświęcić swój czas na bardziej skuteczne zniwelowanie urazu.