Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 60zł Gwarancja satysfakcji
Go Top

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

Rolowanie a dyskopatia – czy można używać rollera w zwyrodnieniach?

Rolowanie ma na celu rozluźnić spięte mięśnie, uelastycznić powięź i zwiększyć przepływ krwi w obydwu strukturach. Rolować można się nie tylko przed i po treningu, ale również na co dzień. Głównym obszarem takiego masażu jest kręgosłup, w którym często odczuwamy dolegliwości bólowe i przeciążenia. Ale czy można rolować się mając dyskopatię?

Co to jest dyskopatia?

Dyskopatia kręgosłupa to degeneracja krążka międzykręgowego, który znajduje się między sąsiadującymi kręgami. Schorzenie to może dotyczyć tylko jednego segmentu lub kilku, a wtedy mówimy o dyskopatii wielopoziomowej. U wielu osób pojawia się już w młodym wieku i klasyfikuje się jako jedne z najczęstszych schorzeń. Objawami zmian degeneracyjnych kręgosłupa jest ból w obrębie zajętego segmentu/segmentów najczęściej w rejonie pleców, który może promieniować do pośladka i dalszych części kończyny dolnej. Jeśli mamy do czynienia z dyskopatią szyjną, wówczas ból przenosi się do barku, karku, a nawet kończyny górnej. Towarzyszą mu mrowienia i drętwienia tych okolic.

Rolowanie w dyskopatii – czy można to robić? Co to daje?

Dyskopatia nie jest przeciwwskazaniem do rolowania. Wręcz przeciwnie – rolowanie to sposób poprawę swojego stanu. Przede wszystkim dlatego, że uśmierza ból ciała, który jest głównym objawem dyskopatii. Oprócz tego wpływa na remisję schorzenia poprzez niwelację napięcia mięśniowo-powięziowego i daje efekt dekompresji kręgosłupa. Pamiętaj jednak, że w przypadku zaawansowanego stadium dyskopatii, który daje dolegliwości w postaci silnego i ostrego bólu, chęć rolowania warto skonsultować z fizjoterapeutą. To fizjoterapeuta wówczas zdecyduje, czy w danym przypadku masaż rollerem jest wskazany i dobierze intensywność rolowania do prowadzonej terapii. Ponadto jeśli podczas rolowania czujesz ból – nie rób tego!

Jaką rolkę wybrać w przypadku dyskopatii?

W przypadku dyskopatii fizjoterapeuci zalecają rolkę o miękkiej lub średniej twardości. Jest nią np. rolka STANDARD. Wybór zależy przede wszystkim od doświadczenia danej osoby w kwestii rolowania, a także stopnia intensywności bólu, który odczuwa. Dla większej precyzji masażu wybierz roller w postaci DUOBALL’a – możesz rolować się nim nawet przy ścianie.

blackroll standard rolka

Michał Dachowski

Michał Dachowski

Fizjoterapeuta w Fizjo4Life

Absolwent wydziału rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Rehabilitant z wieloletnim doświadczeniem w pracy z zawodowymi sportowcami i pacjentami urazowymi.