Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 60zł Gwarancja satysfakcji
Go Top

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

Ból kręgosłupa podczas długich podróży, zwłaszcza samochodem – jak go zmniejszyć?

Artykuł przeczytasz w 3 min 34 sek

5 sposobów na komfortową podróż samochodem bez bólu kręgosłupa

Ból kręgosłupa należy do chorób cywilizacyjnych. Przyjmuje się, że dotyka każdego choć raz w życiu i przeszkadza w nawet tak prozaicznych czynnościach, jak jazda samochodem. Problem jest mniejszy, gdy podróż autem twa krótko, jednak dolegliwości mogą stać się naprawdę uciążliwe, gdy przejażdżka samochodem zajmuje kilka godzin. Co robić na co dzień oraz w trakcie jazdy, by zmniejszyć lub całkowicie zlikwidować ból pleców w tym mięśni wokół kręgosłupa?

Prawidłowa pozycja siedząca w fotelu samochodowym

Przyjęcie prawidłowej pozycji nie dotyczy tylko pracy przy biurku. Jest ona równie ważna, gdy prowadzisz samochód. Wszystko skłania się do tego, by pośladki przybliżyć maksymalnie do oparcia fotela, aby zmniejszyć obciążenie nakładane na odcinek lędźwiowy. Punkt padania środka ciężkości w tej pozycji powinien kierować się na guzy kulszowe, co da się uzyskać właśnie wtedy, gdy miednica przylega do oparcia. Pamiętaj również o głowie – usiądź tak, by potylica dotykała zagłówka, a nie była wysunięta do przodu. Polecamy również podłożyć pod odcinek lędźwiowy poduszkę, która nie tylko sprawi, że siedzenie stanie się bardziej komfortowe, ale również podeprze kręgosłup i pomoże utrzymać prawidłową pozycję.

Regulacja fotela i zagłówka

Odpowiednia regulacja fotela i zagłówka wspomaga utrzymanie prawidłowej pozycji ciała. Właściwa odległość fotela to taka, przy której noga przy wciskaniu sprzęgła jest nieco ugięta w kolanie. Kierownica nie powinna znajdować się zbyt daleko od ciała, a więc tak, aby łokcie pozostały w lekkim zgięciu, a barki nie wysuwały się nadmiernie do przodu. Z kolei optymalne ustawienie zagłówka to na wysokości potylicy w taki sposób, aby wystawał wyłącznie szczyt głowy.

kup duoball 8

Przerwy na rozruch podczas jazdy

Stacje lub inne punkty postojowe można wykorzystać nie tylko na zatankowanie auta czy skorzystanie z publicznej toalety. To również okazja do tego, by rozprostować stawy, które wcześniej znajdowały się w jednej pozycji, a także rozciągnąć mięśnie. Kilka powolnych skłonów w przód, przysiadów, krążenia bioder i skręty tułowia pomogą rozluźnić włókna mięśniowe i przywrócić im mobilność.

Codzienne rolowanie

Mięśnie nie zawsze potrafią zregenerować się i rozluźnić do takiego stopnia, by ból nie istniał. Wówczas trzeba im pomóc. Prostym i możliwym do wykonania przez wszystkich sposobem na zmniejszenie napięcia mięśniowego, lepsze ukrwienie tkanek, a także poprawę ich mobilności jest rolowanie. W podróży, czy to autem, czy samolotem lub pociągiem świetnie sprawdzi się BLACKROLL® SLIM, czyli kompaktowych rozmiarów rolki o średniej twardości do samodzielnego masażu całego ciała. Dzięki swojej wyjątkowej, “wyszczuplonej” budowie zachowuje zalety pełnowymiarowej rolki, a przy tym nie zabiera dużo miejsca i może się zmieścić do każdej torby! Rolować się warto nawet codziennie, szczególnie gdy często podróżujesz. Regularny automasaż pozwoli na bieżące ,,rozbijanie” zgrubień mięśni, które powodują ból.

Ćwiczenia wzmacniające

Kręgosłup podczas jazdy samochodem może boleć z dwóch powodów. Po pierwsze ciało nie jest stworzone do bezruchu, dlatego długie siedzenie np. w samochodzie wywołuje dyskomfort. Po drugie przyczyną dolegliwości są zbyt słabe mięśnie kręgosłupa, które męczą się, gdy muszą utrzymać prawidłową pozycję siedzącą. Dlatego na co dzień warto wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa (szczególnie prostowników), które pozwolą nabyć włóknom mięśniowym optymalny tonus, pozwalający im na znoszenie nie do końca wygodnych pozycji. W połączeniu z rolowaniem produktami do automasażu

BLACKROLL® zapewnisz swojemu ciału kompleksowe rozluźnienie i regenerację, a jazda samochodem za każdym razem będzie dla Ciebie i Twojego kręgosłupa komfortowa.

Michał Dachowski

Michał Dachowski

Fizjoterapeuta w Fizjo4Life

Absolwent wydziału rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Rehabilitant z wieloletnim doświadczeniem w pracy z zawodowymi sportowcami i pacjentami urazowymi.