Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 60zł Gwarancja satysfakcji
Go Top

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

Najprostsze rozwiązania na najczęstsze problemy ze snem

Artykuł przeczytasz w 5 min 15 sek

Sen jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na jakość naszego codziennego życia, samopoczucie oraz wygląd. Często jednak zaniedbujemy tę sferę naszego życia - z braku czasu, nadmiaru obowiązków czy stresu, który skutecznie uniemożliwia nam spokojny sen. Napięcia w ciele przeszkadzają w znalezieniu wygodnej pozycji do spania. Czasem też marginalizujemy potrzebę wyspania się na rzecz np. zabawy czy innych form relaksu. Prawda jest taka, że wystarczy jedynie wyrobić w sobie kilka zdrowych nawyków, aby noc była czasem relaksu i regeneracji, a jakość snu znacząco wzrosła, poprawiając w dalszej kolejności jakość dnia. 

Na co wpływa sen?

Sen wpływa NA WSZYSTKO! Coraz większe zainteresowanie sposobami na zaśnięcie i przespanie całej nocy, spowodowane jest w głównej mierze złymi nawykami oraz tempem naszego życia. Ogrom procesów biologicznych i metabolicznych zachodzących w naszym organizmie uzależnionych jest lub przebiega w trakcie snu. Zaburzenia w tej sferze czy znaczący brak snu negatywnie odbijają się nie tylko na naszym samopoczuciu, ale również zdrowiu. Wysypianie się ma wpływ na naszą regenerację, a co za tym idzie pracę wszystkich narządów i procesów przebiegających w organizmie. Dobre spanie przyspiesza procesy przemiany materii, co w efekcie może się odbijać na naszej wadze. Jeśli więc zarejestrujesz u siebie dodatkowe kilogramy, mimo stosowania diety oraz regularnych ćwiczeń, powodu możesz szukać w zbyt małej ilości snu w ciągu dnia.

Zaburzenia snu i bezsenność - objawy

Bez snu nie da się żyć. Zaburzenia snu powodują długoterminowe i krótkoterminowe skutki dla osób w każdym wieku. Bezsenność oraz długotrwałe zaburzenia snu przyczyniają się do rozwoju chorób przewlekłych, a kilka nieprzespanych nocy z rzędu da objawy zmęczenia, bólu głowy, nerwowości, zmniejszenia ostrości wzroku czy znacznego obniżenia możliwości koncentracji. Zmniejszona odporność również może być skutkiem zaburzeń związanych ze snem.

kup poduszkę

Korzyści płynące z dobrego snu

Kiedy zaczniemy się wysypiać, szybko zauważymy pierwsze zbawienne dla naszego organizmu efekty. Nasza skóra poprawia swój koloryt i jędrność, mamy więcej radości z życia i energii do działania. Poprawia się ogólna wydolność fizyczna naszego organizmu oraz trawienie, co wspomaga starania o zmniejszenie lub utrzymanie wagi ciała. Sen bezpośrednio przekłada się na szybkość przemiany materii. Jego zaburzenia mogą powodować podjadanie wieczorne oraz większą ochotę na produkty wysokokaloryczne.

Jak spać, żeby się wyspać - kilka prostych porad

Warunki do odpowiedniego snu

Najszybszy efekt poprawy jakości naszego snu przyniesie zadbanie o regularny sen każdego dnia. Regularna pora zasypiania i wstawania pozwoli na szybsze zasypianie i jednoczesne wysypianie się poprzez odpowiednie nastawienie zegara biologicznego. W ten sposób nasze ciało samo zacznie być senne o konkretnej godzinie, jednak będziemy się też sami budzili codziennie o podobnej porze z uczuciem wyspania.

Podstawą jest odpowiednia higiena snu. Równie ważne jak wewnętrzne nastawienie i dyscyplina jest wykluczenie negatywnych czynników zewnętrznych. Zadbaj o odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia, jak również odpowiednio dobraną temperaturę w Twojej sypialni.

Dobór materaca, poduszki i kołdry

Nie możemy zapomnieć o tym, aby odpowiednio dobrać materac dla całego naszego ciała. Materace mogą posiadać różną twardość. Wybór twardego lub miękkiego materaca zależy od preferencji użytkowników lub zaleceń fizjoterapeuty czy lekarza. 

Na materacu się nie kończy. Wygodna poduszka pozwala zasnąć w każdych warunkach. Takie zadanie spełnia poduszka BLACKROLL® RECOVERY PILLOW, która dzięki swojej budowie i użytym materiałom dopasowuje się kształtem idealnie do Twojego ciała. I to bez względu na pozycję, w której śpisz. Pozwoli nam wyspać się wygodnie zarówno w domu, jak i w podróży, a jej spakowanie nie stanowi żadnych problemów, gdyż wyposażona jest w specjalny pokrowiec. Sen w samochodzie czy w samolocie dla wielu nie jest szczytem marzeń, jednak dzięki dopasowaniu poduszki RECOVERY PILLOW do anatomii głowy i szyi sprawi ona, że zasypianie w tak trudnych warunkach będzie zdecydowanie bardziej komfortowe.

Ostatnim elementem pasującym do tego obrazka jest dobór przykrycia, które stosujesz. Tu z kolei warto postawić na odpowiednią wagę kołdry oraz jej nieprzepuszczalność dla wilgoci. BLACKROLL® RECOVERY BLANKET to całoroczna, dobra w takim samym stopniu na sezon zimowy i letni, kołdra. Sen pod takim przykryciem zapewnia lepszą cyrkulację powietrza, a przez to też m.in lepsze krążenie krwi. Alternatywą dla osób, które mają problemy zwłaszcza z zachowaniem poprawnego krążenia krwi w nocy albo dla tych, którzy chcieliby je znacząco poprawić jest poduszka BLACKROLL® RECOVERY BLANKET ULTRALITE. Zawarte w niej włókna Celliant® pochłaniają energię cieplną z ciała i przekształcają ją w promieniowanie podczerwone. Proces ten działa dzięki zawartym we włóknie minerałom reagującym termicznie. Promieniowanie podczerwone jest następnie odbijane z powrotem do Twojego ciała. Zapewnia to lepszy przepływ krwi. Najprościej porównać działanie tej kołdry do działania sauny Infrared. 

Dwa kluczowe warunki snu, jak pora zasypiania oraz dobrze dobrane poduszka i kołdra, możemy spełnić zawsze.

Miejsce do dobrego snu

Na końcu zadba o miejsce, w którym zasypiasz. Najlepiej, żeby było to dobrze wentylowane pomieszczenie, w którym na czas snu będzie cicho i ciemno. Jeżeli masz możliwość, przeznacz jeden pokój na sypialnię i nie korzystaj tam z laptopa, telewizji czy komórki. Po zadbaniu o te wszystkie aspekty szybko zauważysz, że Twój sen jest znacznie lepszy i odczujesz pozytywne zmiany w jakości życia.

Michał Dachowski

Michał Dachowski

Fizjoterapeuta w Fizjo4Life

Absolwent wydziału rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Rehabilitant z wieloletnim doświadczeniem w pracy z zawodowymi sportowcami i pacjentami urazowymi.