Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 60zł Gwarancja satysfakcji
Go Top

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

Jak skutecznie zapobiegać stresowi i nerwom?

            Stres towarzyszy nam na każdym etapie naszego życia, mniej lub bardziej intensywnie. Indywidualną sprawą każdego z nas są czynniki, które wywołują to nieprzyjemne uczucie. Pierwszy dzień w szkole, matura, pierwsza randka, ślub, nowa praca - większość z nas przez to przechodziła lub będzie przechodzić i wie ile kosztowało nas to nerwów oraz stresu. Każdy z nas doświadczał te sytuacje inaczej. Jednych bardziej stresował egzamin na prawo jazdy, innych pierwszy dzień w nowej pracy, a niektórzy powiedzą, że zawsze najwięcej nerwów kosztuje ich wizyta u dentysty.

Czy stres jest zawsze zły?

Należy wiedzieć, że stres nie zawsze jest „tym złym”. Może on być też pozytywny. Mówimy o nim tak wtedy, gdy jest krótkotrwały, motywuje do działania, wiemy jak sobie z nim poradzić i chcemy stawić mu czoła. W przypadku stresu negatywnego sytuacja jest odwrotna. Trwa on długo, nie wiemy jak mu zaradzić, działa on nas destrukcyjnie, jesteśmy zniechęceni i czujemy, że powód stresu nas przerasta. Stres negatywny może być bardzo niebezpieczny w skutkach. Jeśli występuje w nadmiarze, może prowadzić do wielu chorób psychicznych i fizycznych. W dzisiejszych czasach bardzo często stresu i nerwów przysparza nam nasza praca. Pewnym sytuacjom musimy stawić czoła. Na szczęście istnieją rozwiązania, które pomogą nam obniżyć poziom stresu i nie wymagają one rezygnacji z pracy.

Aktywność fizyczna i masaż dobrym rozwiązaniem na stres

            Dobrym wariantem jest aktywność fizyczna. Wysiłek fizyczny pozwoli odreagować napięcia związane z pracą i poprawić nasz nastrój poprzez zmniejszenie wydzielania kortyzolu (hormonu stresu), a zwiększenie wydzielania endorfin (hormonów szczęścia). Poza tym wśród tylu istniejących form aktywności każdy znajdzie coś dla siebie. 

Dodatkowo, dobrym pomysłem jest masaż. Masaż oddziałuje na nasz układ nerwowy zmniejszając poziom stresu. Pobudza krążenie, odpręża i poprawia nastrój, ale także pozytywnie wpływa na wygląd naszej skóry.

Kolejnym świetnym sposobem na zregenerowanie organizmu i zmniejszenie zmęczenia psychicznego jest rolowanie. Rolowanie łączy ze sobą cechy aktywności fizycznej i masażu. Dzięki rolce możemy zarówno wykonać ćwiczenia, jak i skutecznie wymasować ciało rozluźniając je.  Wystarczy poświęcić kilka minut na rolowanie, aby poczuć odprężenie. Automasaż rolką daje takie same efekty jak masaż wykonywany ręcznie przez terapeutę. Napięte od nadmiaru stresu mięśnie poczują ulgę i rozluźnienie. Rollery BLACKROLL® sprawdzą się wszędzie. Ich rozmiar pozwala nam zmieścić je do torebki lub plecaka i wyciągnąć nawet w pracy. Rolując się w pracy dajemy upust naszym emocjom, nasz organizm staje się wydajniejszy, dzięki temu możemy wrócić do obowiązków zawodowych bardziej skoncentrowani i zmotywowani. Relaks organizmu przy użyciu rolki jest skutecznym rozwiązaniem na stres i nerwy.

Michał Dachowski

Michał Dachowski

Fizjoterapeuta w Fizjo4Life

Absolwent wydziału rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Rehabilitant z wieloletnim doświadczeniem w pracy z zawodowymi sportowcami i pacjentami urazowymi.