Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 60zł Gwarancja satysfakcji
Go Top

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

Masaż - nie tylko u masażysty

Właściwości lecznicze masażu były doceniane już w starożytności. Przez tysiąclecia ludzie w masażu odnajdywali sposób na rehabilitację i powrót do zdrowia, możliwość utrzymania skóry i tkanek w dobrej kondycji, a także relaks i odpoczynek. Niezależnie, która z tych dróg zwróciła Twoją uwagę na właściwości, jakie daje masaż, masz pewność, że jego systematyczne stosowanie przyniesie długotrwałe efekty.

Jaki rodzaj masażu wybrać?

Warto zacząć od tego czego oczekujesz od masażu. Można wyróżnić kilka powodów, dla których ludzie decydują się skorzystać na masaż. Dolegliwości bóle związane z bólem np. pleców? Zwiększenie elastyczności mięśni? Stymulacja krążenia krwi pozwalająca na lepszą regenerację? A może chodzi Ci o zwykłe poprawienie samopoczucia i obniżenie stresu, który towarzyszy nam na co dzień. Zagłębiając się w temat, na pewno zauważysz całą gamę zabiegów, jakim możesz się poddać. Czym zatem kierować się przy wyborze i jak odróżnić masaż leczniczy, sportowy, relaksacyjny?

Czy wybrać częściowy, czy całego ciała? Najdłuższe zabiegi na całe ciało trwają około 90 minut, częściowy masaż dużych grup mięśni trawa do 45 minut.

Jak ze wszystkim- również z masażem, można przesadzić. W związku z czym pamiętaj, że lepiej masować się częściej, a krócej niż jednorazowo poddać się długiemu zabiegowi.

Jeżeli chodzi o rodzaj masażu, jaki warto wybrać, skoncentruj się na celu, jaki chcesz osiągnąć.

Masaż relaksacyjny

Ten typ masażu jest doskonałą formą codziennego wypoczynku. Poddanie się zabiegowi masażu relaksacyjnego obniża poziom kortyzolu – hormonu stresu - w organizmie. Wykonywany specjalnymi olejkami do masażu na pewno wpłynie pozytywnie na wygląd i jędrność skóry. Zmniejszenie stresu i uczucie odprężenia to główne powody dla których, coraz więcej osób sięga po relaksacyjny masaż. Dotyczyć może on jedynie wybranych partii ciała lub przyjmować formę masażu całościowego.

Masaż sportowy

Masaż ten ma za zadanie pobudzić mięśnie do wytężonej pracy. Jest doskonały przed treningiem, charakteryzuje się dużym naciskiem i dynamiką wykonania. Jest elementem rozgrzewki. Z tego typu masażu korzystają zarówno profesjonalni sportowcy jak również osoby aktywne. Nie jest zalecany dla osób, które regularnie nie ćwiczą. Wkłada się w niego zdecydowanie więcej energii niż w przypadku masażu klasycznego. Może charakteryzować się również większą bolesnością. Masaż sportowy może być:

  • startowy,
  • przed wysiłkowy,
  • po wysiłkowy,
  • podtrzymujący

W zależności od fazy przygotowania zawodnika wybiera się odpowiedni typ. Masaż sportowy powysiłkowy stosowany może być również w celu regeneracji mięśni sportowca, zmniejszając ból i mogące pojawić się zakwasy.

Masaż leczniczy

Masaż pomoże nie tylko w przypadkach urazów i procesie rehabilitacji, ale także wzmocni układ ruchu oraz pomoże przywrócić ciało do prawidłowej postawy.  Sprawdzi się doskonale, jeżeli dużo siedzisz, a Twoje plecy zaczynają się zaokrąglać. Masaż leczniczy wykonywany jest najczęściej w przypadku bólów kręgosłupa, związanych ze zmianami w jego odcinkach. Spowodowane nadmiernym stresem, siedzącym trybem życia czy nagłym wypadkiem. Masaż leczniczy wykorzystywany jest również w przypadłościach takich jak rwa kulszowa. Masaż leczniczy można wykonać, wracając do formy po nadmiernym wysiłku, ale także po konsultacji z lekarzem wspomagając leczenie np. po złamaniach. Tu ważną formą masażu leczniczego jest tzw. masaż kontralateralny. Wykonuje się go na zdrowej kończynie po to, aby pobudzić przepływ krwi i bodźców w kończynie chorej, której nie można poddać bezpośrednio zbiegowi masażu.

Czy masaż można wykonać samodzielnie?

Masaż wykonywany samodzielnie określamy mianem automasażu. Podczas automasażu bardzo ważny jest odpowiedni ucisk mechaniczny. Żeby wykonać go z największą skutecznością i przy niewielkim wysiłku warto wyposażyć się roller do automasażu BLACKROLL®. Wykonanie takiego masażu polega na wykorzystaniu nacisku naszego ciała na roller i wykonywaniu ruchów pozwalających przesuwać go po mięśniu. Najbardziej uniwersalną rolką jest BLACKROLL® STANDARD. Możesz ją wykorzystać do codziennego masażu relaksacyjnego, do wykonania ćwiczeń regeneracyjnych po treningu, a także w formie masażu leczniczego. Dzięki wykorzystaniu rolki do masażu, wpłyniesz na masowane tkanki poprzez ich uelastycznienie, nawodnienie, odprężenie, usuniesz z nich produkty przemiany materii, a to wszystko wpłynie na ich przyśpieszoną regenerację. Na automasaż w domowym zaciszu zdecyduj się nie tylko w przypadku odczuwania dyskomfortu czy bólu. Zrelaksuj się, wykonując proste i szybkie ćwiczenia z rolką do masażu.

Czy masaż sportowy i masaż leczniczy można wykonać przy pomocy rollera?

Tak, pamiętaj jednak o odpowiednim dobraniu rolki do danego rodzaju masażu. Jeżeli Twoim celem jest pobudzenie mięśni, przed treningiem, wybierz rolkę z wypustkami. Tu do Twojej dyspozycji jest seria BLACKROLL® GROOVEBLACKROLL® FLOW. Jeżeli jesteś osobą dobrze zbudowaną, o dużej masie mięśniowej, możesz wyposażyć się roller o większej twardości oznaczony nazwą Pro.

Masaż leczniczy możesz wykonywać rolką miększą - BLACKROLL® MED. Produkty w tej serii charakteryzują się najmniejszą twardością, dlatego są doskonałe dla osób starszych lub wrażliwych na ból. Niektóre formy masażu leczniczego z powodzeniem wykonasz przy pomocy BLACKROLL® STANDARD.

Tak ja widzisz, odpowiednio dobrana rolka do masażu i regularne wykonywanie automasażu, może z powodzeniem zastąpić znaczną część wizyt u masażysty. Pamiętaj, że najlepszy efekt osiągniesz, regularnie wykonując masaż. Nawet codzienna, kilkuminutowa sesja da efekt, który zauważysz. Pozbądź się bólu karku, pleców, a także nadmiernego napięcia nie wychodząc z domu.

Michał Dachowski

Michał Dachowski

Fizjoterapeuta w Fizjo4Life

Absolwent wydziału rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Rehabilitant z wieloletnim doświadczeniem w pracy z zawodowymi sportowcami i pacjentami urazowymi.