Masaż - nie tylko u masażysty!

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

Masaż - nie tylko u masażysty

Właściwości lecznicze masażu były doceniane już w starożytności. Przez tysiąclecia ludzie w masażu odnajdywali sposób na rehabilitację i powrót do zdrowia, możliwość utrzymania skóry i tkanek w dobrej kondycji, a także relaks i odpoczynek. Niezależnie, która z tych dróg zwróciła Twoją uwagę na właściwości, jakie daje masaż, masz pewność, że jego systematyczne stosowanie przyniesie długotrwałe efekty.

Jaki rodzaj masażu wybrać?

Zagłębiając się w temat, na pewno zauważysz całą gamę zabiegów, jakim możesz się poddać. Czym zatem kierować się przy wyborze i jak odróżnić masaż leczniczy, sportowy, relaksacyjny?

Czy wybrać częściowy, czy całego ciała? Najdłuższe zabiegi na całe ciało trwają około 90 minut, częściowy masaż dużych grup mięśni trawa do 45 minut.

Jak ze wszystkim- również z masażem, można przesadzić. W związku z czym pamiętaj, że lepiej masować się częściej, a krócej niż jednorazowo poddać się długiemu zabiegowi.

Jeżeli chodzi o rodzaj masażu, jaki warto wybrać, skoncentruj się na celu, jaki chcesz osiągnąć.

Masaż relaksacyjny jest doskonałą formą codziennego wypoczynku. Poddanie się zabiegowi masażu relaksacyjnego obniża poziom kortyzolu – hormonu stresu - w organizmie. Wykonywany specjalnymi olejkami do masażu na pewno wpłynie pozytywnie na wygląd i jędrność skóry.

Masaż sportowy ma za zadanie pobudzić mięśnie do wytężonej pracy. Jest doskonały przed treningiem, charakteryzuje się dużym naciskiem i dynamiką wykonania. Jest elementem rozgrzewki.

Masaż leczniczy pomoże nie tylko w przypadkach urazów i procesie rehabilitacji, ale także wzmocni układ ruchu oraz pomoże przywrócić ciało do prawidłowej postawy.  Sprawdzi się doskonale, jeżeli dużo siedzisz, a Twoje plecy zaczynają się zaokrąglać. Możesz go wykorzystać, wracając do formy po nadmiernym wysiłku, ale także po konsultacji z lekarzem wspomóc leczenie np. po złamaniach. Tu ważną formą masażu leczniczego jest tzw. masaż kontralateralny. Wykonuje się go na zdrowej kończynie po to, aby pobudzić przepływ krwi i bodźców w kończynie chorej, której nie można poddać bezpośrednio zbiegowi masażu.

masaż fizjoterapia masaz sportowy

Czy masaż można wykonać samodzielnie?

Masaż wykonywany samodzielnie określamy mianem automasażu. Żeby wykonać go z największą skutecznością i przy niewielkim wysiłku warto wyposażyć się roller do automasażu BLACKROLL®. Wykonanie takiego masażu polega na wykorzystaniu nacisku naszego ciała na roller i wykonywaniu ruchów pozwalających przesuwać go po mięśniu. Najbardziej uniwersalną rolką jest BLACKROLL® STANDARD. Możesz ją wykorzystać do codziennego masażu relaksacyjnego, do wykonania ćwiczeń regeneracyjnych po treningu, a także w formie masażu leczniczego. Dzięki wykorzystaniu rolki do masażuwpłyniesz na masowane tkanki poprzez ich uelastycznienie, nawodnienie, odprężenie, usuniesz z nich produkty przemiany materii, a to wszystko wpłynie na ich przyśpieszoną regenerację.

Czy masaż sportowy i masaż leczniczy można wykonać przy pomocy rollera?

Tak, pamiętaj jednak o odpowiednim dobraniu rolki do danego rodzaju masażu. Jeżeli Twoim celem jest pobudzenie mięśni, przed treningiem, wybierz rolkę z wypustkami. Tu do Twojej dyspozycji jest seria BLACKROLL® GROOVEBLACKROLL® FLOW. Jeżeli jesteś osobą dobrze zbudowaną, o dużej masie mięśniowej, możesz wyposażyć się roller o większej twardości oznaczony nazwą Pro.

Masaż leczniczy możesz wykonywać rolką miękkszą - BLACKROLL® MED. Produkty w tej serii charakteryzują się najmniejszą twardością, dlatego są doskonałe dla osób starszych lub wrażliwych na ból. Niektóre formy masażu leczniczego z powodzeniem wykonasz przy pomocy BLACKROLL® STANDARD.

Tak ja widzisz, odpowiednio dobrana rolka do masażu i regularne wykonywanie automasażu, może z powodzeniem zastąpić znaczną część wizyt u masażysty. Pamiętaj, że najlepszy efekt osiągniesz, regularnie wykonując masaż. Nawet codzienna, kilkuminutowa sesja da efekt, który zauważysz.

Może Cię również zainteresować