Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 60zł Gwarancja satysfakcji
Go Top

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

Jak spać w ciąży?

Artykuł przeczytasz w 5 min 27 sek

Jak spać, żeby się wyspać? 

Ciąża to wyjątkowy, ale również wymagający czas dla każdej kobiety. Wiąże się on z wieloma zmianami w każdej sferze życia. Wzrasta zapotrzebowanie organizmu na energię, a co za tym idzie również na regenerację. Ilość i jakość snu jest w tym okresie bardzo ważna. Twoje ciało jest wystawione na ogromny wydatek energetyczny. Ciągły, nieprzerwany sen ma znaczenie nie tylko w kontekście regeneracji Twojego ciała, ale również ma wpływ na prawidłowy rozwój Twojego dziecka.

Każda z nas jest inna i nasze potrzeby są różne. Tym bardzie w okresie ciąży, nie ma jednej złotej zasady, którą powinnaś stosować. Kieruj się swoimi potrzebami, słuchaj swojego ciała. Okres ciąży to hormonalny rollercoaster, który może wywołać nadmierną senność. Zapotrzebowanie na sen może wzrosnąć, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Pamiętaj jednak, że nie tylko długość snu ma znaczenie. Jakość jest równie ważna, a na nią wpływ mają m.in. otoczenie, aktywność w ciągu dnia oraz pozycja podczas snu. 

Czy można spać na brzuchu?

Do tej pory Twoją ulubioną pozycją do snu było leżenie na brzuchu? Pewnie zastanawiasz się, jak to teraz będzie. Nie musisz z niej rezygnować od razu, spanie na brzuchu jest bezpieczne. Nie ma przeciwskazań przynajmniej do czasu, gdy brzuch znacznie się powiększy. Z upływem czasu i wzrostu brzucha spanie na nim jest odradzane. Po pierwsze pozycja ta robi się niewygodna wraz ze wzrostem brzucha, co wpływa na jakość Twojego snu, a więc i poziom regeneracji. Sam nacisk na brzuch może niekorzystnie wpływać na dziecko. Zatem jeśli całe życie śpisz na brzuchu, z chwilą otrzymania informacji o ciąży nie musisz zmieniać pozycji. Zmiana przyjdzie naturalnie, wraz ze zmniejszeniem komfortu.

Na którym boku spać w ciąży?

Spanie na boku w ciąży jest uznawane za najbezpieczniejszą i najzdrowszą pozycję. Badania wskazują, że leżenie na lewym boku jest szczególnie korzystne, ponieważ poprawia krążenie krwi oraz przepływ składników odżywczych do łożyska, co sprzyja redukcji obrzęków i zastoju wodnego. Pozycja ta jest rekomendowana zarówno dla Twojego komfortu, jak i dla zdrowia rozwijającego się dziecka.

Jednakże ważne jest, abyś nie odczuwała dyskomfortu podczas snu. Spanie na prawym boku jest również dozwolone. Warto jednak pamiętać, że w zaawansowanej ciąży leżenie na prawym boku może zmniejszać przepływ krwi. Dodatkowo, jeśli cierpisz na refluks lub zgagę, spanie na lewym boku może pomóc w łagodzeniu tych dolegliwości.

relaks w ciąży

W sytuacjach, kiedy jako przyszła mama doświadczasz duszności, problemów żołądkowych lub skurczów łydek, zaleca się zasypianie w pozycji półleżącej, z nogami ułożonymi nieco wyżej niż reszta ciała.

Każda przyszła mama powinna słuchać swojego ciała i dostosowywać pozycję snu do własnych potrzeb. Jeśli występują u Ciebie zawroty głowy lub inne dolegliwości, zmień pozycję na wygodniejszą. Ostatecznie najważniejsze jest, abyś czuła się komfortowo i bezpiecznie, co zapewni Tobie i dziecku najlepsze warunki do odpoczynku i rozwoju.

Jak leżeć w ciąży?

Chociaż spanie na plecach jest dozwolone na początku ciąży, to w II i III trymestrze ta pozycja staje się mniej zalecana. Powodem tego jest fakt, że powiększająca się macica może wywierać nacisk na ważne naczynia krwionośne, takie jak żyła główna dolna i aorta. Może to prowadzić do pewnych problemów, takich jak zmniejszenie przepływu krwi, zawroty głowy czy spadek ciśnienia krwi. Jeśli obudzisz się na plecach, nie ma powodu do niepokoju, ponieważ krótkotrwały ucisk zazwyczaj nie stanowi zagrożenia. Odpoczywanie na plecach w ciągu dnia jest dozwolone, jeśli nie powoduje dyskomfortu, najczęstszym jest ból kręgosłupa w ciąży. Jednak przy pierwszych oznakach nieprzyjemnych objawów zaleca się usiąść lub położyć się na boku. Dostosowanie pozycji snu do indywidualnych potrzeb i zmian w ciele jest kluczem do zapewnienia sobie i dziecku zdrowego i spokojnego okresu ciąży.

Poduszka ciążowa dla kobiet – na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniej poduszki ciążowej jest kluczowy dla zapewnienia komfortu i wsparcia dla ciała w czasie ciąży. Na rynku dostępnych jest kilka różnych typów poduszek ciążowych zapewniających wsparcie. Poduszki te są specjalnie zaprojektowane, aby zapewnić odpowiednią pozycję dla całego ciała, w szczególności dla brzucha, pleców i nóg, co jest niezwykle ważne dla przyszłej mamy.

kup poduszkę

Idealna poduszka ciążowa powinna być elastyczna, aby dopasować się do kształtu ciała, jednocześnie zapewniając potrzebne wsparcie. Szczególnie polecane są tzw. rogale do spania, które ułatwiają utrzymanie bezpiecznej pozycji na boku. Jest to istotne, szczególnie pod koniec ciąży, kiedy leżenie na plecach może prowadzić do zmniejszenia przepływu krwi przez żyłę główną dolną, co może powodować zawroty głowy i osłabienie. Dodatkowym atutem jest możliwość włożenia poduszki między kolana, co dodatkowo zwiększa komfort snu.

Znaczeni poduszki do spania również jest duże. Poduszka pod głową powinna dawać odpowiednie wsparcie dla Twojego kręgosłupa i szyi. Niezależnie od zaawansowania ciąży i pozycji, w której śpisz. Poduszką, która dopasuje się do Ciebie i Twoich ulubionych pozycji snu, jest m.in poduszka BLACKROLL RECOVERY PILLOW. Produkt ten, dzięki swojej specjalnej technologii, dopasowuje się do Twojego ciała, ale utrzymuje je w najzdrowszej dla kręgosłupa i szyi pozycji. Do tego jest to super wygodna, choć nieduża poduszka, a dostępne dla niej wymienne poszewki sprawią, że dopasujesz ją też do dowolnego wnętrza i swoich upodobań.

Pamiętaj, że każda ciąża jest inna, więc jako przyszła mama powinnaś kierować się swoim komfortem i potrzebami oraz bezpieczeństwem swoim i dziecka.

Karolina Dachowska

Karolina Dachowska

Trener powięzi w Fizjo4Life

Karolina specjalizuje się w treningu powięzi, a w szczególności w technikach rolowania, rozciągania powięziowego w sporcie i terapii. Współtwórca i wykładowca BLACKROLL Education.