4 rzeczy, które możesz robić, by poradzić sobie z zakwasami
Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 50zł Gwarancja satysfakcji

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

4 rzeczy, które możesz robić, by poradzić sobie z zakwasami

DOMSy, popularnie zwane "zakwasami" znane są wszystkim, bo na pewno każdy odczuł je chociaż raz. Zakwasów nie powoduje nadmierne gromadzenie się kwasu mlekowego. Jest to informacja, która często powtarzana jest bez sprawdzenia. Co więc tak naprawdę jest powodem bólu odczuwanego po treningu czy wzmożonym wysiłku fizycznym? 

Pod nazwą zakwasy kryje się opóźniona bolesność mięśniowa (ang. DOMS - delayed onset muscle soreness), która wywołana jest mikrouszkodzeniami skurczonych po wysiłku fizycznym mięśni. Nie oznacza to jednak, że każdy trening musi kończyć się zakwasami. Sportowcy, trenerzy czy fizjoterapeuci mają różne sposoby na walczenie z zakwasami. W naszym artykule dowiesz się nie tylko jak zminimalizować ból związany z DOMS, ale również - jak mu zapobiegać. Istnieje prosty sposób, żeby pozbyć się ich raz na zawsze.

Organizm po wysiłku

Nasze mięśnie w wyniku wysiłku wykorzystują zgromadzone w nich zapasy energii. Jeśli zużyją wszystkie, wówczas mamy do czynienia z tzw. zakwasami. Mięśnie, które podczas treningu tracą wodę, niezbędną do ich prawidłowego funkcjonowania, po skończonym treningu odczuwają zmęczenie, a odwodnienie tkanki łącznej skutkuje wystąpieniem bólu, napięciem mięśni i ograniczeniem ruchomości. Dochodzi do mikrouszkodzeń tkanek, których regeneracja jest kwestią mocno indywidualną. 

Niektóre osoby odczuwają bolesne skutki zbyt intensywnego treningu nawet przez 6-7 dni. Istotną rolę w procesie pozbywania się bólu, napięć i sztywności odgrywa regeneracja. Pozwala ona utrzymać formę sportową na odpowiednim poziomie i osiągać coraz lepsze wyniki. Jak jednak przygotować się do intensywnego wysiłku, aby zminimalizować możliwość pojawienia się zakwasów?

Jak uniknąć zakwasów?

Po pierwsze, aby zapobiec zakwasom należy regularnie planować wysiłek fizyczny. Dobry plan treningowy to podstawa. Rozplanowanie treningu jest szczególnie ważne po długiej przerwie związane z kontuzją czy urazem. Zakwasy pojawiają się najczęściej, gdy po kilku dniach przerwy chcemy wrócić do treningów. Systematyczny trening wprowadza nasze mięśnie na najwyższe obroty, ucząc je autoregulacji. Przerwa między treningami jest potrzebna, ale powinna odbywać się w stałych odstępach. Regeneracja tkanek podczas przerw między treningami może być przyspieszona, również dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranej diety. 

Dieta bogata w przeciwutleniacze czy zrezygnowanie z napojów alkoholowych to tylko podstawowe zalecenia większości trenerów. Wizyta u dietetyka, który przeanalizuje nasze nawyki żywieniowe i dobierze odpowiednią dietę do stylu życia, też nie zaszkodzi. Na rynku dostępny jest szeroki wybór różnego rodzaju naturalnych, organicznych suplementów, które mogą wesprzeć nasze codzienne funkcjonowanie, zapewnić potrzebną ilość minerałów i witamin oraz poprawić metabolizm. 

Po trzecie nie wolno pomijać takich elementów jak rozgrzewka, stretching oraz końcowe wyciszenie organizmu. Nawet najprostsze ćwiczenia pozwolą na zwiększenie elastyczności stawów i mięśni minimalizując przy tym ryzyko kontuzji czy późniejszych zakwasów. Odpowiednie przygotowanie organizmu do wysiłku to klucz do udanego treningu.

Poza tym każda trenująca osoba powinna znać swoje ciało i wiedzieć, jak je odpowiednio stymulować po zakończonym treningu. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku jest masaż rolką, który możesz wykonać sam w dowolnych warunkach. 

Co nam daje rolowanie?

Oddziałując rolką na tkankę mięśniowo-powięziową, czyli tą, która doznała mikrouszkodzeń podczas ciężkiego treningu lub nadmiernego wysiłku, jesteśmy w stanie samodzielnie rozluźnić napięte mięśnie, opracować bolesne punkty i sprawić, że tkanka będzie mobilniejsza i elastyczniejsza. W większości przypadków świetnie do tego celu nada się uniwersalna rolka średniej twardości BLACKROLL® STANDARD. Umożliwia ona masaż wybranych partii ciała, czy to pleców, łydek, ud, pośladków, a nawet ramion i karku, a w rezultacie - ich rozluźnienie. 

Rolowanie sprzyja szybszej regeneracji, odżywia tkanki i pobudza krążenie. Dobrze rozplanowany trening uzupełniony w rolowanie spowoduje, że zapomnimy o zakwasach mięśni.

Inne domowe metody na zakwasy

Wiele osób decyduje się na skorzystanie z tabletek przeciwbólowych, jednak ich zastosowanie nie wyeliminuje przyczyny bólu. Zdecydowanie lepszym wyborem jest ciepła kąpiel, która pozwoli mięśniom na rozluźnienie. Do gorącej wody dodaj olejków eterycznych, które tylko spotęgują regeneracje. Kolejną czynnością, którą możesz wykonać w domu, jest skorzystanie z prysznica. Naprzemienne strumienie ciepłej i zimnej wody sprawiają, że ból mięśni się zmniejsza. Dodatkowo pobudzone jest krążenie, przyspieszające regenerację tkanek uszkodzonych przy nadmiernym wysiłku.

Pamiętaj, aby zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Nie tylko w trakcie treningu, kiedy organizm traci wodę, ale również na co dzień. Sauna jest również świetnym sposobem na rozluźnienie mięśni. Pamiętaj jednak, aby z wizytą na saunie odczekać odpowiednią ilość czasu po treningu.