Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 60zł Gwarancja satysfakcji
Go Top

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

SMR – czyli autorozulźnianie autopowięziowe. Co to jest?

Odkąd odkryto, że powięź ma większe znaczenie dla naszego zdrowia niż wcześniej sądziliśmy, spowodowało, że stała się ona coraz częściej poruszanym zagadnieniem we współczesnym świecie fitnessu, sportu i medycyny.  Zresztą wcale nas to nie dziwi, bowiem powięź daje nam nowe spojrzenie na ból i jego leczenie, bo to właśnie w tej tkance poszukuje się przyczyn bólu, napięcia mięśniowego czy kontuzji. Regularne rozluźnianie i nawadnianie naszej powięzi jest niezbędne dla zachowania zdrowego i sprawnego ciała.

Czym jest powięź?

Jeżeli chcemy dowiedzieć się czym właściwie jest autorozluźnianie autopowięziowe, należy zacząć od podstaw, czyli od wgłębienia się w temat powięzi. Powięź to nieprzerwana, wielopłaszczyznowa struktura zbudowana z tkanki łącznej włóknistej, otaczająca nasze mięśnie, ścięgna, stawy oraz organy wewnętrzne. Stanowi swego rodzaju "rusztowanie” rozciągające się w całym naszym organizmie. Gdybyśmy wyodrębnili ją z naszego ciała, powstałby trójwymiarowy model pokazujący jak jesteśmy zbudowani. Powięź możemy porównać do gąbki. Kiedy jest ona dobrze nawodniona staje się sprężysta i elastyczna. Jednak kiedy wysycha staję się krucha, napięta i podatna na uszkodzenia. Taki stan może ograniczać jej ruchomość względem mięśnia, co często staje się przyczyną bólu. Nasze ciało staje się sztywne, odczuwamy ograniczenie w zakresie ruchu. Powięź jest tkanką plastyczną, dlatego szybko dostosowuje się do naszej postawy, często utrwalając negatywny jej wzorzec. Jednak ta sama plastyczność zapewnia jej również możliwość regeneracji czy samo naprawy. Służy do tego tzw. autorozluźnianie powięziowe, czyli SMR.

BLACKROLL® STANDARD - rolki o średniej twardości.

BLACKROLL® STANDARD - rolki o średniej twardości.

Czym jest SMR?

Wiemy już jak ciekawą strukturą jest powięź, więc teraz możemy przejść do sedna i poznać technikę masażu powięziowego, czyli Self Myofascial Release (SMR). SMR jest efektywną techniką rozluźniania napięcia i zrostów w mięśniach oraz otaczających je powięziach, wykonuje się go samodzielnie przy użyciu rolek piankowych BLACKROLL®. Rolki mają różną gęstość, którą odzwierciedla ich twardość, dzięki temu możemy dobrać wałek idealnie do swojego napięcia mięśniowego i swoich potrzeb..

Rolowanie ciała z BLACKROLL

Jakie efekty daje SMR?

SMR stosowany przed treningiem doskonale pobudza pracę mięśni, po treningu rozluźnia i regeneruje napięcie powstałe podczas ćwiczeń. Dobierając odpowiedni BLACKROLL®, jesteśmy w stanie dotrzeć do praktycznie większości naszych mięśni, rozluźniając je i zapewniając lepszą cyrkulację krwi. Poprzez automasaż odpowiednio dobraną rolką następuje nawilżenie powięzi, jej stymulacja, co przy regularnym zastosowaniu znacząco poprawia gibkość ciała i zwiększenie zakresu jego ruchu. Główną zaletą SMR jest łatwość i samodzielność wykonania, co pozwala na regularną pracę nad swoim ciałem, nie tylko wyczynowym sportowcom, ale także tym, którzy potrzebują rozluźnienia i regeneracji. Wystarczy około 8 do 10 powtórzeń na każdą partię mięśniową, aby odczuć wyraźną ulgę. Pracę nad powięzią powinniśmy zacząć od doboru rolki o odpowiedniej twardości, przy czym osobom, które wcześniej nie stosowały rolowania zaleca się wybór rolki potreningowej (MED, STANDARD czy PRO). Rolki przedtreningowe typu GROOVE służą do pobudzenia mięśni do wysiłku fizycznego i polecane są osobom regularnie trenującym i zaznajomionym ze stosowaniem SMR. Więcej na temat rodzajów przyrządów do SMR można znaleźć w bogatej ofercie BLACKROLL®: http://www.blackroll.com.pl/sklep.

Zestaw produktów BLACKROLL

Zestaw produktów BLACKROLL

Dlaczego warto się rolować?

Podsumowując, regularne autorozluźnianie powięzi za pomocą BLACKROLL® zapewnia:

  • znaczny wzrost gibkości naszego ciała,
  • zwiększenie przepływu krwi,
  • lepsze odżywienie i nawodnienie tkanek
  • szysze odprowadzenie toksyn
  • regenerację mięśni po wysiłku
  • polepsza prawidłową postawę ciała.

Podsumowując, regularne autorozluźnianie powięzi za pomocą BLACKROLL® zapewnia znaczny wzrost gibkości naszego ciała, zwiększenie przepływu krwi, lepsze odżywienie i nawodnienie tkanek, szybsze odprowadzanie toksyn. SMR daje efekt intensywnego masażu sportowego, który wspomaga regenerację mięśni po wysiłku, pomaga unikać kontuzji i przeciążeń, polepsza prawidłową postawą ciała.

Karolina Dachowska

Karolina Dachowska

Trener powięzi w Fizjo4Life

Karolina specjalizuje się w treningu powięzi, a w szczególności w technikach rolowania, rozciągania powięziowego w sporcie i terapii. Współtwórca i wykładowca BLACKROLL Education.