Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 60zł Gwarancja satysfakcji
Go Top

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

Sporty wodne - jak nie dać się kontuzjom?

Uprawianie sportów wodnych w okresie letnim cieszy się coraz większą popularnością. Wyczynowcy czy zawodowi amatorzy mają już wiedzę nie tylko jak je uprawiać, ale również jak unikać kontuzji związanych z ich uprawianiem. Warto wiedzieć co zrobić, żeby wodną rozrywką móc się cieszyć cały sezon.

Które części ciała są najbardziej narażone na kontuzje związane z uprawianiem sportów wodnych?

Wszystkie. Odpowiedź może początkowo nie jest satysfakcjonująca, ale jeżeli zagłębimy się w temat, to okaże się, że praktycznie wszystkie aktywności wodne angażują cały układ narządów ruchu. Przy uprawianiu sportów wodnych, nie będąc do nich odpowiednio przygotowanym, możemy wyróżnić całą gamę urazów, jakie mogą wystąpić. Od zwichnięć czy skręceń po zerwane mięśnie, aż do urazów mechanicznych. Kontuzje najczęściej zdarzają się amatorom, którzy przeceniają swoje umiejętności, a wdrażanie kolejnych etapów akrobacji nie jest poprzedzone solidnym treningiem często niezwiązanym z ćwiczeniami na wodzie.

Jak przygotować się do uprawiania sportów wodnych?

Niezależnie, na jaki sport padł Twój wybór, do jego uprawiania należy się przygotować. Ogólna dobra sprawność fizyczna na pewno zmniejszy ryzyko kontuzji. Większość rozrywek na wodzie wymaga ponadprzeciętnej umiejętności utrzymania równowagi. Tu dobrym ćwiczeniem jest próba utrzymania się na specjalnej desce do balansowania. Żeby przyśpieszyć efekty związane z ćwiczeniami przygotowującymi Cię do uprawiania sportów wodnych, warto zadbać o odpowiednią rozgrzewkę i czas na regenerację mięśni. Tu doskonałą i sprawdzoną metodą jest wykorzystanie automasażu i rolowania.

Co daje rolowanie?

Zastosowanie rolowania zarówno w formie rozgrzewki, jak i do wyciszenia organizmu po treningu oraz do codziennej regeneracji mięśni, ma szereg właściwości poprawiających naszą witalność i chroniących nas przed kontuzjami. Przede wszystkim, za sprawą rolowania odżywiamy i uelastyczniamy mięśnie, więzadła oraz układ powięziowy. Dzięki temu nasze stawy potrafią wytrzymać większe przeciążenia, a przy ćwiczeniach wymagających równowagi mamy nad nimi większe i bardziej precyzyjne panowanie. Jeżeli jedziesz na wakacje, gdzie będziesz codziennie uprawiać aktywność fizyczną, musisz się szybko regenerować. Tutaj wałki do masażu powięziowego również są niezastąpione. Odpowiednia regeneracja wzmacnia również układ narządów ruchu, chroniąc go przed niepożądanymi kontuzjami.

Czy rolowanie pomoże na zakwasy?

Uprawianie sportu jest często związane z zakwasami. Wbrew powszechnej opinii nie jest to odkładający się w mięśniach kwas mlekowy, a ból związany z powstawaniem w mięśniach mikrourazów. W tym wypadku automasaż rolką przyśpieszy regenerację, pozwalając szybciej odbudować się mięśniom po treningu.

Jak dobrać roller?

W zależności od celu automasażu (przed czy po aktywności fizycznej), musisz dobrać odpowiedni roller. Pierwszym i uniwersalnym wyborem może być rolka BLACKROLL® Standard. Jest to wałek, który na początku wystarczy do przeprowadzenia masażu całego ciała. Żeby zwiększyć efekty swoich ćwiczeń, do rozgrzewki warto wyposażyć się rolkę BLACKROLL® Groove Standard lub BLACKROLL® Flow. Nierówna powierzchnia rolki dodatkowo pobudzi mięśnie do pracy. Jeżeli jesteś osobą drobnej budowy, możesz rozważyć rolkę o małej twardości (BLACKROLL® Med). Przy mocno rozbudowanych mięśniach, warto wybrać rolki z serii BLACKROLL® Pro o najwyższej twardości przeznaczone dla sportowców.

Michał Dachowski

Michał Dachowski

Fizjoterapeuta w Fizjo4Life

Absolwent wydziału rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Rehabilitant z wieloletnim doświadczeniem w pracy z zawodowymi sportowcami i pacjentami urazowymi.