Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 60zł Gwarancja satysfakcji
Go Top

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

Terapeuta ruchowy - zawód przyszłości

Branża fitness w Polsce od kilku lat jest na intensywnej fali wznoszącej, jednak obserwując trendy napływające z zachodu trening ukierunkowany na wysoką intensywność, czy typowy bodybuilding traci na popularności na rzecz coraz szerzej docenianego treningu terapeutycznego, którego celem jest nie tylko polepszenie wyglądu zewnętrznego klienta, ale przede wszystkim poprawa licznych dysfunkcji aparatu ruchu.

Czy w efekcie tego trendu obecny profil działalności klubów fitness może zanotować straty?
Wręcz przeciwnie! Poszerzenie swoich usług o trening terapeutyczny to w obecnej chwili największa szansa na pozyskanie i utrzymanie klienta.
Dlatego już teraz warto stawiać na szkolenie swojej kadry w kierunku terapeuty ruchowego, co bez wątpienia przeniesie się na liczne profity dla prowadzonej działalności.


Diagnostyka kluczem do rozpoczęcia pracy z klientem

Zdecydowana większość klientów klubów fitness to na dzień dzisiejszy osoby na pozór zdrowe, które, podążając za wszech obecną modą na bycie „fit”, decydują się na rozpoczęcie aktywności fizycznej. Przyglądając się jednak im z bliższa, są to osoby przebodźcowane, zmagające się z bólem, dotknięte wadami postawy, przebytymi urazami, przeciążeniami lub po operacjach ortopedycznych. Wpływ na taki stan rzeczy ma bez wątpienia siedzący tryb życia, obciążenie związane z wykonywaną pracą, a także wysoki poziomem stresu.
Biorąc pod uwagę powszechność powyższych problemów wśród potencjalnych klientów okazuje się, że obecna oferta klubów fitness jest niedostosowana do ich rzeczywistych potrzeb, w efekcie czego większość nowo napływających klientów szybko rezygnuje z członkostwa w klubie. Zniechęca ich pogłębienie się dolegliwości bólowych lub kontuzja nabyta w skutek nie dostosowania poziomu intensywności treningu, czy doboru właściwych ćwiczeń pod kątem ich indywidulanych możliwości fizycznych. Dodając do tego dynamicznie rosnącą średnią wieku klientów klubów fitness, dochodzimy do konkluzji, że oferowany trening nie powinien odpowiadać oczekiwaniom sprawnych 20 latków, a posiadających już złe nawyki ruchowe 40-50 latków.


Wysoce wykwalifikowana kadra autostradą do sukcesu

Aby temu zaradzić, warto postawić na wyszkolenie swojej kadry w kierunku trenera terapeutycznego, który stanowi pomost pomiędzy rehabilitacją, a treningiem. Posiada solidną wiedzę na temat anatomii, fizjologii i funkcjonowania ludzkiego ciała, a także mechanizmów działających w przypadku urazów i przeciążeń aparatu ruchu. Posiada umiejętności przeprowadzenia pełnej diagnostyki opartej na rzetelnym wywiadzie, a poprzez dobór odpowiednich ćwiczeń korekcyjnych potrafi zaprogramować kompleksową terapię ruchową. Posiada warsztat i narzędzia pozwalające na pracę z osobami zarówno przed, jak i po operacjach ortopedycznych, kobietami w okresie okołoporodowym, osobami z zaburzeniami wad postawy, osobami dotkniętymi zespołami bólowymi, najczęstszymi jednostkami chorobowymi, a także permanentnym stresem.
Dobry terapeuta ruchowy to trener, który potrafi realnie zmienić jakość życia i funkcjonowania swoich podopiecznych realizują ich cel poprawy sylwetki, kondycji, czy dobrego samopoczucia równolegle wraz z powrotem do sprawności fizycznej i zdrowia.


Wzrost świadomości to wzrost oczekiwań

Obecnie większość klientów to osoby świadome, które konkretnie definiują to czego, oczekują od treningu, a co za tym idzie wzrasta ich poziom oczekiwań względem trenera i klubu. W obecnej sytuacja klient wymaga od swojego trenera nie tylko 100% uwagi i skupienia się na nim w ramach wykupionego czasu, ale także najwyższych kompetencji i kwalifikacji. Klient, który otrzymuje najwyższy poziom usług obdarza zarówno trenera prowadzącego, jak i klub zaufaniem, które w późniejszym okresie procentuje długofalową współpracą, a także tym co na dzień dzisiejszy jest największą siłą marketingową – poleceniem usług swoim bliskim i znajomym.


Najbardziej profitowa grupa docelowa

Oczywisty jest fakt, że odbiorcą tego typu usług są klienci indywidualni, co poniekąd kłóci się z modelem pełnych ludzi sal fitness. Obecnie bardziej profitowe dla klubu staje się przejście z podejścia ilościowego do jakościowego, co pokazuje rosnąca popularność treningów indywidulanych, a w tym terapeutycznego. Warto podkreślić również fakt, że trening terapeutyczny kierowany jest właśnie do tej grupy wiekowej, która jest najbardziej dochodowa i potrafi za tą, a także inne oferowane w ramach klubu usługi zapłacić. Dodatkową siłą tego stanu rzeczy jest podniesienie klubu fitness do rangi klubu premium, gdzie o aspekcie premium nie decyduje już tylko ilość i jakość dostępnych maszyn treningowych, a oferta usług prozdrowotnych, które ukierunkowane są na coraz bardziej popularne treningi terapeutyczny, korekcyjny i powięziowy w ramach pracy 1:1 z klientem. Temu rodzajowi usług towarzyszy poszukiwane przez klienta kameralność i dyskrecja, które mogą otrzymać zarówno od trenera, jak i klubowego otoczenia. Kluby, które zdecydują się na uzupełnienie swojego profilu pod kątem treningu terapeutycznego stają przed szansą bycia liderem poprzez rozwój w tej jeszcze mało dostępnej wśród klubów fitness dziedzinie i pozyskania wielu nowych klientów poszukujących takiej oferty treningowej.

Podsumowując, największą szansą klubów fitness w przyszłości jest dostosowanie swojej oferty do zmieniającego się profilu klienta w oparciu o jego prozdrowotne potrzeby związane z aktywności fizyczną, a co za tym idzie należy przyłożyć duży nacisk na odpowiednie szkolenie i podnoszenie kwalifikacji swojej kadry w tym kierunku.


Naprzeciw zmieniającym się oczekiwaniom rynku wychodzi najnowsze szkolenie BLACKROLL® Therapy, które w oparciu o wieloletnie doświadczenie szkoleniowców, a także obserwację potrzeb klientów prezentuje pierwszy w Polsce kurs nauczający kompleksowej terapii ruchem. W projekt BLACKROLL® Therapy zaangażowanych jest 14 najlepszych specjalistów z dziedzin sportu, treningu i terapii tworząc projekt, który realnie wpływa na polepszenie kompetencji i kwalifikacji każdego trenera. Po ukończeniu 16 zjazdowego kursu trener posiada umiejętności i wiedzę pozwalające na pracę z najbardziej wymagającymi klientami.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym szkoleniu, wejdź na https://blackroll.com.pl/sklep/kursy-rolowania-i-inne-szkolenia/therapy

 

Karolina Dachowska

Karolina Dachowska

Trener powięzi w Fizjo4Life

Karolina specjalizuje się w treningu powięzi, a w szczególności w technikach rolowania, rozciągania powięziowego w sporcie i terapii. Współtwórca i wykładowca BLACKROLL Education.