Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 60zł Gwarancja satysfakcji
Go Top

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

Przerwa na lunch w pracy – co możesz zrobić?

Rutyna i presja wywierana przez pracodawcę powoduje, że jesteśmy wyczerpani zniechęceni i kompletnie niezdolni do efektywnej pracy. Pomocne są wtedy przerwy, które pozwalają nam naładować akumulatory, zwolnić tempo i na chwilę zapomnieć o obowiązkach. Dlatego, dobrze jest jak najlepiej zagospodarować te kilkanaście minut przerwy w pracy, ponieważ odpoczynek wpływa na naszą produktywność i pomaga lepiej skoncentrować się na zadaniach służbowych. Nie wiesz jak dobrze wykorzystać przerwy w pracy, by jak najlepiej się zregenerować? Podpowiadamy, co możesz zrobić. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

1. Gimnastyka

Spędzając w biurze wiele godzin w tej samej pozycji, w dodatku, ciągle wpatrując się w monitor komputera, wreszcie możemy zauważyć, że pojawi się u nas jeden z tych objawów, jak: pogorszenie widzenia, bóle pleców, szyi, ramion, głowy, mrowienie kończyn dolnych lub obrzęki, żylaki, senność, czy pogorszenie nastroju. Aby tego uniknąć, wystarczy wykorzystać 15-20 minut na proste ćwiczenia podczas przerwy w pracy. Porozciągajmy się, ćwiczmy ramiona, nadgarstki, stawy skokowe, na zmianę napinajmy i rozluźniajmy mięśnie brzucha i pośladków, wykonajmy kilka ćwiczeń oddechowych i voilà - zestaw ćwiczeń, które wspomogą pracę naszego mózgu i całego ciała mamy gotowy. BLACKROLL® w swoim asortymencie ma wyjątkowy produkt, który motywuje do krótszego spędzania czasu w pozycji siedzącej. Co więcej z BLACKROLL® SMOOVE BOARD możemy śmiało korzystać na boso, ćwicząc tym samym propriocepcję.

2. Rolowanie mięśni

Często po powrocie z pracy marzy nam się masaż relaksacyjny mięśni, które po kilkugodzinnym maratonie za biurkiem są napięte i obolałe. Jednak brak czasu nie pozwala nam na spełnienie tego marzenia. Teraz możemy robić to samodzielnie za sprawą rollera do masażu. Self myofascial release, czyli rolowanie mięśni to ćwiczenia wykorzystujące wałek do ćwiczeń, których głównym celem jest zmniejszenie bólu, zwiększenie mobilności i funkcjonalności stawów oraz przywrócenie prawidłowego napięcia mięśniowego. Co więcej, przerwę na lunch możemy wykorzystać na ćwiczenia z rolką i w kilka minut rozluźnić swoje mięśnie. Rolować mięśnie możemy także przy biurku. Tutaj świetnie sprawdzą się mniejsze rolki do pracy szczegółowej BALCKROLL® MINI. Wykonujmy powolne ruchy w górę i w dół, przesuwając mięsień po piankowym wałku. Możemy poczuć, że niektóre miejsca są bardziej bolesne. Oznacza, to że ten obszar jest napięty. Zatrzymajmy się w tym punkcie chwilę dłużej. Już 5 minut wystarczy, aby poczuć ulgę, a powtarzając ćwiczenia z rolką codziennie na każdej przerwie na dobre zapomnimy o bólu. Zajrzyj do sklepu BLACKROLL® i wybierz roller idealny dla Ciebie!

3. Miła pogawędka

Umiejętność rozmowy jest bardzo ważnym czynnikiem na każdej płaszczyźnie naszego życia. Nawiązywanie zadowalających relacji, zarówno w różnych dziedzinach życia, jak i pracy to umiejętność, którą każda osoba powinna potrafić. W pracy to ma ogromne znaczenie, gdyż integracja ze współpracownikami jest bardzo ważna, a dobra atmosfera i świetne relacje z współpracownikami przekładają się na jakość pracy. W trakcie przerwy powinniśmy uciąć sobie miłą pogawędkę z kolegą/koleżanką po fachu, tylko pamiętajmy o jednej istotnej zasadzie: w przerwie o obowiązkach służbowych zapominamy! Na pewno znajdziemy inny wspólny i przyjemny temat.

4. Medytacja

Medytację często wyobrażamy sobie jako coś, co możemy robić w wolnym czasie od pracy, będąc w cichym i komfortowym otoczeniu. Jednak większość stresu nie pochodzi z naszego wolnego czasu, ale z naszej pracy. Stale jesteśmy w niej zobowiązani do wykonywania zadań wymagających od nas dużego skupienia i dbałości o szczegóły, często w niekomfortowej dla nas pozycji. Medytacja to praktyczne ćwiczenia uważności. Chodzi w niej o to, aby przywrócić umysł na właściwe tory, by jak najlepiej móc się skoncentrować na przydzielonych nam zadaniach. Pójdźmy w spokojne miejsce, z dala od komputerów, e-maili i dzwoniących telefonów. Znajdźmy przestrzeń, w której będziemy mogli się skupić. Zapomnijmy o wszelkich rzeczach, które nas rozpraszają i denerwują. Oddychajmy głęboko, uwalniając każdą myśl, a kiedy całkowicie „oczyścimy” umysł, wróćmy do zadania, nad którym pracujemy.

5. Dobre jedzenie

Nieregularna, zła dieta może mieć wpływ na wydajność pracy i oczywiście na nasze zdrowie. Stres, złe nawyki żywieniowe i siedzący tryb życia to czynniki, na które jesteśmy narażeni zarówno my i mnóstwo innych osób, które spędzają kilka godzin w pozycji siedzącej przy biurku. Konsekwencją tego są między innymi problemy trawienne, przyrost masy ciała, czy złe samopoczucie. Jedzenie w pracy nie oznacza szybkiego i złego jedzenia, o ile nie wpadniemy w pułapkę gotowych lub szybko przygotowanych produktów. Mamy okazję wykazać się kreatywnością i oderwać się od służbowych obowiązków. Poświęćmy swoją przerwę na przygotowanie smacznego i pożywnego jedzenia, a z czasem przekonamy, że wydajność naszej pracy znacznie się poprawiła.

6. Drzemka

Sen w godzinach pracy nie powinien być postrzegany jak objaw lenistwa, który karcony jest dyscyplinarnie, wręcz przeciwnie. Senni i znudzeni pracownicy są mniej wydajni, przynosząc duże straty finansowe dla firm, w których pracują. Ucięcie sobie drzemki w pracy zwiększa naszą wydajność, podnosi motywację i jest dla nas bardzo zdrowe, ponieważ nawet krótki sen obniża poziom ciśnienia krwi. Kilkanaście minut snu w trakcie przerwy i wracamy rześcy oraz zmotywowany do swoich zadań. Ważne jest też to czy przychodzimy do pracy wyspani i wypoczęci. Jeśli źle sypiamy, często się budzimy lub nie możemy zasnąć to oznaka zaburzeń snu. Możemy pomóc sobie kupując profilowaną poduszkę BLACKROLL® RECOVERY PILLOW, która idealnie dopasuje się do naszej pozycji spania.

Jak widzimy, pomysłów na kreatywne, efektywne spędzenie przerwy w pracy jest mnóstwo. Dobre jedzenie, ćwiczenia czy nawet miła pogawędka - warto wziąć je pod uwagę i następnym razem zrobić coś, co pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie. W końcu mamy je tylko jedno!

Michał Dachowski

Michał Dachowski

Fizjoterapeuta w Fizjo4Life

Absolwent wydziału rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Rehabilitant z wieloletnim doświadczeniem w pracy z zawodowymi sportowcami i pacjentami urazowymi.