SKLEP +
WSZYSTKIE PRODUKTY
PREZENT DLA NIEJ
PREZENT DLA CHŁOPAKA
PREZENT DLA RODZICÓW
PREZENT DLA SPORTOWCA
PREZENT DLA NARCIARZA
PREZENT DLA LENIUCHA
ROZLUŹNENIE I RELAKS
BÓL KARKU
BÓL MIEDNICY
BÓL KOLAN
BÓL STÓP
DLA BIEGACZY
BEAUTY
HOME OFFICE
TRENING W DOMU
ZESTAWY
ROLKI GŁADKIE
MINI ROLKI
PIŁKI DO MASAŻU
PODWÓJNE PIŁKI
GUMY DO ĆWICZEŃ
PODUSZKI I KOŁDRY
AKCESORIA
ROLKI PRZED TRENINGIEM
ROLKI PO TRENINGU
AKADEMIA ROLOWANIA
DOBIERZ ROLKĘ
JAK SIE ROLOWAĆ
ZOSTAŃ TRENEREM
O NAS
BLOG
Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane
WSZYSTKIE PRODUKTY
PREZENT DLA NIEJ
PREZENT DLA CHŁOPAKA
PREZENT DLA RODZICÓW
PREZENT DLA SPORTOWCA
PREZENT DLA NARCIARZA
PREZENT DLA LENIUCHA
ROZLUŹNENIE I RELAKS
BÓL KARKU
BÓL MIEDNICY
BÓL KOLAN
BÓL STÓP
DLA BIEGACZY
BEAUTY
HOME OFFICE
TRENING W DOMU
ZESTAWY
ROLKI GŁADKIE
MINI ROLKI
PIŁKI DO MASAŻU
PODWÓJNE PIŁKI
GUMY DO ĆWICZEŃ
PODUSZKI I KOŁDRY
AKCESORIA
ROLKI PRZED TRENINGIEM
ROLKI PO TRENINGU
AKADEMIA ROLOWANIA
Artykuł przeczytasz w 8 min 0 sek
Dowiedz się wszystkiego o przyczynach, objawach oraz tym, co możesz zrobić z bólem szyi.
Twoje mięśnie szyi nie mają łatwo, ponieważ dużo znoszą w codziennym życiu. W końcu dźwigają, stabilizują i poruszają głową, która średnio waży co najmniej cztery kilogramy. Ból szyi można często przypisać napięciu mięśni i powięzi wokół odcinka szyjnego kręgosłupa. Przeciągi, niewygodna pozycja do spania i stres - to tylko kilka z wielu przyczyn bólu szyi. Ból w odcinku szyjnym, nawet ostry, niekoniecznie musi być powodem do zmartwień.
W tym artykule wyjaśnimy Ci, jakie objawy i dolegliwości mogą wystąpić. Powiemy Ci jak możesz złagodzić ból. Podpowiemy też, jak zapobiegać napinaniu mięśni szyi, a tym samym unikać bólu karku. Dowiesz się również, kiedy powinieneś udać się do specjalisty z powodu bólu szyi.
Szyja to niezwykle wrażliwa część ciała. Kręgosłup szyjny składa się z siedmiu kręgów. Liczne mięśnie, więzadła i nerwy zapewniają odpowiednią, stabilną pozycję kręgów. Jednak jak zapewne Ci wiadomo - służą jednocześnie do ich obracania czy pochylania.
Utrzymujesz złą postawę ciała przez długi czas np. siedząc w jednej pozycji przy biurku? Nadmiernie obciążysz okolicę szyi i karku np. za sprawą wysiłku fizycznego? Twoje mięśnie dotkliwie to odczują. Może to skutkować bólem i napięciem mięśni oraz pogorszeniem krążenia krwi. W rezultacie tego kiepskiego krążenia może dojść do sklejenia tkanki powięziowej i zwiększenia sztywności.
Rzadko odczuwamy bardzo konkretnie zlokalizowany ból szyi. Przez większość czasu jest to po prostu ból, który promieniuje na ramiona. Czasem może nawet promieniować nawet aż do dłoni i palców. Ból szyi może być również odczuwany z tyłu głowy. W konsekwencji może powodować jej bóle czy zawroty głowy. Może nawet wywoływać problemy ze wzrokiem oraz napięcia w szczęce. Sztywna szyja może być również konsekwencją napiętych mięśni w tym obszarze ciała. Oznacza to, że możesz obracać lub przechylać głowę tylko z towarzyszeniem silnego bólu. Z kolei możliwości ruchowe Twojej szyi są mocno ograniczone.
Ostry ból szyi zwykle ustępuje w ciągu kilku dni do dwóch tygodni. Nie jest wtedy powodem do niepokoju. Ból szyi jest określany jako przewlekły, jeśli trwa dłużej niż trzy miesiące.
Jeśli wraz z bólem karku pojawią się inne objawy, takie jak:
Wtedy zdecydowanie należy udać się do fizjoterapeuty. Jeśli jesteś z Warszawy, możesz to zrobić np. TUTAJ.
Ból szyi jest sygnałem ostrzegawczym Twojego ciała, że system jest - prosto rzecz ujmując - przeciążony. Mówi Ci, że musisz zmienić swoją codzienną rutynę.
Niektóre z przyczyn bólu szyi i karku:
Główną przyczyną bólu i napięcia szyi może być ciągłe pochylanie się do przodu. Mięśnie szyi muszą kompensować ten ruch poprzez nadmierne rozciąganie i przyciąganie. Dotyczy to głównie osób, które godzinami pracują przy biurku wpatrzone w ekrany swoich komputerów. Napinają również szyję i ramiona, sięgając do przodu, aby obsługiwać klawiaturę i mysz. Ta pozycja górnej części ciała jest niezwykle obciążająca dla więzadeł i mięśni wokół odcinka szyjnego kręgosłupa.
Nawet oddychanie może powodować napięcia w szyi. Codzienne życie i przede wszystkim siedzący tryb życia często sprzyjają niezdrowemu rytmowi oddychania. Oddychasz płytko przez klatkę piersiową i zapominasz o oddychaniu z brzucha. W rezultacie przepona nie porusza się wystarczająco i powięź się skleja. Płuca muszą się rozszerzać podczas wdechu. Czasem nie mogą się jednak rozszerzyć w kierunku brzucha, klatki piersiowej lub pleców. Wtedy jedyny kierunek, który im pozostaje, jest w górę. Prowadzi to do uniesionych ramion i napięcia w szyi.
Prawie każda choroba może wynikać ze uświadomionego lub nie stresu. Nadmierna nerwowość, zastraszanie w miejscu pracy, trwające konflikty wewnętrzne lub przeżyte traumy to silne źródła stresu. Często objawiają się bólami pleców, szyi i głowy. Kiedy czynniki psychiczne powodują fizyczne objawy w ciele, lekarze nazywają to bólem psychosomatycznym. Kiedy ktoś jest zestresowany, często zaciska mięśnie żuchwy, które reagują w połączeniu z mięśniami szyi.
Śpisz ze zgiętym lub skręconym kręgosłupem szyjnym? Rano po spaniu często możesz odczuwać ból lub sztywność. Szyja, a ramiona, barki i kręgosłup szyjny są wtedy mniej elastyczne.
Przepuklina krążka wskazuje na utratę elastyczności krążków międzykręgowych z powodu dłużej utrzymujących się zaburzeń równowagi. Zarówno w tkance mięśniowej jak i powięziowej. Ból może promieniować do ramion. Możesz również odczuwać mrowienie lub drętwienie.
90% przypadków bólu szyi to po prostu wynik nieprawidłowej postawy ciała.
„Dziewięćdziesiąt procent wszystkich bólów szyi jest wynikiem złej postawy spowodowanej jednostajnymi czynnościami. Przykładowo pracą przy komputerze, prowadzenie samochodu lub wpatrywanie się w telefon komórkowy. Skrócone mięśnie klatki piersiowej i wysunięta do przodu głowa zwielokrotniają ciężar głowy nawet sześciokrotnie. W dłuższej perspektywie obciąża to mięśnie karku i kręgosłupa szyjnego.”
Dr Torsten Pfitzer, holistyczny terapeuta bólu i trener zdrowia
Ćwiczenia relaksacyjne i ciepło pomagają w ostrym bólu i napięciu. Gorąca kąpiel lub termofor mogą złagodzić objawy i pomóc przetrwać dzień. Oprócz tego, aby pozbyć się bólu, należy starać się przywrócić pełny zakres ruchu szyi. Ruch jest ważny! Używanie ortez karku staje się coraz rzadsze. Jest to dobrą rzeczą, ponieważ unieruchomione mięśnie i powięź na swój sposób “więdną”. Przez to stają się jeszcze bardziej podatne na napięcia.
Czy chcesz długofalowo zapobiegać bólom szyi? Zalecamy, aby oprócz ćwiczeń ukierunkowanych na ból szyi zoptymalizować codzienne nawyki: