Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 60zł Gwarancja satysfakcji
Go Top

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

Czujesz sztywność lub ból szyi? Pomożemy Ci!

Artykuł przeczytasz w 8 min 0 sek

Dowiedz się wszystkiego o przyczynach, objawach oraz tym, co możesz zrobić z bólem szyi.

Twoje mięśnie szyi nie mają łatwo, ponieważ dużo znoszą w codziennym życiu. W końcu dźwigają, stabilizują i poruszają głową, która średnio waży co najmniej cztery kilogramy. Ból szyi można często przypisać napięciu mięśni i powięzi wokół odcinka szyjnego kręgosłupa. Przeciągi, niewygodna pozycja do spania i stres - to tylko kilka z wielu przyczyn bólu szyi. Ból w odcinku szyjnym, nawet ostry, niekoniecznie musi być powodem do zmartwień.   

W tym artykule wyjaśnimy Ci, jakie objawy i dolegliwości mogą wystąpić. Powiemy Ci jak możesz złagodzić ból. Podpowiemy też, jak zapobiegać napinaniu mięśni szyi, a tym samym unikać bólu karku. Dowiesz się również, kiedy powinieneś udać się do specjalisty z powodu bólu szyi.

Czym właściwie jest ból szyi?

Szyja to niezwykle wrażliwa część ciała. Kręgosłup szyjny składa się z siedmiu kręgów. Liczne mięśnie, więzadła i nerwy zapewniają odpowiednią, stabilną pozycję kręgów. Jednak jak zapewne Ci wiadomo - służą jednocześnie do ich obracania czy pochylania. 

Utrzymujesz złą postawę ciała przez długi czas np. siedząc w jednej pozycji przy biurku? Nadmiernie obciążysz okolicę szyi i karku np. za sprawą wysiłku fizycznego? Twoje mięśnie dotkliwie to odczują. Może to skutkować bólem i napięciem mięśni oraz pogorszeniem krążenia krwi. W rezultacie tego kiepskiego krążenia może dojść do sklejenia tkanki powięziowej i zwiększenia sztywności. 

Ból szyi ma różne przyczyny

Jakie są objawy bólu szyi?

Rzadko odczuwamy bardzo konkretnie zlokalizowany ból szyi. Przez większość czasu jest to po prostu ból, który promieniuje na ramiona. Czasem może nawet promieniować nawet aż do dłoni i palców. Ból szyi może być również odczuwany z tyłu głowy. W konsekwencji może powodować jej bóle czy zawroty głowy. Może nawet wywoływać problemy ze wzrokiem oraz napięcia w szczęce. Sztywna szyja może być również konsekwencją napiętych mięśni w tym obszarze ciała. Oznacza to, że możesz obracać lub przechylać głowę tylko z towarzyszeniem silnego bólu. Z kolei możliwości ruchowe Twojej szyi są mocno ograniczone. 

Ostry ból szyi zwykle ustępuje w ciągu kilku dni do dwóch tygodni. Nie jest wtedy powodem do niepokoju. Ból szyi jest określany jako przewlekły, jeśli trwa dłużej niż trzy miesiące.

Jeśli wraz z bólem karku pojawią się inne objawy, takie jak:

 • nudności
 • wymioty
 • nadwrażliwość na światło
 • gorączka
 • dreszcze
 • zaburzenia nerwowe
 • paraliż

Wtedy zdecydowanie należy udać się do fizjoterapeuty. Jeśli jesteś z Warszawy, możesz to zrobić np. TUTAJ.

Leczenie choroby u fizjoterapeuty

Jakie są przyczyny bólu szyi?

Ból szyi jest sygnałem ostrzegawczym Twojego ciała, że ​​system jest - prosto rzecz ujmując - przeciążony. Mówi Ci, że musisz zmienić swoją codzienną rutynę.

Niektóre z przyczyn bólu szyi i karku:

Zła postawa

Główną przyczyną bólu i napięcia szyi może być ciągłe pochylanie się do przodu. Mięśnie szyi muszą kompensować ten ruch poprzez nadmierne rozciąganie i przyciąganie. Dotyczy to głównie osób, które godzinami pracują przy biurku wpatrzone w ekrany swoich komputerów. Napinają również szyję i ramiona, sięgając do przodu, aby obsługiwać klawiaturę i mysz. Ta pozycja górnej części ciała jest niezwykle obciążająca dla więzadeł i mięśni wokół odcinka szyjnego kręgosłupa.

Płytki oddech

Nawet oddychanie może powodować napięcia w szyi. Codzienne życie i przede wszystkim siedzący tryb życia często sprzyjają niezdrowemu rytmowi oddychania. Oddychasz płytko przez klatkę piersiową i zapominasz o oddychaniu z brzucha. W rezultacie przepona nie porusza się wystarczająco i powięź się skleja. Płuca muszą się rozszerzać podczas wdechu. Czasem nie mogą się jednak rozszerzyć w kierunku brzucha, klatki piersiowej lub pleców. Wtedy jedyny kierunek, który im pozostaje, jest w górę. Prowadzi to do uniesionych ramion i napięcia w szyi.

kup duoball 8

Stres lub czynniki psychologiczne

Prawie każda choroba może wynikać ze uświadomionego lub nie stresu. Nadmierna nerwowość, zastraszanie w miejscu pracy, trwające konflikty wewnętrzne lub przeżyte traumy to silne źródła stresu. Często objawiają się bólami pleców, szyi i głowy. Kiedy czynniki psychiczne powodują fizyczne objawy w ciele, lekarze nazywają to bólem psychosomatycznym. Kiedy ktoś jest zestresowany, często zaciska mięśnie żuchwy, które reagują w połączeniu z mięśniami szyi.

Nieprawidłowa pozycja podczas snu

Śpisz ze zgiętym lub skręconym kręgosłupem szyjnym? Rano po spaniu często możesz odczuwać ból lub sztywność. Szyja, a ramiona, barki i kręgosłup szyjny są wtedy mniej elastyczne.

Przepuklina krążka w odcinku szyjnym kręgosłupa

Przepuklina krążka wskazuje na utratę elastyczności krążków międzykręgowych z powodu dłużej utrzymujących się zaburzeń równowagi. Zarówno w tkance mięśniowej jak i powięziowej. Ból może promieniować do ramion. Możesz również odczuwać mrowienie lub drętwienie.

90% przypadków bólu szyi to po prostu wynik nieprawidłowej postawy ciała.

Zadbaj o zdrowie siedząc przed komputerem

„Dziewięćdziesiąt procent wszystkich bólów szyi jest wynikiem złej postawy spowodowanej jednostajnymi czynnościami. Przykładowo pracą przy komputerze, prowadzenie samochodu lub wpatrywanie się w telefon komórkowy. Skrócone mięśnie klatki piersiowej i wysunięta do przodu głowa zwielokrotniają ciężar głowy nawet sześciokrotnie. W dłuższej perspektywie obciąża to mięśnie karku i kręgosłupa szyjnego.” 

Dr Torsten Pfitzer, holistyczny terapeuta bólu i trener zdrowia

Co powinienem zrobić, jeśli dokucza mi ból szyi i karku?

Ćwiczenia relaksacyjne i ciepło pomagają w ostrym bólu i napięciu. Gorąca kąpiel lub termofor mogą złagodzić objawy i pomóc przetrwać dzień. Oprócz tego, aby pozbyć się bólu, należy starać się przywrócić pełny zakres ruchu szyi. Ruch jest ważny! Używanie ortez karku staje się coraz rzadsze. Jest to dobrą rzeczą, ponieważ unieruchomione mięśnie i powięź na swój sposób “więdną”. Przez to stają się jeszcze bardziej podatne na napięcia.

Trzy filary podejścia BLACKROLL do bólu szyi:

 • Samodzielny masaż technikami mięśniowo-powięziowymi. Dzięki automasażowi BLACKROLL możesz rozładować napięcie w karku. Pamiętaj tylko, aby w ramach masażu karku pracować nie tylko nad szyją. Zadbaj również o mięśnie klatki piersiowej i przednich mięśniach szyi.
 • Uruchom swój kręgosłup. Oprócz samodzielnego masażu powinieneś rozciągnąć mięśnie karku. Dzięki temu zadbasz o większą możliwość ruchu i lepsze krążenie krwi. Możesz łatwo zmobilizować mięśnie boczne i tylne szyi, odpowiednio przechylając głowę. Powinieneś także popracować nad swoją postawą, rozciągając często skrócone mięśnie klatki piersiowej.
 • Wzmacniaj i uruchamiaj mięśnie w ukierunkowany sposób. Wzmocnienie mięśni pleców, ramion i szyi w kolejnym kroku ma kluczowe znaczenie. Zwłaszcza dla zmniejszenia bólu i zapobiegania mu na dłuższą metę. Poprawisz swoją postawę i najskuteczniej oszczędzisz sobie bólu szyi w przyszłości.

Jak zapobiegać bólom szyi?

Bolesność karku i szyi jest częsta po przebudzeniu

Czy chcesz długofalowo zapobiegać bólom szyi? Zalecamy, aby oprócz ćwiczeń ukierunkowanych na ból szyi zoptymalizować codzienne nawyki:

 • Pracuj nad utrzymaniem dobrej postawy. Dobra postawa jest nie tylko dobra dla Twojego zdrowia. Sprawia również, że wydajesz się bardziej pewny siebie. Zacznij od razu: pociągnij łopatki do tyłu i w dół i wysuń klatkę piersiową. Upewnij się, że dolna część pleców i szyja pozostają proste. Większość ludzi ma trudności z utrzymaniem świadomości ciała przez cały dzień. BLACKROLL POSTURE przypomina o utrzymaniu prawidłowej postawy. Aby zapobiec bólowi szyi w dłuższej perspektywie, powinieneś robić regularne przerwy w godzinach pracy. Pamiętaj, aby często zmieniać pozycję na stanowisku pracy. Dzięki temu Twoja głowa i ramiona będą tak zrównoważone, jak to tylko możliwe.
 • Oddychaj w stylu nazywanym 360 stopni. Powinna się ruszać cała Twoja klatka piersiowa oraz brzuch, a żebra odczuwalnie poszerzać. Aby sobie w tym pomóc połóż rękę na brzuchu (pomiędzy pępkiem a klatką piersiową). Zrób to siedząc lub leżąc. Aktywnie oddychaj w kierunku do swojej dłoni. Zauważysz, że relaksuje to nie tylko Twoją duszę, ale i ciało.
 • Wykorzystuj techniki relaksacyjne. Możesz obniżyć poziom stresu za pomocą metod relaksacyjnych, takich jak trening autogenny, medytacja, joga itp. Znajdź sposób na zmniejszenie stresu.
 • Spróbuj spać w pozycji odciążającej mięśnie. W nocy możesz podeprzeć szyję poduszką BLACKROLL RECOVERY PILLOW, aby obudzić się rano wyspanym i rześkim. Osoby śpiące na brzuchu często zbyt mocno skręcają kręgosłup szyjny. Więc ta pozycja do spania nie jest zalecana, chyba że właśnie posiadasz naszą poduszkę.
Michał Dachowski

Michał Dachowski

Fizjoterapeuta w Fizjo4Life

Absolwent wydziału rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Rehabilitant z wieloletnim doświadczeniem w pracy z zawodowymi sportowcami i pacjentami urazowymi.