Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 60zł Gwarancja satysfakcji
Go Top

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

Jak dbać o kręgosłup podczas jazdy samochodem?

Artykuł przeczytasz w 3 min 42 sek

Często jeździsz samochodem? Na pewno niejednokrotnie odczuwałeś dyskomfort lub ból pleców w trakcie, lub po podróży. Zarówno osoby pokonujące krótkie dystanse, jak i osoby przemierzające jednorazowo duże odległości w samochodowym fotelu, często są narażone na obciążenia związane prowadzeniem samochodu czy częstym do niego wsiadaniem i wysiadaniem. O tym jak zadbać o kręgosłup w samochodzie powinni wiedzieć, zarówno zwyczajni kierowcy, jak również Ci zawodowo zajmujący się transportem i przewozem. Sprawdź jak dzięki kilku prostym czynnością zminimalizować problemy z bólem w podróży.

Jak uniknąć bólu pleców związanych z jazdą samochodem?

Zacznij od odpowiedniego wyregulowania fotela, zagłówka i kierownicy.Wszystkie te elementy konieczne są oczywiście dla zachowania bezpieczeństwa prowadzenia pojazdu, ale również uchronią Cię przed wykonywaniem nienaturalnych wykrzywień ciała w trakcie jazdy. Podczas zmiany pozycji oraz odległości fotela zmieni się kąt, z jakim patrzeć będziemy na lusterka boczne jak i lusterko wsteczne. Zadbaj o to, żeby fotel odchylony był lekko do tyłu, co pozwoli korzystniej rozłożyć siły działające na kręgosłup podczas siedzenia. W nowszych modelach samochodu możliwe jest również ustawienia fotela na odcinku lędźwiowym. Warto również ten element odpowiednio dopasować, szczególnie przed dłuższą podróżą. W przypadku kiedy fotel nie przewiduje takiej możliwości, warto zastanowić się nad zakupem poduszki lędźwiowej. O wyregulowaniu fotela nie powinniśmy też zapominać jeśli jesteśmy pasażerem a nie kierowcą. Prędzej czy później zła postawa ciała w pozycji siedzącej może objawić się bólem u każdego.

kup duoball 8

Jak walczyć z bólem pleców?

Kiedy ból już się pojawi, najlepiej zacząć walczyć z nim jak najwcześniej. Im szybciej zaczniemy, tym łatwiej będzie nam zniwelować powstałe w jego wyniku objawy i utrzymać prawidłową postawę ciała.
W trakcie jazdy samochodem rób sobie systematyczne przerwy. Najlepiej pójść na krótki spacer oraz się porozciągać. Jeżeli nie masz możliwości zatrzymania się i przejścia się nawet po parkingu to skorzystaj np. z czasu, który spędzasz, czekając na zmianę świateł. Wykonuj ćwiczenia na tyle w jakim stopniu pozwala Ci miejsce w samochodzie. Pamiętaj jednak aby na każdym kroku zwracać uwagę na bezpieczeństwo swoje, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Żeby utrzymać prawidłową postawę w trakcie jazdy, poza wymienionymi wyżej wskazówkami warto zaopatrzyć się w BLACKROLL® Posture - sprzęt wspomagający utrzymywanie prawidłowej postawy ciała.Możesz go nosić pod odzieżą, dzięki czemu nawet zmierzając na spotkanie biznesowe, nie musisz się martwić dodatkową częścią swojego ubioru. Produkt zaprojektowany tak, aby jak najdyskretniej korygować wady postawy, na które często nie zwracamy uwagi. Wspomaga on utrzymania prostej postawy ciała oraz odchylenie obręczy barkowej do tyłu. Dzięki niemu się nie garbimy, a nasza klatka piersiowa się otwiera, pozwalając nam dosłownie oddychać pełną piersią.

Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie pleców w domu?

Ból pleców to nie tylko objaw wielu godzin spędzony w samochodzie to również wypadkowa tego, co robimy na co dzień lub dosłownie- czego nie robimy. Żeby zmaksymalizować efekt rozluźnienia napiętych mięśni, spowodowany spędzaniem czasu w pozycji siedzącej musisz ćwiczyć. Możesz ćwiczyć z rollerem BLACKROLL®Standard, lub zaopatrzyć się w przyrządy do precyzyjnego automasażu takie jak BLACKROLL® Ball i BLACKROLL® Duoball. Dzięki nim przyspieszysz działanie ćwiczeń, pozbędziesz się napięcia mięśni, usuniesz napięcie w punktach spustowych oraz utrwalisz efekt swoich ćwiczeń. Co ważne, dla trwałego efektu wystarczy parę minut ćwiczeń kilka razy w tygodniu. Choć na początku systematyczność wydaje się trudna, to łatwość, z jaką wykonasz ćwiczenia z naszym sprzętem oraz efekt, jaki one przyniosą, w postaci trwałego zniknięcia objawów bólowych sprawi, że poczujesz, jak bardzo włożony wysiłek się opłaca.

Po więcej ćwiczeń na kręgosłup kliknij TUTAJ.

Michał Dachowski

Michał Dachowski

Fizjoterapeuta w Fizjo4Life

Absolwent wydziału rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Rehabilitant z wieloletnim doświadczeniem w pracy z zawodowymi sportowcami i pacjentami urazowymi.