Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 60zł Gwarancja satysfakcji
Go Top

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

Jak prawidłowo chodzić w szpilkach?

Kobiety kochają szpilki i uwielbiają je zakładać. Buty na obcasie dodają pewności siebie, panie czują się atrakcyjniejsze, ich nogi stają się smuklejsze, a samo stawianie kroków wykonywane jest z wielką gracją. Pierwszą rzeczą, na której powinniśmy się skupić jest odpowiednie dobranie butów na wysokich obcasach. Ponadto, zbyt częste i nieprawidłowe chodzenie w szpilkach może źle skończyć się dla ich zwolenniczek. W konsekwencji może dojść do bólu stóp, powstawania odcisków, żylaków, uszkodzenia ścięgna Achillesa, bólu mięśni łydek, kręgosłupa. Co więcej u Pań, które preferują wysoki obcas częściej występują haluksy.. Jeśli nie chcemy zrezygnować z obcasów, warto zastosować się do kilku cennych wskazówek, aby zadbać o zdrowie swoich nóg i kręgosłupa. Jakie buty na obcasach nosić? Co robić, aby zapobiec kontuzji? Tutaj znajdziesz odpowiedź na te i wiele innych pytań.

Jak chodzić w szpilkach

Jakie szpilki wybrać?

Wybór odpowiednich szpilek jest kluczowym elementem całego procesu chodzenia na wysokich obcasach. Należy skupić uwagę przede wszystkim na tym, aby buty nie uciskały stopy. Przymierzając szpilki warto zrobić parę "rundek" po sklepie. Jeżeli chodzenie będzie sprawiało trudność, lepiej odstawić buty na półkę. Dobrym pomysłem jest zrobienie kilku delikatnych podskoków oraz przysiadów, dzięki czemu przekonamy się, czy buty rzeczywiście są funkcjonalne. Ponadto, warto stanąć na jednej nodze i sprawdzić równowagę. Tak samo należy zrobić z drugą nogą. Jeżeli nie możemy ustać ani chwili w pionie, to nie są buty odpowiednie dla nas. Lepiej sięgnąć po inne.

Dla osób, dopiero zaczynających swoją przygodę z chodzeniem w butach na obcasie proponujemy zakup niższych szpilek. Przykładowo, mogą one być wysokości 5 lub 7 cm. Warto także, na początku chodzenia na wysokich obcasach wybrać buty na słupku. Dzięki temu stopniowo przyzwyczaimy stopy do takiego wysiłku, a nauka chodzenia na szpilkach stanie się przyjemniejsza.

Jak ułatwić chodzenie na wysokim obcasie?

Podczas chodzenia na szpilkach, znacznie obciążamy swoje stopy, kolana ale też inne partie ciała takie, jak kręgosłup. Warto zadbać o odpowiednią profilaktykę, aby nie doszło do żadnej kontuzji. Co robić, aby chodzenie na obcasach stało się przyjemniejsze oraz jak zredukować skutki chodzenia na szpilach? Poniżej znajdziesz kilka ważnych wskazówek.

Wskazówka 1. Załóż niższy obcas.

Jeśli całkowita rezygnacja z wysokich obcasów nie wchodzi w grę, trzeba pójść na kompromis i zdecydować się na nieco niższy obcas, najlepiej do 5 cm. Spowoduje to lepszą stabilizację stopy i optymalnie bardziej równomierne jej obciążenie, dzięki temu zapobiegniemy powstawaniu uszkodzeń stóp.

Wskazówka 2. Chodź boso.

Zadbajmy o propriocepcję naszych stóp i chodźmy od czasu do czasu na boso! Chodzenie bez butów jest zalecane nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Taki ekstra tani masaż w postaci chodzenia na boso spowoduje, że po kilku minutach rozluźnimy nasze mięśnie i poprawimy ich ukrwienie. Taka rekompensata za godziny spędzone podczas chodzenia na obcasach z pewnością należą się naszym stopom.

Wskazówka 3. Ćwiczenia stóp i stretching mięśni.

Ćwiczenia stóp to główny element ich profilaktyki. Powinno się poświęcać na nie codziennie kilka minut. Ćwiczenia te nie są skomplikowane, wystarczą krążenia stopą, zwijanie palcami koca lub ręcznika, wspinanie się na palce, czy przyciąganie palców do siebie. Takie ćwiczenia wykonywać możemy nawet siedząc lub leżąc. Dołączyć do tego należy rozciąganie mięśni łydek oraz ścięgna Achillesa. Te proste ćwiczenia nie wymagają od nas zbyt dużego wysiłku, a mimo to wzmocnią mięśnie i zminimalizują negatywne skutki chodzenia na obcasach.

Wskazówka 4. Rolowanie

Zasada jest prosta. Nie możesz rozstać się z wysokim obcasem, nie powinnaś rozstawać się z rollerem. Produkty BLACKROLL są świetnym sposobem na utrzymanie zdrowych nóg. Wpływają na ich czucie głębokie, są dopełnieniem stretchingu mięśni łydek oraz ćwiczeń stóp. Ponadto, takie zabiegi pozytywnie wpłyną na stabilizację całego ciała. Oto kilka produktów, dzięki którym zapomnisz o bolesnych i zmęczonych nogach, a ze swoich ulubionych szpilek nie będziesz musiała rezygnować.

BLACKROLL® MINI – stosowany jest do szczegółowego automasażu małych grup mięśniowo-ścięgnistych. Za jego pomocą zrelaksujemy stopy oraz łydki, a także wspomożemy leczenie płaskostopia i haluksów.

BLACKROLL® MINI FLOW – stosowany jest na obszary stóp, łydek i ścięgna Achillesa w celu ich pobudzenia i odżywienia. Ten produkt aktywuje do działania struktury trudnodostępne i przyśpiesza procesy metaboliczne.

BLACKROLL® BALL 8 -  stworzony do precyzyjnego rozluźnienia, zmniejszymy nim napięcie mięśniowe wybranych obszarów. Dzięki niemu punktowo rozbijemy bolesne miejsca napiętych i przeciążonych od szpilek łydek.

BLACKROLL® SUPER BAND – taśma stworzona do ćwiczeń aktywacyjnych, stabilizacyjnych i mobilizacyjnych. Warto dodać ją jako dodatkowy element treningu stóp i rozciągania łydek. Urozmaici ćwiczenia i wzmocni mięśnie.

BLACKROLL® FASCIA-RELEAZER – ten przyrząd na zmęczone łydki będzie idealnym rozwiązaniem. Jego głównym zadaniem jest uelastycznienie tkanek i stymulacja receptorów czuciowych znajdujących się w powięzi.Dzięki jego właściwościom szybciej zregenerujesz swoje mięśnie łydek.

chodzenie w szpilkach

Chodzenie w szpilkach - czego unikać?

Istnieje kilka kluczowych rzeczy, których powinnaś unikać podczas chodzenia w butach na wysokich obcasach. Wyeliminowanie ich spowoduje, że zakładając wysokie szpilki zmniejszysz ryzyko powstawania otarć i urazów.

  • Unikaj źle wyprofilowanych szpilek. Jeżeli chwieją się na wszystkie strony, kiedy masz je na sobie, to znak, że nie są odpowiednie dla Twojej stopy. Szpilki powinny perfekcyjnie przylegać do stopy. Tylko wtedy będą wygodne.
  • Nie garb się! Podczas chodzenia w szpilkach należy przybrać odpowiednią postawę. Plecy mają być wyprostowane, a łopatki spięte. Głowę unieś wysoko. Nie pochylaj się w żadną stronę. Ani do przodu, ani do tyłu. Ponadto zwróć uwagę na odpowiednią postawę brzucha, który w znacznej części odpowiada za równowagę. W ten sposób odciążysz nie tylko stopy, ale i kolana. Ponadto, przyjmując odpowiednią postawę zmniejszasz ryzyko kontuzji oraz dodasz sobie sporo gracji.
  • Nie bądź spięta. Ten problem pojawia się w szczególności u początkujących pań. Kiedy zaczynamy chodzić w szpilkach stawiamy kroki sztywno, a to poważny błąd. Kroki powinny być naturalne i miękkie. Chodzenie na wysokich butach stanie się nie tylko łatwiejsze, ale też będzie lepiej się prezentować dla ludzi, którzy dla nas patrzą. Chyba każdy z nas wie, o czym mowa! Bardzo często zdarza się, że idąc na szpilkach panie wyglądają jakby miały zaraz się przewrócić. Z pewnością, nie tak to ma wyglądać.
  • Nie prostuj kolan. Nie przesadź także z nadmiernym ich ugięciem. Mają być naturalnie, luźne, tak aby umożliwiały nam swobodę poruszania się w butach na szpilkach.

Kiedy wybieramy buty na wysokim obcasie, należy zwrócić uwagę na to, aby były wygodne. Ponadto, powinny być odpowiednio wysokie. podczas chodzenia na obcasach trzeba stawiać małe kroki oraz należy zadbać o to, aby nogi były blisko siebie. Dzięki temu unikniemy kontuzji. Dodatkowo, warto zatroszczyć się o odpowiednie masowanie i rozluźnianie stopy. Warto zainwestować także w przedmioty, które umożliwią nam wykonywanie pożądanych ćwiczeń. Takie zabiegi mają wiele pozytywnych skutków. Między innymi, zapewnią odpowiednie ukrwienie. Wybierając wysokie szpilki pamiętaj o odpowiedniej profilaktyce dla Twoich nóg!

Karolina Dachowska

Karolina Dachowska

Trener powięzi w Fizjo4Life

Karolina specjalizuje się w treningu powięzi, a w szczególności w technikach rolowania, rozciągania powięziowego w sporcie i terapii. Współtwórca i wykładowca BLACKROLL Education.