Rolowanie - o co w tym właściwie chodzi?
Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 50zł Gwarancja satysfakcji

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

Rolowanie - o co w tym właściwie chodzi ?

Rolowanie jest rodzajem autoterapii mięśniowo-powięziowej, a do jej głównych korzyści zaliczymy poprawę mobilności, przyśpieszenie regeneracji i zmniejszanie bólu. Trenujesz? Często zmagasz się z zakwasami? Chcesz poprawić swoją gibkość? Twoja odpowiedź, na któreś pytanie brzmi „tak”? Dobrze trafiłeś! Rolowanie jest właśnie dla Ciebie, a jeśli nie wiesz, o co w ogóle chodzi w masażu wałkiem piankowym, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem.

 

CZYM JEST POWIĘŹ ?

Zacznijmy od podstaw. Aby zrozumieć, jak automasaż rolką wpływa na nasze tkanki, musimy zacząć od wyjaśnienia czym właściwie jest powięź.

Powięź jest ważnym elementem tkanki łącznej, zbudowanym głównie z wody, kolagenu oraz elastyny. Kolagen jest niezwykle wytrzymały, natomiast elastyna posiada zdolność od rozciągania się. Konstrukcje powięzi porównać można do pajęczyny lub swetra z dzianiny. Powięź obecna jest w całym naszym ciele: w skórze, mięśniach, ścięgnach, kościach, nerwach, naczyniach krwionośnych i narządach. Otacza ona nasze tkanki i łączy, tworząc jedną nieskończoną sieć.  To właśnie dlatego, powięź w naszym ciele opowiada za kilka bardzo ważnych funkcji:

  •          działa jak globalny system ochronny, pozwalając ciału dostosować się do sił zewnętrznych,
  •          nadaje naszym tkankom kształt,
  •          odpowiada za przekazywanie sił generowanych na poziomie mięśniowym,
  •          dostarcza do ośrodkowego układu nerwowego informacje z całego ciała,
  •          uczestniczy w naprawie tkanek,
  •          pozwala na płynne i swobodne poruszanie się.

Biorąc pod uwagę fakt, że powięź łączy nasze całe ciało w jedność i jest odpowiedzialna za wiele funkcji, ważne jest to, aby była ona nawodniona i odżywiona. W odwrotnym przypadku skleja się, tracąc swoją elastyczność, ograniczając ruch i upośledzając funkcjonowanie organizmu. Kontuzje, brak regeneracji, nieprawidłowe przygotowanie do wysiłku lub brak ruchu, przyczynia się do pojawienia się dysfunkcji powięzi, w tym punktów spustowych, zrostów, czy też blizn.

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ROLOWAĆ ?

Wiemy już, jak działa powięź i co się dzieje z naszym ciałem, gdy jest ona odwodniona. Automasaż powięziowy, czyli rolowanie, to metoda samodzielnego zmniejszania napięcia i bólu tkanek miękkich. Celem rolowania jest poprawa zakresu ruchu, elastyczności, mobilności, siły, wydajności i regeneracji mięśni.

Automasaż mięśniowo-powięziowy za pomocą rolki do masażu pomaga utrzymać powięź w dobrej kondycji, ponieważ rolując się, rozluźniamy tkanki i zwiększamy przepływ krwi, dzięki czemu do mięśni dociera większa ilość składników odżywczych.

Rolowanie jest bardzo proste, wystarczy powoli toczyć wybrany mięsień po piankowym wałku. W ten sposób możemy pracować z wszystkimi mięśniami, zawsze kontrolując obciążenie, którego używamy.

 

3 RODZAJE ROLOWANIA - PRZED TRENINGIEM, PO TRENINGU, TERAPEUTYCZNE

Możesz rolować się przed treningiem, po treningu lub w celach terapeutycznych. Czym różnią się te trzy rodzaje rolowania? Zobaczmy:

  •         Rolowanie przed treningiem ma za zadanie rozgrzać mięśnie i pobudzić tkanki. Rolując się podczas rozgrzewki, aktywujemy krążenie krwi i lepiej przygotowujemy nasze mięśnie do treningu.
  •         Rolowanie po treningu ma na celu wyciszyć cały organizm po wysiłku fizycznym i poprawić zdolność regeneracyjną mięśni.  
  •         Rolowanie terapeutyczne jest dobrym sposobem na przyniesienie sobie ulgi na przykład po ciężkim, pełnym stresu dniu, bez pomocy fizjoterapeuty czy masażysty.

 

FOAM ROLLER - WAŻNY ATRYBUT SPORTOWCA

Przez to, jak duży wpływ na odbudowanie sił i przyspieszenie procesów regeneracyjnych ma rolowanie, foam roller powinien stać się atrybutem każdego sportowca. Biegasz, pływasz, jeździsz na rowerze? Niezależnie, jaką dyscyplinę uprawiasz rolowanie jest dla Ciebie. Elastyczna i mobilna tkanka oraz zdolność do szybkiej regeneracji jest cechą ważną i pożądaną w każdej dyscyplinie sportu. Powięź nawodniona jest mniej podatna na kontuzje, co ma ogromne znaczenie w trakcie przygotowań do ważnych zawodów – nie wyklucza z treningów i pozwala w pełni zrealizować założony plan treningowy.

Jeśli chcesz się dobrze przygotować do zawodów i poprawić swoje dotychczasowe wyniki skorzystaj z naszej aplikacji BLACKROLL®, w której znajdziesz zestaw ćwiczeń dostosowanych do konkretnej dyscypliny sportowej. Wejdź i zobacz jakie mięśnie powinieneś opracować, aby osiągnąć sukces. 

Dowiedz się więcej o naszej aplkacji w tym artykule - http://bit.ly/blackroll_blog_app