Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 60zł Gwarancja satysfakcji
Go Top

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

Rolowanie mięśni - o co w tym właściwie chodzi?

Rolowanie jest rodzajem autoterapii mięśniowo-powięziowej. Do jej głównych korzyści zaliczymy poprawę mobilności, przyśpieszenie regeneracji i zmniejszanie bólu. Trenujesz? Często zmagasz się z zakwasami? Chcesz poprawić swoją gibkość? Twoja odpowiedź, na któreś pytanie brzmi „tak”? Dobrze trafiłeś! Rolowanie jest właśnie dla Ciebie. Nie wiesz, o co w ogóle chodzi w masażu wałkiem piankowym? Koniecznie zapoznaj się z tym artykułem.

Czym Jest Powięź?

Zacznijmy od podstaw. Chcesz rozumieć, jak automasaż rolką wpływa na nasze tkanki? Musimy zacząć od wyjaśnienia czym właściwie jest powięź.

Powięź jest ważnym elementem tkanki łącznej, zbudowanym głównie z wody, kolagenu oraz elastyny. Kolagen jest niezwykle wytrzymały, natomiast elastyna posiada zdolność od rozciągania się. Konstrukcje powięzi porównać można do pajęczyny lub swetra z dzianiny. Powięź obecna jest w całym naszym ciele. W skórze, mięśniach, ścięgnach, kościach, nerwach, naczyniach krwionośnych i narządach. Otacza ona nasze tkanki i łączy, tworząc jedną nieskończoną sieć. To właśnie dlatego, powięź w naszym ciele opowiada za kilka bardzo ważnych funkcji:

  • działa jak globalny system ochronny, pozwalając ciału dostosować się do sił zewnętrznych,
  • nadaje naszym tkankom kształt,
  • odpowiada za przekazywanie sił generowanych na poziomie mięśniowym,
  • dostarcza do ośrodkowego układu nerwowego informacje z całego ciała,
  • uczestniczy w naprawie tkanek,
  • pozwala na płynne i swobodne poruszanie się.

Powięź łączy nasze całe ciało w jedność. Jest też odpowiedzialna za wiele funkcji, ważne jest to, aby była ona nawodniona i odżywiona. W odwrotnym przypadku skleja się, tracąc swoją elastyczność, ograniczając ruch i upośledzając funkcjonowanie organizmu. Kontuzje, brak regeneracji, , przyczynia się do pojawienia się dysfunkcji powięzi. Przykładowo problemów z punktami spustowymi, zrostów, czy też blizn. Także nieprawidłowe przygotowanie do wysiłku lub brak ruchu wpływa na nią negatywnie.

Dlaczego Warto Się Rolować wałkiem do masażu?

Wiemy już, jak działa powięź. Wiemy co się dzieje z naszym ciałem, gdy jest ona odwodniona. Automasaż powięziowy, czyli rolowanie, to metoda samodzielnego masażu. Zmniejszania napięcia i bólu tkanek miękkich. Celem rolowania jest poprawa zakresu ruchu, elastyczności, mobilności, siły, wydajności i regeneracji mięśni.

Automasaż mięśniowo-powięziowy za pomocą rolki do masażu pomaga utrzymać powięź w dobrej kondycji. Rolując się, rozluźniamy tkanki i zwiększamy przepływ krwi. Dzięki czemu do mięśni dociera większa ilość składników odżywczych.

Rolowanie jest bardzo proste, wystarczy powoli toczyć wybrany mięsień po piankowym wałku. W ten sposób możemy pracować z wszystkimi mięśniami, zawsze kontrolując obciążenie, którego używamy.

3 Rodzaje Rolowania wałkiem - Przed Treningiem, Po Treningu, Terapeutyczne

Możesz rolować się przed treningiem, po treningu lub w celach terapeutycznych. Czym różnią się te trzy rodzaje rolowania? Zobaczmy:

  • Rolowanie przed treningiem ma za zadanie rozgrzać mięśnie i pobudzić tkanki. Rolując się podczas rozgrzewki, aktywujemy krążenie krwi i lepiej przygotowujemy nasze mięśnie do treningu.
  • Rolowanie po treningu ma na celu wyciszyć cały organizm po wysiłku fizycznym. Dodatkowo poprawia zdolność regeneracyjną mięśni.
  • Rolowanie terapeutyczne jest dobrym sposobem na ulgę dla ciała. Przykładowo po ciężkim i pełnym stresu dniu. Bez pomocy fizjoterapeuty czy masażysty.

Foam Roller - Ważny Atrybut Sportowca

Wałek do masażu ma duży wpływ na odbudowanie sił i przyspieszenie procesów regeneracyjnych ma rolowanie. Foam roller powinien stać się atrybutem każdego sportowca. Biegasz, pływasz, jeździsz na rowerze? Niezależnie, jaką dyscyplinę uprawiasz rolowanie jest dla Ciebie. Elastyczna i mobilna tkanka jest potrzebna każdemu. Zdolność do szybkiej regeneracji jest cechą ważną i pożądaną w każdej dyscyplinie sportu. Powięź nawodniona jest mniej podatna na kontuzje. Ma to ogromne znaczenie w trakcie przygotowań do ważnych zawodów. Nie wyklucza z treningów i pozwala w pełni zrealizować założony plan treningowy.

Chcesz się dobrze przygotować do zawodów i poprawić swoje dotychczasowe wyniki? Skorzystaj z naszej aplikacji BLACKROLL®. Znajdziesz w niej zestaw ćwiczeń dostosowanych do konkretnej dyscypliny sportowej. Wejdź i zobacz jakie mięśnie powinieneś opracować, aby osiągnąć sukces.

Dowiedz się więcej o naszej aplikacji w tym artykule - http://bit.ly/blackroll_blog_app

Karolina Dachowska

Karolina Dachowska

Trener powięzi w Fizjo4Life

Karolina specjalizuje się w treningu powięzi, a w szczególności w technikach rolowania, rozciągania powięziowego w sporcie i terapii. Współtwórca i wykładowca BLACKROLL Education.