Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 60zł Gwarancja satysfakcji
Go Top

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

Masaż uciskowy, presoterapia i drenaż limfatyczny: wszechstronne korzyści dla twojego ciała

Co to jest masaż uciskowy?

Masaż uciskowy, znany również jako masaż kompresyjny lub presoterapia, polega na rytmicznym uciskaniu tkanek w celu poprawy krążenia krwi oraz poprawienia działania układu limfatycznego. Dzięki regularnemu stosowaniu, można zauważyć poprawę elastyczności skóry, mniejsze zmęczenie mięśni czy też szybsze usuwanie toksyn z organizmu. Presoterapia to technika często stosowana w rehabilitacji oraz w kosmetyce, zwłaszcza w walce z cellulitem.

Na czym polega presoterapia?

Presoterapia to nowoczesna metoda masażu uciskowego, która polega na wykorzystaniu powietrza do masowania ciała. W trakcie zabiegu pacjent ma na sobie specjalne ubranie podłączone do aparatu, który w odpowiedni sposób pompuje powietrze, masując ciało. Dzięki temu, zabieg ten pomaga w redukcji obrzęków, cellulitu oraz wspiera detoksykację organizmu.

Drenaż limfatyczny – krótkie wprowadzenie

masaż limfatyczny małą rolką

Drenaż limfatyczny to metoda masażu ręcznego, której głównym celem jest poprawa przepływu limfy. Limfa, będąca częścią układu immunologicznego, jest odpowiedzialna za usuwanie toksyn oraz odpadów z organizmu. Drenaż limfatyczny jest zalecany osobom z problemami z obrzękami, po operacjach oraz w terapii antycellulitowej.

Wskazania do presoterapii i drenażu limfatycznego

Zabieg masażu uciskowego, presoterapia oraz drenaż limfatyczny są zalecane dla szerokiego grona osób. W szczególności polecane są osobom aktywnym fizycznie, które chcą przyspieszyć regenerację mięśni. Osoby z problemami z cellulitem czy obrzękami albo tak zwanym uczuciem “ciężkich nóg” również odnajdą ulgę w tych metodach. Do tego, jeśli jesteś osobą, która ma stojący tryb pracy (czy życia), to uciskowe, kompresyjne metody masażu mogą przynieść Ci znaczną ulgę pod koniec dnia. Co więcej, te techniki pomogą w detoksykacji organizmu oraz poprawią ogólny wygląd skóry. Jeśli dokucza Ci uczucie “ciężkich nóg”, masz pracę stojącą i po wielu godzinach stania, często w mało wygodnych butach, chcesz po prostu przynieść swoim nogom ulgę, to masaż uciskowy jest wygodną formą poradzenia sobie z tym problemem. 

Sposoby wykonania masażu

Choć masaż uciskowy czy drenaż limfatyczny można wykonać ręcznie, wiele osób korzysta z nowoczesnych urządzeń do presoterapii. Umożliwiają one dokładne i głębokie masowanie ciała, co przynosi lepsze efekty. Ważne jest, aby taki masaż, np. przy pomocy specjalnych akcesoriów pompujących powietrze (jak buty kompresyjne) wykonywać po konsultacji z fizjoterapeutą lub lekarzem, by dowiedzieć się, czy nie ma jakichś przeciwwskazań do ich używania. 

Efekty masażu pneumatycznego i drenażu limfatycznego

Oto główne efekty, jakie można osiągnąć dzięki presoterapii:

 1. Poprawa krążenia krwi i limfy: Zabieg masażu uciskowego może poprawić krążenie krwi i limfy w kończynach, redukując tym samym obrzęki i uczucie ciężkości nóg.
 2. Detoksykacja organizmu: Poprzez poprawę krążenia limfy, masaż limfatyczny może pomóc w usuwaniu toksyn i zbędnych produktów przemiany materii z organizmu.
 3. Redukcja cellulitu: Stosowana regularnie, może przyczynić się do redukcji cellulitu, zwłaszcza w połączeniu z innymi metodami leczenia.
 4. Redukcja obrzęków: Zabiegi presoterapii są często stosowane w celu zmniejszenia obrzęków pooperacyjnych oraz u osób cierpiących na obrzęki limfatyczne.
 5. Wsparcie w redukcji wagi: Poprzez wspomaganie procesów metabolicznych, presoterapia może przyspieszać redukcję wagi.
 6. Relaksacja: Presoterapia może również działać relaksująco na organizm, pomagając w redukcji stresu.
 7. Przyspieszenie regeneracji po treningu: W medycynie sportowej presoterapia jest często stosowana do przyspieszenia regeneracji mięśni po intensywnym treningu.
 8. Poprawa elastyczności skóry: Poprzez stymulację krążenia i produkcję kolagenu, presoterapia może pomóc w poprawie elastyczności i kondycji skóry.

Przeciwwskazania do masażu uciskowego, presoterapii i drenażu limfatycznego

Chociaż masaż uciskowy, presoterapia i drenaż limfatyczny przynoszą wiele korzyści, istnieją pewne sytuacje i stany zdrowia, w których te metody mogą być niezalecane, a nawet niebezpieczne.

Przeciwwskazania ogólne

 • Zakrzepy krwi i żylaki: Osoby z zakrzepami krwi czy poważnymi żylakami powinny unikać tego typu zabiegów, ponieważ mogą one prowadzić do oderwania zakrzepu i wywołania poważnych komplikacji.
 • Aktywne infekcje: Każda ogólnoustrojowa lub aktywna infekcja w obszarze masażu, np. grzybica, może być przeciwwskazaniem.
 • Zapalenia skóry: miejsca objęte stanem zapalnym, takie jak egzema czy łuszczyca, mogą być podrażnione przez masaż.
 • Nowotwory: Masaż uciskowy może nie być zalecany dla osób z nowotworami, szczególnie w obszarze dotkniętym chorobą. Wymaga to konsultacji z onkologiem. 

Specyficzne przeciwwskazania do presoterapii

 • Niewydolność serca: Presoterapia może obciążyć układ krążenia, dlatego osoby z problemami z sercem powinny omówić ewentualny zabieg z lekarzem.
 • Nadciśnienie: Osoby z nieuregulowanym nadciśnieniem tętniczym powinny być ostrożne, gdyż zabieg może wpłynąć na ciśnienie krwi.

Dla drenażu limfatycznego

 • Zaburzenia układu limfatycznego: Chociaż drenaż jest skierowany na poprawę przepływu limfy, w pewnych sytuacjach, jak np. uszkodzenie węzłów chłonnych, może być niewskazany.
 • Zanim zdecydujesz się na którykolwiek z tych zabiegów, zawsze konsultuj się z lekarzem lub specjalistą w danej dziedzinie. Dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo powinno być zawsze priorytetem.

Specjalne buty kompresyjne – masaż w zaciszu domu

buty do drenaży limfatycznego

Nie każdy ma czas czy możliwość regularnych wizyt w salonach masażu czy w prywatnych gabinetach fizjoterapii. Na szczęście presoterapia, dzięki specjalnym butom kompresyjnym zwanym też rękawem pneumatycznym, możemy przeprowadzić masaż uciskowy w domu. Buty te działają na zasadzie ucisku powietrza, który jest odpowiednio rozłożony na poszczególne części nóg. Regularne korzystanie z nich pomoże w redukcji obrzęków, pomoże w walce z cellulitem, poprawi krążenie i da efekt lekkich, odświeżonych nóg.

Podsumowując zabiegi presoterapii, techniki masażu uciskowego i drenażu limfatycznego oferują szeroki wachlarz korzyści dla naszego ciała. Warto zastanowić się nad włączeniem ich do swojej rutyny pielęgnacyjnej czy regeneracyjnej. W końcu dbanie o siebie to inwestycja, która zawsze się opłaca!

Michał Dachowski

Michał Dachowski

Fizjoterapeuta w Fizjo4Life

Absolwent wydziału rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Rehabilitant z wieloletnim doświadczeniem w pracy z zawodowymi sportowcami i pacjentami urazowymi.