Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 60zł Gwarancja satysfakcji
Go Top

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

Przyczyny bólu barku i 3 proste sposoby na pozbycie się go

Aż jedna czwarta populacji cierpi obecnie na ból barku, a ok. 2/3 cierpi z tego samego powodu przynajmniej raz w życiu. W dodatku kobiety dotyka on nieco częściej niż mężczyzn. Ból barku to trzecia najczęstsza przyczyna (po bólu kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego) wizyt w gabinecie fizjoterapeuty.

Prawdopodobieństwo bólu obręczy barkowej wzrasta wraz z wiekiem. Najczęściej dotyka osoby w wieku od 50 do 60 lat. Z tego powodu ich życie codzienne, praca i czas wolny są często znacznie upośledzone. Ból barku jest też niestety przypadłością często nawracającą. 

Na czym polega zespół bolesnego barku?

W zespole bólu barku wyszczególniono różne przyczyny bólu. Często trudno jest je wyraźnie odróżnić, ponieważ obręcz barkowa jest bardzo złożoną strukturą. Jej praca ściśle wiąże się z sąsiednimi obszarami ciała. Ból tej części niekoniecznie musi pochodzić z samego barku. Może również promieniować z odcinka szyjnego kręgosłupa, szyi, ramienia po tej samej stronie. Może nawet promieniować z narządów wewnętrznych. Inne objawy również często się nakładają.

Jakie są najczęstsze objawy bólu barku?

Badania wskazują, że ćwiczenia mogą być przyczyną bólu u pacjenta

W zależności od przyczyny ból barku występuje głównie w trakcie lub po wysiłku. Może jednak także pojawiać się w spoczynku i/lub w nocy. Może być ograniczony do obszaru barku lub promieniować w górę i w dół. Towarzyszy mu często ograniczenie w możliwości i zakresach ruchu. Innym objawem jest utrata siły w jednym lub kilku kierunkach jednocześnie.

Jakie są przyczyny bólu barku?

Przyczyny bólu barku mogą być różne. Ból może być ostry lub przewlekły . Ból przewlekły to taki który trwa dłużej niż trzy miesiące.

Ostry ból barku

Ostry ból barku może być spowodowany upadkiem lub wypadkiem. Może on doprowadzić do złamania górnej części ramienia. Konsekwencją może być (poza bólem) ograniczona ruchomość lub całkowite unieruchomienie, obrzęk i siniaki (krwiak). Osoby z osteoporozą często dotyka również złamanie kości.

Urazy mogą również prowadzić do zwichnięcia stawu barkowego. Zwichnięty bark jest najczęstszym ze wszystkich urazów stawów. Objawy mu towarzyszące to przede wszystkim silny ból i ograniczone możliwości ruchów. Niekiedy dochodzi też do urazu obrąbka i torebki stawowej barku oraz zaburzenia czucia spowodowanego uszkodzeniem nerwów. Uszkodzenie obrąbka często objawia się ostrym bólem i trzeszczeniem podczas poruszania ramieniem oraz uczuciem niestabilności.

Wszystko to może również nagle przekształcić się w zmiany dotykające stożek rotatorów. Mogą one ulec uszkodzeniu lub rozerwać się pod wpływem nadmiernego wysiłku. Powodując wtedy ostry ból z bolesną, ograniczoną ruchomością i utratą siły. Wiedząc jaki kierunek ruchu jest najbardziej kojarzony z bólem i/lub utratą siły, możemy wyciągnąć wnioski. Dowiemy się które mięśnie i ścięgna są uszkodzone.

Przewlekły ból barku

Choroba zwyrodnieniowa stawów barku (artroza) jest bardzo częstą przyczyną przewlekłego bólu barku. Zdarza się ona głównie u osób starszych i powoduje uporczywy ból przy każdym ruchu. Ramię jest sztywne i nieruchome, a podczas ruchu często można usłyszeć odgłosy tarcia. Ból poranny jest typowy dla tego typu choroby zwyrodnieniowej stawów. Innymi słowy, po przebudzeniu odczuwasz duży dyskomfort w okolicy ramienia. Jednak po chwili poprawia się to dzięki delikatnym ruchom (na przykład podczas robienia śniadania). Przypadłość ta może również rozwinąć się w chorobę zwyrodnieniową stawu barkowego. Czasami zmiana kształtu stawu w wyniku ostrogi kostnej (osteofitów) jest widoczna z zewnątrz.

Zespół ciasnoty podbarkowej

Czym jest zespół ciasnoty barku? Mięśnie i ścięgna barku mogą zostać ściśnięte między kością ramienną a sklepieniem barku (akromion). Powodują wtedy uszkodzenie ścięgna. Zwykle dotyczy to ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego i podgrzebieniowego. Ponadto uszkodzeniu może ulec kaletka i ścięgno głowy długiej bicepsa. Kiedy rozkładasz ręce, czujesz głęboki, ostry ból w stawie barkowym. Ból pojawia się przede wszystkim pod kątem od 60° do 120° – nazywa się to bolesnym łukiem. W miarę upływu czasu może rozwinąć się zapalenie ścięgien barku i zapalenie kaletki w ramieniu. Może to nagle objawiać się nocnym bólem i sztywnością ramion.

Bark zamrożony

To kolejna z dolegliwości tego obszaru powodująca ból. Na początku prawie zawsze występuje po jednej stronie. Jednak później może również wpływać na przeciwległy staw barkowy. Początkowym objawem jest zwykle ból, który odczuwasz również w nocy. Wkrótce potem pojawiają się poważne ograniczenia. Następują problemy ruchomości we wszystkich kierunkach (faza zamrażania), przy czym najbardziej dotknięta jest rotacja zewnętrzna. Po około czterech do sześciu miesiącach staw barkowy jest prawie całkowicie sztywny (faza zamrożenia). Ruchliwość często zaczyna powracać stopniowo po 8-12 miesiącach (faza rozmrażania).

Nie należy również lekceważyć stresu psychologicznego związanego z przewlekłym bólem barku. Często wiąże się to ze stwardnieniem mięśni i zmianami napięcia powięzi. Powoduje to tępy ból w tkance mięśniowej i ogólną sztywność w okolicy barków, szyi i ramion.

Co może pomóc w bólu barku?

Bez względu na przyczynę, ból barku zawsze prowadzi do tych samych nieprawidłowości fizycznych. Ćwiczenia fizyczne są często nawet bardziej skuteczne niż inne formy terapii. Często mogą też pomóc nam uniknąć wizyty u lekarza. Pamiętaj, że każde ćwiczenie musi być bezbolesne. Aby takie było, być może będziesz musiał zacząć od mniejszej intensywności i utrzymać niski zakres ruchu. Następnie możesz stopniowo zwiększać intensywność. I jeszcze jedna wskazówka: upewnij się, że masz dobrą kontrolę postawy i ruchu.

Rolowanie na ból barku

Dzięki sprzęto BLACKROLL wykorzystasz techniki samodzielnego masażu. Dzięki produktom takim jak gumy oporowe LOOP BAND wykonasz ćwiczenia mobilizacyjne. Korzystając z produktów do masażu szczegółowego TRIGGER SET, BALL 8 - w prosty sposób rozluźnisz bolące miejsca. Ważne jest też, by zbudować mięśnie potrzebne do utrzymania zdrowych ramion.

Maści i leki przeciwzapalne na ból barków

Maści i żele na ból stawów zawierają zazwyczaj niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Działają one bezpośrednio na źródło bólu. Są one skuteczne w ograniczaniu bólu. Spowalniają jednak proces gojenia się tkanki. W najlepszych maściach przeciwbólowych znajdują się substancje chłodzące. W przypadku mniej silnego bólu można również stosować przeciwbólowe maści ziołowe.

Istnieją też środki mające wyższe dawki składników aktywnych lub silniej działające substancje. Są to maści dostępne tylko na receptę. Mają one działanie przeciwbólowe i/lub przeciwzapalne. Środki te są dostępne tylko na receptę, jeśli te z grupy powyżej okażą się nieskuteczne.

Ból barku - rozgrzewać czy chłodzić?

Prawidłowe rozpoznanie przyczyn i powodów powstania czy utrzymywania się bólu w barku jest bardzo ważne. Będzie wpływało na postępowanie w jego zwalczaniu. Najlepiej pozostawić to zadanie rękach specjalistów - fizjoterapeutów. Jednak jest coś co możesz zrobić w pierwszych chwilach. Od razu po doznaniu urazu czy kontuzji, które objawiają się bólem, możesz wykorzystać zimno. Obojętnie czy to w postaci zimnego kompresu, zimnego sprayu (suchego lodu), czy żeli chłodzących. Pozwoli Ci to zadziałać przede wszystkim przeciwbólowo i przeciwobrzękowo. Nigdy nie stosujemy po urazie leczenia ciepłem. Ciepło w pierwszych godzinach i dniach spowoduje powiększenie stanu zapalnego w uszkodzonych i otaczających tkankach.

​​Jak zapobiegać bólowi barków?

Sposobów jest wiele! Jeśli będziesz nad nimi pracować za sprawą określonych ćwiczeń, ból najprawdopodobniej znacznie się zmniejszy. Staw barkowy stanie się ponownie bardziej elastyczny i funkcjonalny.

Rolowanie może pomóc z objawami bólu barku

1. Zwróć uwagę na swoją postawę

Zawsze pamiętaj - trzymaj klatkę piersiową na zewnątrz, ramiona do tyłu i głowę prosto. Utrzymanie wyprostowanej postawy poprawia ogólną świadomość ciała oraz wpływa korzystnie na psychikę.

2. Zmniejsz poważne nadużywanie stawu barkowego

Staw barkowy jest najbardziej elastycznym stawem w ciele. To sprawia, że ​​jest bardziej podatny na obrażenia. Zmniejsz stereotypowe ruchy nad głową w swoim codziennym życiu. Dodatkowo unikaj spania na tej samej stronie ciała z ramieniem uniesionym nad głową.

3. Ćwicz równomiernie górną część ciała

Ćwiczenia działać jak leczenie bólu barków

Pamiętaj, że dobra budowa ciała, to nie tylko widoczne, duże bicepsy. Nie tylko one wymagają ćwiczeń. Konsekwencją zaniedbywania innych partii mięśni są zaburzenia równowagi mięśniowej i ból. Dlatego na każde ćwiczenie wyciskania powinieneś wykonać co najmniej jedno ćwiczenie ciągnięcia. Przykład: jeśli raz w tygodniu wyciskasz na ławce, powinieneś również wykonać ćwiczenie takie jak wiosłowanie.

Michał Dachowski

Michał Dachowski

Fizjoterapeuta w Fizjo4Life

Absolwent wydziału rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Rehabilitant z wieloletnim doświadczeniem w pracy z zawodowymi sportowcami i pacjentami urazowymi.