Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 60zł Gwarancja satysfakcji
Go Top

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

Czy mogę się rolować nie uprawiając sportu?

Wałek piankowy (foam roller) nie tylko w świecie sportu fitnessu

Popularność wałka piankowego wzrasta z dnia na dzień. Jest on szczególnie doceniany w świecie fitnessu i sportu. Odkąd odkryto ogromne znaczenie rolki do masażu w regeneracji, znajdziemy ją teraz na każdej siłowni i sali treningowej oraz w podręcznej torbie każdego sportowca. Wiemy, że rolowanie przyśpiesza procesy regeneracyjne i zmniejsza bolesność mięśni po wysiłku fizycznym, ale czy rolować możemy się tylko wtedy, gdy uprawiamy jakiś sport? 

 BLACKROLL STANDARD

Rolowanie - jak to działa?

Roller wykonane ze specjalnego tworzywa narzędzie, służące do samodzielnego wykonania masażu powięziowego. Możemy go porównać do basenowych, piankowych makaronów, jednak roller różni się od nich materiałem, z jakiego jest wykonany, jego większą gęstością i średnicą wałka. Wałek piankowy nie jest wyszukanym sprzętem. Można wręcz powiedzieć, że zadziwia swoją prostotą.

W jaki sposób działa rolka do automasażu i jak masuje powięź?

Powięź jest trójwymiarową błoną zbudowaną z tkanki łącznej, która otacza mięśnie, ścięgna, więzadła, narządy wewnętrzne, naczynia krwionośne i nerwy. Dzięki niej wszystko w naszym ciele jest ze sobą połączone. Brak ruchu lub zbyt intensywny wysiłek fizyczny może zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie powięzi, prowadząc do jej usztywnienia, ograniczenia ruchomości i pojawienia się bólu.

Rolowanie jest techniką samodzielnego uwalniania napięcia mięśniowo-powięziowego, stosowaną w celu uelastycznienia tkanek i zwiększenia mobilności. Rolując się piankowym wałkiem używasz własnego ciężaru ciała, dzięki temu bez żadnej pomocy możesz wykonać masaż w dowolnym miejscu. Opierając wybrany obszar ciała na wałku, wywieramy na nim nacisk. Możemy zadziałać w ten sposób miejscowo i zlikwidować napięcie w punktach spustowych lub wykonując płynne, powolne i ciągłe ruchy wymasować cały mięsień. Pracując w ten sposób, rozluźniamy tkanki i poprawiamy krążenie, dzięki czemu do mięśni szybciej docierają substancje odżywcze potrzebne do regeneracji, dlatego wśród sportowców rolowanie jest tak bardzo rozpowszechnione.

Wałek do masażu - tylko dla sportowców?

Wałek do masażu jest modnym narzędziem wśród sportowców. Jednak, aby się rolować wcale nie musisz nim być. Rolowanie mięśni ma wiele zalet, które przynoszą korzyści nie tylko dla osób uprawiających sport. Roller do masażu może znaleźć swoje zastosowanie nie tylko na sali treningowej, ale również w zaciszu domowym. Fizjoterapeuci z powodzeniem mogą wpleść foam roller do programu rehabilitacyjnego. Piankowy wałek może znaleźć swoje zastosowanie również w kosmetyce i stać się ulubieńcem każdej kobiety.

Foam roller w gabinecie fizjoterapeutycznym

Do bólu mięśniowo-powięziowego może dojść nie tylko u osób intensywnie trenujących w wyniku przeciążenia mięśni i niewystarczającej ilości regeneracji. Ból mięśniowo-powięziowy może pojawić się u osób, które pracują za biurkiem, w dodatku w zgarbionej pozycji lub notorycznie wykonują te same czynności. Czynniki te niekorzystnie wpływają na powięź, która nie jest wystarczająco nawodniona, traci swoją elastyczność i mobilność, przez co każdy ruch staję się dla wielkim wyzwaniem i bolesnym doświadczeniem. Często w takich sytuacjach zwracamy się o pomoc do fizjoterapeuty lub masażysty. Fizjoterapeuta ból mięśniowo-powięziowy może zniwelować, stosując terapię punktów spustowych, suche igłowanie czy masaż. Może również w swoim gabinecie wykorzystać foam roller, który przyniesie takie same efekty terapeutyczne, co rutynowe metody.

Roller do masażu dla seniorów

Stan naszej powięzi zależy w dużej mierze od trybu życia, jaki prowadzimy, ale nie tylko. Kluczową rolę odgrywa także nasz wiek. Zła kondycja powięzi jest ogromnym problemem osób starszych, ponieważ wiąże się to z ograniczeniami ruchowymi i trudnościami w wykonywaniu codziennych czynności. Toczenie standardowej rolki do masażu w pozycji leżącej nie jest na pewno łatwym zadaniem dla osoby w podeszłym wieku. BLACKROLL® zadbał o osoby w każdym wieku i stworzył całą gammę produktów o różnym kształcie i twardości. BLACKROLL® MED jest rolką o najniższej twardości rekomendowaną dla osób z wysoką bolesnością i niskim progiem bólu, a BLACKROLL® MINI lub BLACKROLL® BALL pozwolą na wykonanie masażu rozluźniającego głębsze warstwy mięśniowe ramion, przedramion, dłoni, stóp, klatki piersiowej, barku w pozycji siedzącej, dzięki temu każdy senior, bez większych trudności może samodzielnie zadbać o kondycję swojej powięzi. Rolować się można też przy ścianie. Ta pozycja jest zdecydowanie łatwiejsza od rolowania na podłodze.

Rolka do masażu na celullit - wałek skuteczną metodą na pozbycie się problemu

Cellulit jest utrapieniem wielu kobiet pojawiający się najczęściej na udach, biodrach lub pośladkach. Te widoczne na skórze grudki są spowodowane nieprawidłowym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej i zmianami występującymi w tkance łącznej podskórnej. Aktywność fizyczna, dieta, zabiegi kosmetyczne, masaż bańką chińską to sposoby, które pozwalają walczyć z cellulitem i z pewnością każda kobieta, która chce się go pozbyć, wypróbowała go chociaż raz.

Może niektórzy z Was już to wiedzą: roller do masażu jest również dobrym sposobem na niechciany cellulit. Sposoby, z którymi do tej pory eksperymentowałaś zawodziły? Zacznij się rolować. Rolowanie skutecznie pozwoli Ci zmniejszyć cellulit. Po pierwsze rolując się, uelastyczniasz powięź i ujędrniasz swoje ciało. Po drugie, rolowanie służy drenażowi limfatycznemu i zmniejsza ilość płynu nagromadzonego w obszarach, gdzie występuje cellulit.

BLCKROLL MED

Rozluźnij się z rolką BLACKROLL®

Pracujesz kilkanaście godzin dziennie, część zadań służbowych przynosisz do domu i kończysz je o później porze. Słabo śpisz, budzisz się w nocy, nie możesz zasnąć bo zastanawiasz się, czy aby na pewno wszystko zrobiłeś. Żyjesz w ciągłym stresie. Czujesz, że Twoje mięśnie są twarde jak skała i masz wrażenie, że wszystkie się skurczyły. Wszystko wskazuje na to, że potrzebujesz odpoczynku. Zrelaksuj się i zadbaj o swoje samopoczucie. Wystarczy zaprzyjaźnić się z rolką do masażu i rozpocząć przygodę z rolowaniem, gdzie tylko zapragniesz:

  • w pracy odrywając się od komputera, zrób sobie kilka minut przerwy i poświęć je na rozluźnienie swoich mięśni.
  • w zaciszu domowym, organizując sobie seans w SPA z rolką do masażu, zrelaksuj się po całym ciężkim dniu.
Karolina Dachowska

Karolina Dachowska

Trener powięzi w Fizjo4Life

Karolina specjalizuje się w treningu powięzi, a w szczególności w technikach rolowania, rozciągania powięziowego w sporcie i terapii. Współtwórca i wykładowca BLACKROLL Education.