Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 60zł Gwarancja satysfakcji
Go Top

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

Czy Rolowanie W Ciąży Jest Bezpieczne (i Jak Powinnaś To Robić)?

Wiadomo, że rolowanie przynosi wiele korzyści dla naszego ciała i mięśni, o czym więcej przeczytasz tutaj (kliknij). Rolowanie staje się coraz bardziej powszechne wśród sportowców, a także osób, które z aktywnością fizyczną mają mało wspólnego. 

Ale czy rolowanie w czasie ciąży to dobry pomysł? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu. 

Zmiany Zachodzące W Ciele Kobiety Podczas Ciąży

ciążowy brzuch

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety. Wiąże się nie tylko ze zmianami fizycznymi, ale również psychologicznymi i fizjologicznymi zachodzącymi w organizmie przyszłej mamy. 

Z obserwacji wielu ciężarnych kobiet wynika, że znacznie lepiej znoszą one zmiany zachodzące w ich organizmach, jeśli przed ciążą były aktywne fizycznie oraz jeśli w jej trakcie też są w stanie (i nie ma do tego wyraźnych przeciwwskazań) zadbać o kondycję i ruch. Niewątpliwie ma to zbawienny wpływ na organizm oraz przebieg całej ciąży. Mówimy tu w szczególności o plecach, ale także łydkach czy pośladkach.

Jak Możesz Zadbać o Siebie Podczas Ciąży?

Jeżeli szukasz sposobów, aby zadbać o siebie w tym szczególnym czasie, to dobrym rozwiązaniem jest samodzielny masaż wykonany wałkiem piankowym (tzw. rollerem/rolką).

Rolowanie to dobra droga do regeneracji po ciężkim dniu, sposób na złagodzenie bólu i zmniejszenie obrzęków wywołanych przeciążeniami bez szkody dla dziecka.

Rolowanie w zaciszu własnego domu może być dokładnie tym, czego potrzebujesz w czasie ciąży. Organizm sam wyznaczy moment i da Ci sygnał, kiedy będzie mu potrzebny odpoczynek.

Jak Możesz Zadbać o Siebie Podczas Ciąży?

kobieta w ciazy - rolowanie

W czasie ciąży ciało kobiety zmienia się diametralnie. Zmiany te mogą powodować nie tylko bóle pleców, ale również rwę kulszową i inne nieprzyjemne dolegliwości… 

Właśnie dlatego tak ważna jest aktywność fizyczna i odpowiednie ćwiczenia. Dzięki nim Twoje samopoczucie może ulec znacznej poprawie, a nieprzyjemne dolegliwości mogą ustąpić.

Rozluźnienie Ciała w Czasie Ciąży

rolowanie pleców w ciąży

Jeśli Twój lekarz lub fizjoterapeuta uroginekologiczny wyrazi zgodę na aktywność fizyczną, poważnie rozważ korzystanie z automasażu z użyciem rollera. 

Przyrząd ten, dzięki pracy na tkance powięziowej, pozwoli Ci rozluźnić mięśnie i ciało. Tkanka powięziowa otacza mięśnie i występuje na całej długości ciała. Pomaga mięśniom podczas skurczu, dzięki swojej elastyczności. 

Wiadomo, że mięśnie praktycznie całego ciała są narażone na większy wysiłek podczas ciąży. W tym wypadku doskonałym rozwiązaniem będzie piankowy roller, dzięki któremu bardziej odżywisz i uelastycznisz powięź.

Rolowanie w czasie ciąży może Ci także pomóc zmniejszyć retencję płynów, która zazwyczaj występuje w trzecim trymestrze. Sytuacji nie poprawia siedzący tryb życia oraz nadmiar soli w diecie. Używanie rolki do masażu przez całą ciążę pomoże Ci utrzymać ciało w zrelaksowanym stanie.

Kręgosłup w Czasie Ciąży

Zmiany zachodzące w czasie ciąży wpływają na odcinek lędźwiowy kręgosłupa, a jeśli w tym czasie odczuwasz ból pleców, może to być spowodowane zmianą środka ciężkości. Cierpi tak naprawdę nie tylko odcinek lędźwiowy. Odcinek piersiowy może być także niewłaściwie obciążony i narazić kobietę na ból. 

Jeżeli chcesz uniknąć bólu, który będzie nasilał się choćby podczas częstego nachylania się do łóżeczka i noszenia dziecka, a w konsekwencji wzrostu gruczołów mlecznych, to jeszcze przed ciążą powinnaś odpowiednio zadbać o ten odcinek kręgosłupa i okalające go mięśnie. 

Poza masażem rolką piankową możesz pokusić się też o proste ćwiczenie ściągania łopatek do siebie, co pomoże Ci otwierać klatkę piersiową.

Czy Rolowanie Podczas Ciąży Jest Bezpieczne?

Pewnie zastanawiasz się, dlaczego używanie wałka piankowego stało się w ostatnich latach tak popularne i szeroko stosowane? Dla wielu osób jest już obowiązkowym elementem codziennego treningu. 

Dzieje się tak dlatego, że rolowanie jest czynnością dość intuicyjną i bezpieczną, a poza tym:

  • Szybko regeneruje tkanki, redukując napięcia powstałe w mięśniach
  • Przyspiesza przepływ krwi, nawadnia i odżywia tkanki szybciej, niż stałoby się to naturalnie
  • Zwiększa zakresu ruchu powodując nawilżenie powięzi, a także poprawi elastyczność ruchów, stymulując tę tkankę
  • Pobudza pracę mięśni, co jest niezwykle istotne, również w czasie ciąży. Systematyczność w rolowaniu zapewnia pracę mięśni bez zarzutu
  • Redukuje stres, pozwalając się rozluźnić i zrelaksować. Nawet w ciąży jesteś w stanie wyciszyć organizm, co pozwoli Ci chociażby na bezproblemowe zasypianie

Jak Powinno Wyglądać Rolowanie Się w Czasie Ciąży?

rolowanie będąc w ciąży

Musisz wiedzieć, że czynność ta nie będzie całkiem nieodczuwalna. Pamiętaj jednak o tym, że nie powinna być bolesna. U kobiet ciężarnych taki automasaż powinno się stosować w sposób delikatniejszy niż w przypadku osób czynnie uprawiających sport. 

Jeżeli jesteś w ciąży, rolowanie wałkiem powinno sprawiać Ci przyjemność. Przed rolowaniem, w pierwszej kolejności powinnaś skonsultować się z lekarzem lub Twoim fizjoterapeutą uroginekologicznym.

Masaż rolką przede wszystkim powinien relaksować i rozluźniać. Staraj się go robić powoli i jednostajnie. Podaruj sobie masaż brzucha i wewnętrznej strony ud. Zamiast tego skup się na przyczynie Twojego największego codziennego dyskomfortu, czy będą to spięte i mocno obciążone pośladki, czy może obrzęknięte mięśnie łydek (co jest częstym zjawiskiem u kobiet w ciąży). 

Nie zapominajmy, że zwiększająca się masa ciała kobiet w ciąży może wywoływać zmiany w obrębie kończyn dolnych i wpływać na funkcjonowanie stawów kolanowych i biodrowych.

W Czasie Ciąży Korzystaj z Rolek BLACKROLL MED

rolowanie będąc w ciąży

Praca z wałkiem piankowym, dzięki wykorzystaniu ciężaru własnego ciała może uwolnić skumulowane napięcie w różnych obszarach ciała kobiety. 

Jedną z marek dysponujących szeroką gamą produktów do rolowania jest BLACKROLL® Polska. Znajdziesz tam rolki do masażu zróżnicowane pod względem  twardości oraz rodzaju powierzchni, jednak dla ciężarnych rekomendowana jest rolka miękka - BLACKROLL® MED

Charakteryzuje się mniejszą gęstością, co sprawia, że jest wyjątkowo lekka. Ugina się delikatnie nawet pod naciskiem palców. Gwarantuje skuteczny efekt rozluźniania i rozciągania tkanki powięziowej i mięśniowej. Znajdziesz ją tutaj (kliknij).

Karolina Dachowska

Karolina Dachowska

Trener powięzi w Fizjo4Life

Karolina specjalizuje się w treningu powięzi, a w szczególności w technikach rolowania, rozciągania powięziowego w sporcie i terapii. Współtwórca i wykładowca BLACKROLL Education.