Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 60zł Gwarancja satysfakcji
Go Top

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

6 sposobów by zniknął ból biodra

Cierpisz na ból w biodrze?

Ból biodra jest jednym z najczęstszych rodzajów bólu. Co ciekawe, osoby dotknięte tym schorzeniem często nie potrafią dokładnie określić, gdzie występuje ból. W biodrze? Miednicy? Pachwinie? Dzieje się tak, ponieważ biodra, pachwiny, pośladki i dolna część pleców są połączone. Tkankę która łączy te struktury ze sobą nazywamy powięzią. Jeśli naturalne napięcia mięśniowe i powięziowe w biodrze zostaną zachwiane, powoduje to ból biodra.

Ból bioder powodowany problemami z powięzią

Czym tak naprawdę jest ból biodra?

Coraz więcej młodych ludzi odczuwa ostry lub przewlekły ból w biodrach. Ból, który pojawia się nagle lub trwa dłużej niż trzy miesiące. Ból może pojawić się po wysiłku fizycznym, ale może również wystąpić podczas odpoczynku. Z medycznego punktu widzenia ból biodra jest znany jako „coxalgia”. Wiele osób, których dotyka ten problem, myli go często z chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego. Ta ostatnia jednak jest tylko jedną z możliwych przyczyn bólu. Oznacza to, że wymiana stawu biodrowego niekoniecznie jest na horyzoncie. Najczęściej ból jest oznaką, że Twoje ciało nie jest już w stanie zachować odpowiednich połączeń. Ma problemy z balanse pomiędzy pracą poszczególnych mięśni zaangażowanych w ruch. Przez to problemem staje się też utrzymanie prawidłowej, wyprostowanej postawy ciała.

Jakie są objawy bólu biodra?

Objawy związane z bólem biodra zależą od tego, co go powoduje. Często ludzie odczuwają ból w biodrze podczas wstawania, chodzenia, leżenia na boku. Ból występuje też w biodrze po bieganiu. Może on występować w następujących obszarach:

 • Ból wewnątrz bioder
 • Ból poza biodrami
 • Ból w obszarze udowym
 • Ból w okolicach pachwiny
 • Ból w obszarze pośladka

Ból biodra: kiedy powinieneś udać się do fizjoterapeuty?

Jeśli ból poważnie ogranicza Twoje codzienne życie, udaj się do fizjoterapeuty. Będzie on w stanie sprawdzić, czy masz jakiekolwiek zmiany w budowie stawu biodrowego. Ewentualnie otaczających go więzadeł czy mięśni. Dobry fizjoterapeuta poprawnie zdiagnozuje wiele schorzeń. Między innymi chorobę zwyrodnieniową stawu biodrowego, zapalenie ścięgna, złamania kości lub zapalenie kaletki. Ból opisujesz jako ostry i jest on np. wynikiem wypadku? Wtedy niezwłocznie skonsultuj się ze specjalistą.

Ale nie zapominaj: przewlekły ból w okolicy bioder jest często spowodowany uciskiem w układzie mięśniowo-powięziowym. Ucisk ten można złagodzić stosując techniki terapii manualnej, czy samodzielnego masażu.

Jak są przyczyny bólu biodra?

Często przyczyną problemu są skrócone mięśnie lub zrosty powięziowe. Jeśli chcemy zrozumieć, jak zaczyna się ból biodra, najpierw musimy przyjrzeć się budowie stawu biodrowego.

Staw biodrowy łączy miednicę z udem. Staw biodrowy to przegub kulisty. Po kolanie staw biodrowy jest drugim co do wielkości stawem w ludzkim ciele. Powoduje to, że przenosi około 60% masy ciała. Wewnątrz i na zewnątrz torebki stawowej znajdują się więzadła, które zwiększają stabilność. Torebka stawowa mieści się w dwóch warstwach mięśni, które obejmują do 26 pojedynczych mięśni. Jak widać, staw biodrowy ma złożoną budowę. Dlatego przyczyny bólu biodra mogą się znacznie różnić. Ważne jest, aby postawić właściwą diagnozę jeśli chcemy go leczyć.

Ból biodra można podzielić na trzy główne grupy w zależności od przyczyny.

Ból stawu biodrowego (ból stawowy)

Obejmuje to chorobę zwyrodnieniową stawów i zapalenie stawów. Czasem gdy obumiera tkanka kostna uda dochodzi nawet do martwicy kości głowy kości udowej. Ból biodra może być też wywoływany przez zwykły uraz stawu biodrowego.

Ból biodra wokół stawu (ból okołostawowy)

Ból częściej pochodzi od struktur otaczających biodro (mięśnie, ścięgna, więzadła, kaletki). Często zauważysz go po zewnętrznej stronie biodra.

Ból biodra promieniujący z innych części ciała

Ból może pochodzić z kręgosłupa lędźwiowego, kolana. Może też pochodzić ze stawu krzyżowo-biodrowego i promieniować do biodra.

Oczywiście w praktyce nie zawsze można powiązać ból z jednym z tych konkretnych obszarów. Często zdarza się, że połączenie tych trzech obszarów prowadzi do bólu biodra. Mimo to świadomość istnienia tego rozróżnienia może pomóc. Tylko w ten sposób możesz ocenić, skąd może pochodzić ból.

"W zdecydowanej większości przypadków ból biodra jest spowodowany zbyt dużym napięciem i skróceniem mięśni i powięzi, spowodowanym nierównomiernymi obciążeniami podczas uprawiania sportu lub codziennego życia zawodowego. Jeśli te zaburzenia równowagi nie zostaną rozwiązane za pomocą ćwiczeń mięśniowo-powięziowych, zwiększone ciśnienie spowoduje szybsze zużycie chrząstki stawowej. Powoduje to rozległą chorobę zwyrodnieniową stawów. Jeśli chcesz we właściwym czasie samodzielnie leczyć ból w biodrze, ćwiczenia BLACKROLL są niezwykle skutecznym narzędziem."

Dr Torsten Pfitzer, holistyczny terapeuta bólu i trener zdrowia

Sposoby na pozbycie się bólu biodra

Niestety, nie ma magicznego lekarstwa na ból biodra. Jak to często bywa, musisz zająć się przyczynami, aby rozwiązać problem w dłuższej perspektywie. Produkty BLACKROLL są szczególnie przydatne w łagodzeniu bólu. Pomogą zwłaszcza z bólem okołostawowym w biodrze oraz bólu biodra, który promieniuje z innych części ciała. Oczywiście terapia manualna u fizjoterapeuty też może pomóc. Zwłaszcza w połączeniu np. z terapią ciepłem z pewnością może pomóc w zmniejszeniu bólu. Ważne jest, aby połączyć te pasywne techniki z aktywnymi.

Co to oznacza? Zmianę stylu życia i dużo cierpliwości. Jednak nie martw się: dzięki odpowiednim technikom będziesz w stanie uwolnić się od bólu biodra.

Rolowanie pomaga na ból bioder

1. Mobilizacja i rozluźnienie mięśni wokół bioder

Korzystanie z prostego treningu powięziowego z produktami BLACKROLL pomoże Ci rozluźnić tkanki wokół bioder. Uwolni to napięcie w mięśniach i złagodzi ból. Polecamy pracę w następujących obszarach:

 • Zginacze biodrowe
 • Mięśnie pośladków (pośladki)
 • Mięśnie ud ze wszystkich stron
 • Dolna część pleców

2. Rozciąganie mięśni w celu przywrócenia ruchu

Poluzowałeś tkankę? Świetnie. Teraz, gdy już to zrobiłeś, ważne jest, aby skorzystać z szeregu ćwiczeń rozciągających. Pomogą one odzyskać odpowiednią długość tkanek wokół bioder. Jest to ważne dla zapobiegania chorobie zwyrodnieniowej stawów.

3. Aktywacja i wzmocnienie mięśni wokół bioder

Styl życia spędzany głównie w pozycji siedzącej. Jednostronne ruchy ciała mogą powodować osłabienie niektórych grup mięśni. Oznacza to, że nasza kontrola mięśniowa nie jest już taka, jak powinna być. Powoduje to, że siły działają na staw w nienaturalny sposób. Wykonując ukierunkowane ćwiczenia wzmacniające i stabilizujące, możesz przywrócić równowagę mięśniowo-powięziową w swoim ciele.

Blackroll Blackbox - zestaw rolek na ból biodra

Oto jak możesz zapobiegać bólom bioder

Czy masz swój ból pod kontrolą? Upewnij się, że tak właśnie jest i pozostanie na długo. W tym celu powinieneś dokonać pewnych zmian w stylu życia:

 • Kiedy siedzisz lub stoisz, spróbuj rozłożyć ciężar. Postaraj się to zrobić równomiernie na nogach krzesła po obu stronach lub na obu nogach.
 • Jeśli musisz dużo siedzieć w pracy, rób regularne przerwy na poruszanie się.
 • Upewnij się, że jesz zbilansowaną dietę i miej oko na swoją wagę.
 • Łagodź napięcie za pomocą ćwiczeń powięziowych.
 • Wykonuj regularne, wybrane ćwiczenia, aby aktywować mięśnie i zwiększyć mobilność.
 • Poruszaj się często (upewnij się, że Twoje ruchy nie powodują bólu).
Michał Dachowski

Michał Dachowski

Fizjoterapeuta w Fizjo4Life

Absolwent wydziału rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Rehabilitant z wieloletnim doświadczeniem w pracy z zawodowymi sportowcami i pacjentami urazowymi.