Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 60zł Gwarancja satysfakcji
Go Top

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

Dlaczego warto ćwiczyć Jogę?

Dla jednych jest to sposób ćwiczeń dla innych cała filozofia życia. Niezależnie czy asany, pranajamy i medytacje już coś dla Ciebie znaczą, czy dopiero zaczynasz szukać swojej drogi do codziennego zdrowia i dobrego samopoczucia warto skierować swoją uwagę w stronę jogi. Jest to najstarszy i najczęściej kultywowany przez człowieka sposób na wyciszenie się. Pozwala na zrozumienie i opanowanie swojego ciała oraz umysłu i uświadomieniu sobie własnych pragnień i popędów. Jakie wyróżniamy rodzaje jogi? Czym się charakteryzuje i jak ją ćwiczyć? Przeczytaj i dowiedz się o niej wszystkiego.

Historia jogi

Praktyka jogi wywodzi się z Indii, to właśnie tam ponad 4 tysiące lat temu został opracowany system ćwiczeń, który do dziś cieszy się uznaniem i jest coraz bardziej popularny. Jest to system filozofii budujący równowagę między ciałem i duszą. Religijne wzmianki o niej pochodzą z mitologii indyjskiej, w której nadano jej boskie pochodzenie. Rzekomo, ćwiczenia jogi dostała Parvati od swojego małżonka Śiwy, aby zachować wieczną młodość.

Historia jogi ma 5 tysięcy lat i dzieli się na 6 okresów: proto-jogi, przed-klasyczny, epicki, klasyczny, po-klasyczny i współczesny. Ze źródeł historycznych, dowiadujemy się, że istniałą już 2500 lat p.n.e. Odkryto bowiem figurki z tego czasu, przedstawiające właśnie pozycje jogi. Przez lata była ona pielęgnowana, kultywowana i wzbogacana o nowe pozycje. Obecnie szacuje się, że liczy ich około 8400 000 - podobno odpowiadają wszystkim gatunkom żywych istot zamieszkujących wszechświat. Jest także podstawą hinduizmu, praktykuje się ją również w buddyzmie.

Rodzaje jogi

Nie ma też jednej jogi, jej różne rodzaje są odpowiedzią na cele, jakie realizujesz i Twój sposób komunikacji ciała z duszą. Najczęściej spotykanym terminem jest Hatha joga, którym określa się wszystkie części jogi związane z ćwiczeniami.

Vinyasa i Ashtanga to dość dynamiczne formy jogi, które często możesz spotkać w ramach zajęć treningowych w klubach sportowych. Choć Ashtanga opiera się na powtarzaniu sekwencji tych samych ruchów, przy każdym treningu, pozwala jednak na większą koncentrację na oddechu i medytacji.

Joga Iyengar z kolei koncentruje się w największym stopniu na precyzyjnych ruchach ciała i jeżeli to Twoje pierwsze spotkanie z jogą warto właśnie od niej zacząć. Jej cechą charakterystyczną jest również częste wykorzystanie przedmiotów pomagających w ćwiczeniach jak klocki, wałki czy paski. Właśnie z myślą o tych ćwiczeniach przygotowaliśmy specjalnie zaprojektowane przyrząd BLACKROLL®BLOCK.

Kolejny rodzaj jogi to Yin, również jest spokojny i opiera się na długim pozostawaniu w przybranych pozycjach, to nie tylko zastrzyk cierpliwości, ale również uspokojenia, wyciszenia i regeneracji.

Ostatnie wymieniane przez nas rodzaje jogi to Kundalini, która udowadnia skuteczność medytacji, pracy nad oddechem i wykorzystania mantr oraz joga Bikram, która oferuje Ci sekwencje 26 pozycji wykonywanych w ogrzanym pomieszczeniu, zważając na fakt, że każdy ruch powoduje rozgrzanie mięśni, nie dla każdego może być ona komfortowa.

Co daje joga?

Jogę praktykuje się z przyczyn religijnych, duchowych czy po prostu dla przyjemności. Jednak, obecnie zyskała ona bardzo dużą popularność dzięki swoim fenomenalnym wpływom na ludzki organizm. Wiesz też już, jakie są rodzaje jogi. Na pewno czytając powyższe krótkie opisy, do jednych form czujesz większą sympatię, a inne wzbudziły u Ciebie mniejsze zainteresowanie. Niezależnie jednak od rodzaju jogi, jaki będziesz uprawiać, każda z nich przynosi szereg pozytywnych skutków dla Twojego ciała. Podobieństwo ich wpływu na organizm wynika oczywiście z faktu, że wszystkie rodzaje jogi mają wspólne korzenie. Przechodząc, do sedna odpowiedzmy sobie na istotne pytanie jak joga pomaga naszemu zdrowiu?

Joga to przede wszystkim harmonia między ciałem i duszą, a regularna praktyka jogi na pewno wyciszy nasz układ nerwowy, dzięki temu będziemy zrelaksowani, a nie poddenerwowani. Joga poprawia także naszą sylwetkę. Ćwiczenia są wykonywane na wydłużonym kręgosłupie, ściągniętych, opuszczonych w dół łopatkach, uniesionej klatce piersiowej i wyprostowanych plecach, dzięki temu joga kształtuje w nas nawyk trzymania poprawnej postawy ciała. Dodatkowo zwiększa elastyczność kręgosłupa i łagodzi ból. Joga poprawia ukrwienie, co reguluje ciśnienie krwi. Poprawia również trawienie, dzięki czemu łatwiej jest kontrolować wagę ciała i parametry metaboliczne. Co więcej, poprawia wydolność płuc. Kolejnym ważnym atutem, dla którego warto ćwiczyć jogę to jej wpływ na nasze ciało, a dokładniej na nasz układ mięśniowo-powięziowy. Ćwicząc jogę poprawiamy elastyczność i gibkość naszych mięśni i powięzi. Zwiększamy także ich ruchomość. Poprzez jogę nabieramy pewności siebie i uczymy się inaczej patrzeć na swoje ciało. Zmieniamy też nastawianie do świata.

Badania pokazują, że joga daje wiele korzyści również naszej skórze, ponieważ dzięki niej we krwi zwiększa się ilość antyoksydantów. Oczywiście nie można też zapominać o usunięciu punktów nadmiernego napięcia mięśniowego, wzmocnieniu mięśni, odżywieniu tkanek i poprawie wyglądu zewnętrznego oraz samopoczucia. Podsumowując, joga ma ogromnie pozytywny wpływ na nasze ciało, a systematyczne ćwiczenia znacznie poprawią jakość naszego życia.

Jak ćwiczyć jogę?

Joga może wydawać się bardzo skomplikowana. I to prawda, że niektóre asan wymagają od nas dłuższej praktyki i większej wprawy. Ważne jest, żeby na początku najlepiej nauczyć się podstaw i prawidłowych pozycji od profesjonalistów. Z czasem, gdy Twoje ciało będzie właściwie przygotowane, zaczniesz wdrażać na zajęciach trudniejsze ćwiczenia i pozycje. Jogę możesz uprawiać właściwie wszędzie, wystarczy Ci dobra mata i kawałek wolnej przestrzeni. Jeżeli uprawiasz inny sport, warto w swój trening wpleść elementy jogi. Ogromną paczkę wiedzy w tym kierunku daje kurs BLACKROLL® YOGA. Właśnie na nim pokazujemy jak przy pomocy rolki do automasażu, wykorzystać i wzmocnić efekty pracując nad oddechem czy swobodą i płynnością ruchu. Układ mięśniowo-powięziowy i praca nad nim jest kluczowym elementem do osiągnięcia równowagi mięśniowej i zniwelowaniem nadmiernej sztywności ciała. Może to właśnie elementy jogi będą doskonałym uzupełnieniem Twojej codziennej dawki ruchu, bez radykalnej zmiany dotychczasowych form aktywności.

Dla kogo joga jest wskazana?

Joga daje nam wiele korzyści, a poprzez różne pozycje oddziałuje ona nie tylko nasze ciało, ale i na umysł. Jogę uprawiać może każdy, nie ma w tym przypadku żadnych ograniczeń. Dzieci i osoby starsze, kobiety i mężczyźni każdy może zacząć przygodę z jogą. Jest doskonałym sposobem na ból pleców i korekcję wady postawy. Ćwiczyć jogę powinny także osoby mające problemy z ciśnieniem, otyłością, cukrzycą, czy miażdżycą, ze względu na jej wpływ na nasz układ trawienny. Joga to idealny sport dla osób zapracowanych i zestresowanych, ponieważ wnosi do życia dużo pozytywnej energii, zmniejszając poziom stresu w naszym organizmie. Nie wahaj się, bo joga jest właśnie dla Ciebie.

Jak widzimy, joga to wspaniały sposób na radzenie sobie z wieloma niedogodnościami naszego, ludzkiego organizmu. Świetnie nas wycisza i relaksuje, a dodatkowo ma fenomenalny wpływ na funkcjonowanie naszego ciała i jego wygląd. Należy jednak pamiętać, że jest ona bardzo skomplikowana i nauka tej umiejętności wymaga sporo czasu - lecz efekty wynagradzają cały trud. Warto także na tym etapie skorzystać z licznych dodatków i tutoriali, które pomogą nam zrozumieć i opanować jogę.

Dlaczego warto ćwiczyć jogę?

Korzyści zdrowotne, wzmocnienie mięśni i zwiększenie elastyczności ciało to nie wszystko, co joga może dla nas zrobić.

Kompletny trening

Ogromnym atutem jogi jest to, że jest ona kompletnym treningiem, ponieważ angażuje praktycznie wszystkie mięśnie naszego ciała, od stóp do głów.

Mniejsze ryzyko kontuzji

Porównując jogę do innych dyscyplin sportowych, możemy stwierdzić, że jest ona treningiem niskiego ryzyka. Wynika to z faktu, że elastyczność mięśni jest osiągana stopniowo.

Możesz ćwiczyć wszędzie

Należy podkreślić to, że jogę możemy ćwiczyć wszędzie. Nie ma idealnego miejsca do praktykowania jogi, ponieważ wszystkie miejsca są tego warte. Najważniejszy jest Twój komfort, więc to Ty decydujesz, gdzie jogę praktykujesz.

Lepszy sen

Joga zmniejsza stres, co pomaga w walce z bezsennością. Joga uczy jak odizolować umysł od codziennych problemów, dzięki temu szybciej zaśniesz i nie będziesz się budził zlękniony i zestresowany w środku nocy.

Docenisz siebie

Joga jest sportem progresywnym. Na pierwszych zajęciach być może nie dotkniesz palcami rąk podłogi i pewnie nie będziesz potrafił wielu innych rzeczy, ale zobaczysz, że z treningu na trening będziesz stawał się coraz lepszy, coraz elastyczniejszy. To sprawi, że docenisz siebie.

Nigdy Ci się nie znudzi

Jogę możesz ćwiczyć na różne sposoby, dlatego nigdy nie będziesz narzekał na nudę. Wypróbuj różne rodzaje jogi, ćwicz ze sprzętem, z różną intensywnością, w parach, dzięki temu nie wpadniesz w rutynę.

Pomaga zmienić nawyki żywieniowe

Joga wpływa na ciało i umysł, dlatego z czasem wpłynie ona także na zmianę Twojego stylu życia. Zaczniesz zwracać uwagę na to, co jesz, aby czuć się lepiej.

Każda pora jest dobra

Rano, po południu, czy wieczorem każda pora jest dobra na trening jogi.

Karolina Dachowska

Karolina Dachowska

Trener powięzi w Fizjo4Life

Karolina specjalizuje się w treningu powięzi, a w szczególności w technikach rolowania, rozciągania powięziowego w sporcie i terapii. Współtwórca i wykładowca BLACKROLL Education.