Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 60zł Gwarancja satysfakcji
Go Top

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

Jak przygotować się do wyjazdu na narty?

Sezon narciarski rozpoczął się na dobre. Bardzo możliwe, że masz już wybrane miejsca na wyjazd na narty czy snowboard. Narty i deska snowboardowa leżą naostrzone i nasmarowane, masz skompletowany ubiór i wszystko wydaje się dopięte na ostatni guzik. Jednak najważniejsze, o czym warto pamiętać, jest nasze zdrowie. To nie tylko oczywista konieczność jazdy w kasku. Bezpieczny zjazd na nartach czy desce to także dobrze przygotowany organizm.

Jeżeli wiesz jak jeździć na snowboardzie lub jak jeździć na nartach ,doskonale zdajesz sobie sprawę, że jest to wzmożony wysiłek dla naszego organizmu.

Wyjazd na snowboard czy narty bez wcześniejszego przygotowania i regeneracji po jeździe skończy się w najlepszym wypadku zakwasami, a w najgorszym poważną kontuzją. W pierwszym przypadku pomimo pełnej sprawności fizycznej organizmu odczuwany ból może ci odebrać przyjemność z jazdy w kolejne dni lub nawet całkowicie zabrać jej możliwość, psując tym samym urlop. W drugim przypadku może skończyć się długotrwałym leczeniem i rehabilitacją. Co ważne obu tych sytuacji możesz uniknąć.

Jak przygotować się do zjazdu na nartach?

Od rozpoczęcia przygotowań do pierwszego zjazdu jeszcze długa droga. Jeżeli twoim celem jest dłuższy wyjazd na narty, gdzie spędzisz na stoku kilka dni, przygotowania warto zacząć minimum 2 miesiące wcześniej. Na początku ćwicz minimum po 15-20 minut dziennie, stopniowo zwiększając czas poświęcony na trening do 1 godziny dziennie. Postaw na wzmocnienie siły mięśni nóg oraz pleców, rozciąganie oraz ogólne ćwiczenia wzmacniające wydolność organizmu. Żeby wzmocnić efekt wykonywanych ćwiczeń i maksymalnie przygotować się na zjazd na nartach w każdych warunkach, warto zadbać o odpowiednią regenerację mięśni po każdym treningu. O tym więcej w następnej części.

Rozgrzewka przed i regeneracja po, kluczem do sukcesu

Nie będziemy oczywiście omawiać tu techniki, jak opanować zjazd na nartach. Chcemy jedynie przypomnieć, żeby przed rozpoczęciem zjazdów nie zapomnieć o rozgrzewce mięśni, a po zakończonej jeździe pozwolić mięśniom na regenerację. Możesz do tego wykorzystać techniki rolowania stosowane w automasażu. Używając rolki BLACKROLL® STANDARD po każdym treningu przygotowującym oraz po każdej jeździe, osiągniesz maksymalny efekt z wykonywanych ćwiczeń. Zwiększysz wydolność organizmu, zmniejszysz ryzyko wystąpienia kontuzji, a przy kilkudniowym wyjeździe zastosowanie rolowania pozwoli na zmniejszenie efektu zmęczenia i szybszą regeneracją przed kolejnym dniem pełnym białego szaleństwa.

BLACKROLL narty

Snowboard czy narty - odpowiednie przygotowanie

Wyjazd na snowboard wymaga podobnego przygotowania co jazda na nartach. Przygotowana musi być nie tylko deska snowboardowa, ale również organizm. Narciarze i snowboardziści mogą ćwiczyć razem, wykonując identyczne ćwiczenia. Czas potrzebny na przygotowanie organizmu do spędzenia całych dni na stoku jest również podobny. Zarówno snowboard jak i narty są sportem niosącym ryzyko wystąpienia kontuzji. Warto maksymalnie zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się kontuzji, co możesz zrobić poprzez odpowiednie ćwiczenia i regenerację organizmu.

Dokładnie tak samo, jak w jeździe na nartach-zjazd na desce wymaga od nas podobnego wysiłku. Odpowiednio rozgrzej organizm ćwiczeniami przed rozpoczęciem zjazdów, a po dniu jazdy nie zapomnij o regeneracji. Także snowboardziści osiągną wymierne korzyści wykorzystania rolowania przy pomocy rolki do automasażu BLACKROLL®. Jeżeli jesteś bardzo wysportowaną osobą i rolka BLACROLL® STANDARD okaże się dla Ciebie za miękka, warto wypróbować BLACKROLL® PRO. Jest ona twardsza i mniej elastyczna. Przeznaczona jest dla osób, które „nauczyły” już swój organizm rolowania oraz dla sportowców. To wszystko pozwoli Ci spędzić niezapomniany urlop pełen białych wrażeń i wrócić z niego w pełnym zdrowiu.

BLACKROLL stok

Michał Dachowski

Michał Dachowski

Fizjoterapeuta w Fizjo4Life

Absolwent wydziału rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Rehabilitant z wieloletnim doświadczeniem w pracy z zawodowymi sportowcami i pacjentami urazowymi.