Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 60zł Gwarancja satysfakcji
Go Top

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

Rozgrzewka - dlaczego tak ważne jest przygotowanie organizmu do treningu?

Rozgrzewka to bardzo istotny temat dla każdej osoby trenującej. Początkowa część treningu, dobrze wykonana, jest kluczem do osiągnięcia lepszych wyników sportowych.

Jak skutecznie się rozgrzać?

Zadaniem rozgrzewki jest przygotowanie organizmu do podjęcia wysiłku fizycznego. Jest ona niezbędnym elementem każdego treningu. Przy dobrze rozgrzanym organizmie jesteśmy w stanie osiągnąć lepsze wyniki sportowe, pokonać dłuższe dystanse, czy uniknąć kontuzji, które są zmorą każdego sportowca. Krótko mówiąc rozgrzewka jest podstawą piramidy, a dzięki dobrej rozgrzewce możemy osiągnąć jej szczyt.

Jak wiadomo mięśnie, a raczej ich kondycja, odgrywa niezmiernie ważną rolę w życiu każdego człowieka, nie tylko sportowca. Mięsień zbudowany jest z powięzi. Do prawidłowego funkcjonowania mięśnia potrzebna jest dobrze nawodniona powięź. Nawodniona powięź umożliwia wykonanie ruchu w pełnym komforcie – płynnie, obszernie, bez uczucia bólu. W przeciwnym wypadku powięź skleja się z mięśniem, ogranicza jego ruchomość, powoduje ból i przynosi ogólny dyskomfort. Musimy mieć świadomość tego, że sami jesteśmy w stanie zadbać o prawidłową formę naszego układu mięśniowego.

Dobra rozgrzewka - co to znaczy?

Zadajmy sobie teraz pytanie, co kryje się pod terminem DOBRA rozgrzewka? Otóż będą to wszelkie działania, które będą miały na calu wzmocnienie układu mięśniowego, w którego skład wchodzą mięśnie, ścięgna oraz powięź. Optymalnym rozwiązaniem DOBREJ rozgrzewki jest rolowanie. Jest to szybka, prosta i skuteczna metoda, którą możemy wykonać wszędzie, przy użyciu jednego nieskomplikowanego przedmiotu. Wykonanie automasażu za pomocą rolki przed treningiem skutkuje rozluźnieniem mięśni, poprawą krążenia oraz nawodnieniem powięzi. Wszystkie te czynniki powodują, że mięsień staję się elastyczny, a konsekwencją tego jest lepiej przygotowany układ mięśniowy do wysiłku fizycznego. 

Rolowanie przed treningiem, czyli aktywacja mięśni.

Doskonałym sposobem na pobudzenie mięśni i przygotowanie ich do wysiłku fizycznego jest rolowanie przy użyciu specjalnie do tego stworzonej rolki.

Kilkuminutowe rolowanie może z sukcesem zastąpić niektóre elementy rozgrzewki, uwolni powięź i rozgrzeje mięśnie.

Co jeszcze da rolowanie mięśni przed treningiem? Pozwoli na zapobieganie zakwasom, urazom, poprawi elastyczność i mobilność mięśni, przyśpieszyprzepływ krwi i zwiększy temperaturę w tkance mięśniowej.

Przed treningiem należy rolować się dynamicznie (w odróżnieniu od rolowania po treningu), używając do tego rollera z z wypustkami - BLACKROLL® GROOVE.

Więcej informacji o rollerach do masażu przed treningiem oraz o tym jak się rolować znajdziecie klikając w link.

https://blackroll.com.pl/blog/porady/rozgrzewka-rolowanie-przed-treningiem

Nawodniona powięź   =   elastyczny mięsień  =  sprawniejszy układ mięśniowy  =   LEPSZE WYNIKI SPORTOWE

Michał Dachowski

Michał Dachowski

Fizjoterapeuta w Fizjo4Life

Absolwent wydziału rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Rehabilitant z wieloletnim doświadczeniem w pracy z zawodowymi sportowcami i pacjentami urazowymi.