SKLEP +
WSZYSTKIE PRODUKTY
LIMITOWANE EDYCJE
ROLKI+
MINI ROLKI
BALL
DUOBALL
GUMY
SPRZĘT FITNESS
AKCESORIA
OUTDOOR
RELAKS
BEAUTY
SEN
YOGA
PIŁKA NOŻNA
ZESTAWY
PANI FIZJOTRENER
KASIA BIGOS
KARTY PODARUNKOWE
AKADEMIA ROLOWANIA
KURSY SPECJALISTYCZNE+
WSZYSTKIE KURSY
BLACKROLL ® PERSONAL
BLACKROLL® TRAINER
BLACKROLL® THERAPY
BLACKROLL® MOVEMENT
BLACKROLL® SCREENING
BLACKROLL® FUNCTIONAL
BLACKROLL® CORRECTIVES
BLACKROLL® BREATHING
BLACKROLL® YOGA
BLACKROLL® WORKOUT
NASI SZKOLENIOWCY
DOBIERZ ROLKĘ
BAZA WIEDZY
Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane
Mięśnie kulszowo-goleniowe znajdują się na tylnej stronie uda i często ulegają przykurczom oraz kontuzjom. Powodem urazów jest najczęściej brak odpowiedniej rozgrzewki, mała elastyczność lub przeciążenie. Z tego powodu warto odpowiednio o nie zadbać, rolując. Jak to robić dobrze i które przyzwyczajenia są złe?
Są jednymi z ważniejszych mięśni w ludzkim organizmie. Są to mięśnie, które odpowiadają za ruchy i zgięcia w stawach kolanowym i łokciowym. Odpowiadają też za prostowanie stawu kolanowego. Z tego powodu są one narażone na urazy, które często przytrafiają się sportowcom. Dolegliwości związane z nimi mogą często prowadzić do urazów kręgosłupa lędźwiowego.
Należą do nich 3 główne mięśnie:
Urazy mięśni kulszowo-goleniowych mogą być spowodowane przez wiele przyczyn:
W przypadku grupy kulszowo-goleniowej mięśnie często są skrócone i jednocześnie bardzo często osłabione. Poprzez brak napięcia, ból w trakcie ich rolowania nie jest aż tak odczuwalny. Np. w przypadku rolowania przodu uda odczujemy je zdecydowanie mocniej. Rolowanie mięśni skróconych i osłabionych pozwoli na ich odżywienie. Pobudzi je też i "rozmiękczy" otaczające je tkanki powięziowe. Bezpośrednio przełoży się na efektywność ich wzmacniania i rozciągania. Dzięki temu trening będzie bardziej skuteczny i zmniejszysz ryzyko kontuzji w trakcie ćwiczenia.
Grupa kulszowo-goleniowa składa się z 3 mięśni. Pomimo tego, że pracują razem, powinny ślizgać się niezależnie od siebie. Dlatego w rolowaniu mięśni kluczowe jest nie tylko powierzchowne rolowanie, ale przede wszystkim rozklejanie bruzd międzymięśniowych. Możemy to zrobić większą piłką BALL 12. Dzięki niej przywrócimy elastyczności i mobilności na całej długości mięśni.
Podczas rolowania często zapominamy o rolowaniu całego mięśnia. Koncentracja napięcia rzeczywiście kieruje się na brzusiec. Jednak w przypadku skróconych mięśni może się wydawać, że miejsca na przyczepach nie wymagają rolowania. Osłabione mięśnie też słabiej dają znać o sobie bólem. Nic bardziej mylnego. W przyczepach, które pociągają brzusiec, kumuluje się zwykle jeszcze więcej napięcia. Pomijając te obszary obniżamy efektywność rolowania.
Sprzęt używany do rolowania ma duże znaczenie. Do zmniejszania napięcia powierzchownego polecamy rolkę BLACKROLL STANDARD lub BLACKROLL PRO o średniej i mocnej twardości. Z kolei do poprawy mobilności mięśni sprawdzi się duża kulka BALL o średnicy 12 cm. Przeznaczona jest ona zarówno do rolowania bruzd międzymięśniowych, jak i przyczepów.
Technika rolowania może sprawić, że rolowanie będzie skuteczne lub nie da żadnych efektów. Z jednej strony nie można pozwolić sobie zatem na głaskanie mięśni. Z drugiej zaś doprowadzać do bólu nie do zniesienia. Rolując się zarówno rolką, jak i piłką, powinniśmy zadbać o to, aby ruch był świadomy. Powinniśmy go też odczuwać w głębi ciała. Sprzęt powinien dobrze wejść w tkanki i precyzyjnie przesuwać się po mięśniach.