SKLEP +
WSZYSTKIE PRODUKTY
PREZENT DLA NIEJ
PREZENT DLA CHŁOPAKA
PREZENT DLA RODZICÓW
PREZENT DLA SPORTOWCA
PREZENT DLA NARCIARZA
PREZENT DLA LENIUCHA
ROZLUŹNENIE I RELAKS
BÓL KARKU
BÓL MIEDNICY
BÓL KOLAN
BÓL STÓP
DLA BIEGACZY
BEAUTY
HOME OFFICE
TRENING W DOMU
ZESTAWY
ROLKI GŁADKIE
MINI ROLKI
PIŁKI DO MASAŻU
PODWÓJNE PIŁKI
GUMY DO ĆWICZEŃ
PODUSZKI I KOŁDRY
AKCESORIA
ROLKI PRZED TRENINGIEM
ROLKI PO TRENINGU
AKADEMIA ROLOWANIA
DOBIERZ ROLKĘ
JAK SIE ROLOWAĆ
ZOSTAŃ TRENEREM
O NAS
BLOG
Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane
WSZYSTKIE PRODUKTY
PREZENT DLA NIEJ
PREZENT DLA CHŁOPAKA
PREZENT DLA RODZICÓW
PREZENT DLA SPORTOWCA
PREZENT DLA NARCIARZA
PREZENT DLA LENIUCHA
ROZLUŹNENIE I RELAKS
BÓL KARKU
BÓL MIEDNICY
BÓL KOLAN
BÓL STÓP
DLA BIEGACZY
BEAUTY
HOME OFFICE
TRENING W DOMU
ZESTAWY
ROLKI GŁADKIE
MINI ROLKI
PIŁKI DO MASAŻU
PODWÓJNE PIŁKI
GUMY DO ĆWICZEŃ
PODUSZKI I KOŁDRY
AKCESORIA
ROLKI PRZED TRENINGIEM
ROLKI PO TRENINGU
AKADEMIA ROLOWANIA
Zdarza Ci się czasami lub regularnie odczuwać bóle łydek po bieganiu? Może w innych sytuacjach doświadczasz napięcia lub sztywności w łydkach? Spieszymy z wyjaśnieniem, co może powodować ból nóg, zwłaszcza łydek, ich skurcze. Powiemy też jak możesz sobie z tym samodzielnie poradzić.
Najczęściej ból łydek związany jest z mięśniami znajdującymi się w tej części nogi. Ból dotykający łydki jest zwykle spowodowany nadmiernym wysiłkiem. Nie trwa długo i nie stanowi powodu do niepokoju. Odpowiednie ćwiczenia z dużym prawdopodobieństwem pozytywnie wpłyną na poradzenie sobie z tym bólem.
Ból łydek często przyjmuje postać skurczów, choć tak naprawdę niewiele wiadomo o jego bezpośrednich przyczynach. Skurcze nóg zwykle występują w nocy i trwają od kilku sekund do kilku minut.
Często upatruje się przyczyn skurczów łydek w niedoborach potasu czy magnezu.
Ponieważ może być tak wiele różnych przyczyn bólu łydek, objawy również znacznie się różnią. Mogą wystąpić pojedynczo lub w połączeniu z innymi objawami:
Podczas aktywności fizycznej możemy nabawić się bólu. Podczas biegania lub grania w piłkę nożną, wiele osób ma tendencję do skurczów łydek. Spowodowane jest to w wyniku nadmiernego wysiłku. Prowadzi to do mimowolnego skurczu jednego lub więcej mięśni łydki. Może to być bardzo bolesne i spowodować stwardnienie obszaru łydki. Nawet jeśli skurcz szybko ustąpi, łydka może być twarda i napięta nawet przez kilka dni.
Inną częstą przyczyną bólu łydek jest napięcie mięśni i naderwanie włókien mięśniowych. Występują one zwykle w wewnętrznej części mięśnia brzuchatego łydki. Zwłaszcza wtedy gdy mocno odpychasz się od podłoża stopą – na przykład podczas sprintu lub skakania. Ból jest zwykle opisywany jako ostry i towarzyszy mu poczucie rozdarcia. Do tego dochodzą poważne ograniczenia w możliwościach ruchu i sile. Zerwaniu dużego włókna mięśniowego towarzyszy również obrzęk i zasinienie (krwiak).
Ból łydek może również wystąpić bez udziału mięśni. Mówimy tu na przykład o ostrym lub przewlekłym nadwyrężeniu ścięgna Achillesa lub zerwaniu ścięgna Achillesa. Zwykle objawia się ostrym bólem w dotkniętym obszarze, któremu towarzyszy pieczenie wzdłuż mięśni łydek. Objawy te pojawiają się stopniowo. Przyczyną jest proces zapalny lub zwyrodnieniowa zmiana w strukturze ścięgna.
Inną przyczyną pojawiania się bólu łydek może być jedna wielu chorób dotykających układ krążenia.
W przypadku zakrzepicy żył głębokich w żyle podudzia tworzy się skrzep krwi. Niektóre typowe objawy to zaczerwienienie i obrzęk, uczucie ciepła i zwiększony ból dotkniętej chorobą łydki. Objawy te mogą występować szczególnie w nocy. Mogą temu też towarzyszyć skurcze. Ryzyko rozwoju zakrzepicy żył głębokich wzrasta wraz z wiekiem, otyłością, paleniem i niższym poziomem aktywności. Ciąża i wcześniejsze operacje również mogą zwiększać ryzyko zakrzepicy żył głębokich.
Nerwy biegnące przez łydkę mogą zostać podrażnione. W rezultacie czego pojawia się: drętwienie, mrowienie i/lub ostry ból. Ponadto może wystąpić osłabienie mięśni, a nawet ograniczenia w funkcjonowaniu na co dzień.
Inną przyczyną bólu łydek jest zespół przedziału powięziowego. Poważny obrzęk lub siniak zwiększają ciśnienie w tkankach. Może to powodować zwiększony nacisk na naczynia krwionośne i nerwy w dolnej części nogi. Kiedy nerwy są podrażnione, odczuwasz głównie drętwienie i mrowienie. Kiedy naczynia krwionośne są naruszone, ból jest bardziej intensywny. Jeśli stan utrzymuje się przez dłuższą chwilę, może spowodować trwałe uszkodzenie.
Większość dolegliwości bólowych łydek wywodzących się z mięśni można złagodzić lub całkowicie się pozbyć. Wystarczy wykonywać ukierunkowane ćwiczenia. Należy także zadbać o odpowiednią redukcję napięć dzięki masażowi.
W przypadku wystąpienia skurczów mięśnia brzuchatego łydki najprostszym środkiem doraźnym jest wykonanie szybkiego ruchu rozciągającego. Wykonaj zgięcie grzbietowe stopy lub zegnij palce w kierunku kolana. Zalecane są także kąpiele lub okłady, które przynoszą ulgę mięśniom.
Jeśli chcesz zagłębić się w temat samodzielnego masażu łydek, polecamy bardzo przejrzysty kurs video. Przygotowała go ekspertka od rolowania - Karolina Dachowska. Zajrzyj do jej Akademii Rolowania i naucz się poprawnie i skutecznie masować bolesne obszary rolkami piankowymi.
Dzięki produktom BLACKROLL® zadbasz o:
Ćwicz łydki oraz upewnij się, że dbasz o ich codzienną regenerację. Rób to za pomocą samodzielnie wykonywanego masażu wałkiem piankowym. Polecamy BLACKROLL STANDARD lub MED, jeśli ból jest w Twoim przypadku nieco większy. Wykonuj ćwiczenia na przykład po biegu.
Pij odpowiednią ilość wody: odwodnienie może powodować skurcze mięśni.
Zwróć uwagę na swoją suplementację! Zadbaj o swoją dietę. Upewnij się, że przyjmujesz w pożywieniu lub dodatkowo odpowiednią ilość sodu, potasu i magnezu. Minerały te są odpowiedzialne m.in. za wymianę płynów oraz za funkcjonowanie mięśni i nerwów.
Zwiększ intensywność treningów w zależności od poziomu sprawności. Szczególnie ambitni ludzie mają tendencję do nadmiernego wysiłku podczas treningu. Jeśli się ostro przetrenujesz, nawet najlepsze środki na regenerację nie pomogą. Zwiększaj więc intensywność stopniowo i dostosuj ją do swojego poziomu sprawności i możliwości ciała. Nie zapominaj o regularnych przerwach między jednostkami treningowymi. Zadbaj też o regenerację tkanek, którą możesz przeprowadzić w warunkach domowych i każdych innych!
Wybierz odpowiednie buty: jeśli dużo chodzisz, pomoże Ci dobrze amortyzująca podeszwa. W miarę możliwości wykorzystaj lato do tego, aby pochodzić trochę boso.