6 sprawdzonych sposobów na bóle karku i szyi | Blog BLACKROLL
Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 50zł Gwarancja satysfakcji

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

Ból karku? Sprawdź 6 sprawdzonych sposobów żeby się go pozbyć

Ból w karku może być przewlekły lub chwilowy. Z pewnością większość z nas choć przez chwilę na własnej skórze doświadczyła bólu szyi.Ból często promieniujący do łopatek, pleców czy głowy, jest częstą przypadłością. Na ból karku uskarżają się osoby w każdym wieku. Niezależnie od długości i intensywności objawów bólowych, zawsze jest to sygnał wysyłany przez organizm z komunikatem „coś jest nie tak”. Im szybciej zareagujesz na ból karku, tym łatwiej będzie się go pozbyć. Przeczytaj jak się przed nim uchronić w kilku prostych krokach.

Ból karku po spaniu i nie tylko - najczęstsze przyczyny

Żeby skutecznie leczyć, najlepiej jest poznać przyczynę i ją wyeliminować. Jeżeli jednak nie wiesz, gdzie może leżeć źródło problemu, podpowiadamy, jakie są najczęstsze przyczyny pojawienia się bólu karku.

 1. Przyjmowanie złej postawy w trakcie wykonywania pracy siedzącej, w trakcie jazdy samochodem, spędzania czasu przed komputerem lub przed telewizorem;
 2. Nadmierne wygięcie lub obrócenie szyi, którego następstwem jest naciągnięcie mięśni i więzadeł okolicy karku;
 3. Stres;
 4. Sen w nieodpowiedniej pozycji, na niewygodnej poduszce lub źle dobranym materacu;
 5. Przewianie mięśni karku;
 6. Uszkodzenia mechaniczne(np. wypadek komunikacyjny),stany zapalne i zwyrodnienia oraz przyczyny anatomiczne

Nie powinno lekceważyć się wpływu powyższych czynników na nasz kark. W większości przypadków zwiększone napięcie, przykurcze czy ból powodują nasze nieprawidłowe nawyki ruchowe. Poznanie przyczyny jest niezbędne przy włączeniu leczenia. W przypadkach napięcia mięśni wystarczy masaż, ale czasem należy również wkroczyć na ścieżkę leczenia farmakologicznego.

Sprawdzone sposoby na ból karku

Już wiesz, w jakich okolicznościach może najczęściej pojawić się ból w okolicy karku, poznaj sprawdzone sposoby na zwalczenie bólu szyi i uniknięcia jego powrotu.

 1. Zawsze zwracaj uwagę, w jakiej pozycji siedzisz. Sama pozycja siedząca nie jest naturalną postawą naszego ciała, a obecnie większość z nas spędza w niej coraz więcej czasu. Związane jest to w głównej mierze ze specyfiką wykonywanej przez nas pracy. To, co możesz zrobić to wyregulować siedzisko tak, aby stopy swobodnie leżały na ziemi, a zgięcie w stawach kolanowych wynosiło 90o.

  Następnie zadbaj o siedzisko wspierające naturalne krzywizny kręgosłupa – lordozę i kifozę. Siedź prosto tak, aby ciało nie przekrzywiało się, ani w prawo, ani w lewo. Korzystaj z krzeseł z podłokietnikami, a wysokość blatu biurka wyreguluj tak, aby ręce i dłonie również swobodnie mogły na nim leżeć. Zadbaj o umieszczenie na odpowiedniej wysokości monitora komputera, ekranu telewizora czy fotela samochodowego względem kierownicy. Ból w karku pojawi się po długotrwałym trzymaniu głowy schylonej w dół! Prawidłowa postawa przy biurku? Przeczytaj jak ją utrzymać.

 2. Wysypiaj się! Żeby dobrze spać, potrzebujesz zapewnić sobie kilka warunków. Oczywiście musisz zadbać o przewietrzenie pomieszczenia czy o to, żeby było w nim ciemno, ale do najważniejszych elementów należy materac i poduszka. Pamiętaj, że ten pierwszy musi leżeć na stelażu, który pozwoli na jego wentylację. Jeśli chodzi o poduszkę, nie jest łatwo dobrać tą odpowiednią dla siebie. BLACKROLL® mierząc się z tym problemem, stworzyło specjalną poduszkę BLACKROLL® RECOVERY PILLOW. Poduszka dzięki zastosowaniu piankizapamiętującej kształty, dostosowuje się do Twoich potrzeb.. Niezależnie czy śpisz na boku,plecach czy brzuchu możesz skorzystać z poduszki BLACKROLL®.

  poduszka ortopedyczna blackroll recovery pillow

 3. Unikaj stresu. Pęd dzisiejszego życia jednak coraz bardziej nam to utrudnia. Stres związany z pracą, finansami czy rodziną, bardzo trudno jest wyeliminować. Jeżeli nie możesz zminimalizować ilości stresu w życiu, warto zmaksymalizować możliwości relaksu na co dzień. Relaks jest dobrym sposobem na stres , a relaksować można się na wiele sposobów... Relaksujący może być na przykład masaż, do którego możesz użyć naszej klasycznej rolki BLACKROLL® (STANDARD, MED lub PRO). Dzięki masażowi pozwolisz mięśniom na odpoczynek, przyśpieszysz ich regenerację, a sam automasaż może być traktowany jako forma codziennych lekkich ćwiczeń.Połączenie ćwiczeń relaksacyjnych i masażu z wykorzystaniem rollera, przynosi często zaskakująco szybkie efekty.

  blackroll standard rolka

 4. Regularnie się rozciągaj oraz dużo spaceruj. Dlaczego? To właśnie pozycja stojąca oraz marsz jest właściwą postawą naszego ciała. W tej postawie nasz układ szkieletowo–mięśniowy ma okazję wrócić do swojej naturalnej pozycji. Z kolei rozciąganie się pozwala mięśniom nabrać szerszego zakresu ruchu, bo to często ich przykurcz nie pozwala na wygodne przyjmowanie właściwej postawy. I tu znów pojawia się kwestia automasażu wykonywanego naszym sprzętem. Dzięki niemu rozciągniesz i uelastycznisz mięśnie. Rolką specjalnie zaprojektowaną do masażu mięśni i powięzi wzdłuż kręgosłupa jest BLACKROLL® DUOBALL.

 5. Unikaj przeciągów, a przewiane mięśnie dobrze wygrzej. Możesz skorzystać z gorących kąpieli, sauny czy okładów leczniczych. Nie dopuść jednak do ponownego przewiania tak rozgrzanych tkanek.

 6. Jeżeli ból jest długotrwały i nie ustępuje pomimo stosowania wymienionych wyżej metod lub jeżeli się nasila i skraca zakres ruchu karku, udaj się na konsultacje do lekarza.