Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 60zł Gwarancja satysfakcji
Go Top

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

Ból karku? Poznaj przyczyny bolesności karku i sprawdź 6 sprawdzonych sposobów żeby się jej pozbyć

Ból w karku może być przewlekły lub chwilowy. Z pewnością większość z nas choć przez chwilę na własnej skórze doświadczyła bólu szyi. Ból często promieniujący do łopatek, pleców czy głowy, jest częstą przypadłością. Na ból karku uskarżają się osoby w każdym wieku. Niezależnie od długości i intensywności objawów bólowych, zawsze jest to sygnał. Organizm wysyła go z komunikatem „coś jest nie tak”. Im szybciej zareagujesz na ból karku, tym łatwiej będzie się go pozbyć. Przeczytaj jak się przed nim uchronić w kilku prostych krokach.

Ból karku po spaniu i nie tylko - najczęstsze przyczyny

Bolesność karku i szyi jest częsta po przebudzeniu

Żeby skutecznie leczyć, najlepiej jest poznać przyczynę i ją wyeliminować. Jeżeli jednak nie wiesz, gdzie może leżeć źródło problemu podpowiemy. Poniżej znajdziesz listę jakie są najczęstsze przyczyny pojawienia się bólu karku.

  1. Przyjmowanie złej postawy w trakcie wykonywania pracy siedzącej. Zarówno w trakcie jazdy samochodem, spędzania czasu przed komputerem lub przed telewizorem.
  2. Nadmierne wygięcie lub obrócenie szyi, którego następstwem jest naciągnięcie mięśni i więzadeł okolicy karku.
  3. Stres powodowany zarówno pracą jak i życiem osobistym.
  4. Sen w nieodpowiedniej pozycji, na niewygodnej poduszce lub źle dobranym materacu.
  5. Przewianie mięśni karku.
  6. Uszkodzenia mechaniczne (np. wypadek komunikacyjny), choroby, dolegliwości, stany zapalne i zwyrodnienia oraz przyczyny anatomiczne.

Nie powinno lekceważyć się wpływu powyższych czynników na nasz kark i szyję. W większości przypadków zwiększone napięcie mięśni, przykurcze czy ból powodują nasze nieprawidłowe nawyki ruchowe. Poznanie przyczyny i skuteczna diagnoza jest niezbędne przy włączeniu leczenia. Problemy te często powodują też zwyczajny ból głowy. W przypadkach napięcia mięśni wystarczy masaż, ale czasem należy również wkroczyć na ścieżkę leczenia farmakologicznego.

Sprawdzone sposoby na bolesność karku

Napięcie mięśni szyi jest często przyczyną bólów karku

Już wiesz, w jakich okolicznościach może najczęściej pojawić się ból w okolicy karku. Poznaj więc sprawdzone sposoby na zwalczenie bólu szyi i uniknięcia jego powrotu.

1. Zawsze zwracaj uwagę, w jakiej pozycji siedzisz

Sama pozycja siedząca nie jest naturalną postawą naszego ciała. Niestety obecnie większość z nas spędza w niej coraz więcej czasu. Związane jest to w głównej mierze ze specyfiką wykonywanej przez nas pracy. To, co możesz zrobić to wyregulować siedzisko tak, aby stopy swobodnie leżały na ziemi. Z kolei zgięcie w stawach kolanowych wynosiło 90'.

Następnie zadbaj o siedzisko wspierające naturalne krzywizny kręgosłupa – lordozę i kifozę. Siedź prosto tak, aby ciało nie przekrzywiało się, ani w prawo, ani w lewo. Korzystaj z krzeseł z podłokietnikami. Wysokość blatu biurka wyreguluj tak, aby ręce i dłonie również swobodnie mogły na nim leżeć. Zadbaj o umieszczenie na odpowiedniej wysokości monitora komputera, ekranu telewizora czy fotela samochodowego względem kierownicy. Ból w karku pojawi się po długotrwałym trzymaniu głowy schylonej w dół! Prawidłowa postawa przy biurku? Przeczytaj jak ją utrzymać.

2. Pozbądź się bólu karku po nocy i wysypiaj się lepiej

Sen na odpowiedniej poduszce poprawia jego jakość

Żeby dobrze spać, potrzebujesz zapewnić sobie kilka warunków. Oczywiście musisz zadbać o przewietrzenie pomieszczenia czy o to, żeby było w nim ciemno. Jednak do najważniejszych elementów należy materac i poduszka. Pamiętaj, że ten pierwszy musi leżeć na stelażu, który pozwoli na jego wentylację. Jeśli chodzi o poduszkę, nie jest łatwo dobrać tą odpowiednią dla siebie. BLACKROLL® mierząc się z tym problemem, stworzyło specjalną poduszkę BLACKROLL® RECOVERY PILLOW. Poduszka dzięki zastosowaniu pianki zapamiętującej kształty, dostosowuje się do Twoich potrzeb.. Niezależnie czy śpisz na boku, plecach czy brzuchu możesz skorzystać z poduszki BLACKROLL®.

3. Unikaj stresu

Rolowanie zmniejsza napięcie w całym ciele

Pęd dzisiejszego życia jednak coraz bardziej nam to utrudnia. Stres związany z pracą, finansami czy rodziną, bardzo trudno jest wyeliminować. Jeżeli nie możesz zminimalizować ilości stresu w życiu, warto zmaksymalizować możliwości relaksu na co dzień. Relaks jest dobrym sposobem na stres, a relaksować można się na wiele sposobów... Relaksujący może być na przykład masaż. Możesz do niego użyć naszej klasycznej rolki BLACKROLL® (STANDARD, MED lub PRO). Dzięki masażowi pozwolisz mięśniom na odpoczynek, przyśpieszysz ich regenerację. Sam automasaż może być traktowany jako forma codziennych lekkich ćwiczeń. Połączenie ćwiczeń relaksacyjnych i masażu z wykorzystaniem rollera, przynosi często zaskakująco szybkie efekty i przywraca nas do zdrowia.

4. Ćwiczenia na ból karku

Ćwiczenia zmniejszające ból w karku mogą być proste

Regularnie się rozciągaj oraz dużo spaceruj. Dlaczego? To właśnie pozycja stojąca oraz marsz jest właściwą postawą naszego ciała. W tej postawie nasz układ szkieletowo–mięśniowy ma okazję wrócić do swojej naturalnej pozycji. Z kolei rozciąganie się pozwala mięśniom nabrać szerszego zakresu ruchu. Często ich przykurcz nie pozwala na wygodne przyjmowanie właściwej postawy. I tu znów pojawia się kwestia automasażu wykonywanego naszym sprzętem. Dzięki niemu rozciągniesz i uelastycznisz mięśnie. Rolką specjalnie zaprojektowaną do masażu mięśni i powięzi wzdłuż kręgosłupa jest BLACKROLL® DUOBALL.

5. Unikaj przeciągów, a przewiane mięśnie dobrze wygrzej

Możesz skorzystać z gorących kąpieli, sauny czy okładów leczniczych w celach zdrowotnych. Nie dopuść jednak do ponownego przewiania tak rozgrzanych tkanek.

6. Bolesność karku nie znika?

Ból jest długotrwały i nie ustępuje pomimo stosowania wymienionych wyżej metod? Nasila się i skraca zakres ruchu karku? Udaj się na konsultacje do lekarza lub fizjoterapeuty.

Michał Dachowski

Michał Dachowski

Fizjoterapeuta w Fizjo4Life

Absolwent wydziału rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Rehabilitant z wieloletnim doświadczeniem w pracy z zawodowymi sportowcami i pacjentami urazowymi.