Wysyłka w 24h Darmowa dostawa od 60zł Gwarancja satysfakcji
Go Top

Formularz zawiera niepoprawne dane zaznaczone na czerwono przed kontynuacją prosimy poprawić wpisane dane

Przyczyny bólu pleców i domowe sposoby jego pozbycie się

Artykuł przeczytasz w 11 min 57 sek

Ten artykuł jest dla Ciebie jeżeli:

 • bolą Cię plecy, czujesz sztywność i ograniczenie ruchu w karku
 • garbisz się lub pracujesz dużo pochylając się
 • dużo siedzisz przy komputerze
 • czujesz napięcie i stres
 • coś Ci “weszło” w szyję lub masz uczucie, że coś Cię “przewiało”

Bywają dni, że zmagasz się z bólem pleców i kręgosłupa. Czasem ból towarzyszy Ci ciągle, w dłuższych okresach czasu. Zdarza się też tak, że ból objawia się nagle. Choć mija po chwili, to na jakiś czas wyłącza Cię z życia. Znasz to, prawda?

Czym tak naprawdę jest ból pleców?

Ból pleców jest częstą przyczyną nieobecności w pracy. Może być wynikiem kontuzji czy urazu. Spowodować go może też zmęczenie i przeciążenie w pracy fizycznej. Przykładowo nieprawidłowo rozłożone napięcia czy niewłaściwa technika podnoszenia i wielu innych.

Im jesteś starszy, tym bardziej prawdopodobne jest, że rozwinie się ból pleców. Może on również jednak dotknąć nastolatków, a nawet dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Jest to na pewno wyraźny znak, że powinieneś przemyśleć swój obecny styl życia.

Jak często doświadczamy bólu pleców?

Czy odczuwasz ból w dolnej części pleców? Nie jesteś sam. Około 85% ludzi cierpi na ból pleców, który pojawia się przynajmniej raz w życiu. To znaczy, że znaczna większość z nas będzie lub miała jakiś silny bólowy problem w plecach. Aż 50% procent osób dorosłych odczuwa ból raz w roku. 26% procent dorosłych odczuwała ból w ciągu trzech ostatnich miesięcy. Prawie jedna czwarta z tych osób cierpi na przewlekły ból. Około 10% odczuwa trwałe ograniczenia w codziennym życiu.

ból pleców

Okazało się, że siedzenie jest porównywane w swojej szkodliwości do palenia papierosów. Siedząc narażamy ciało, poprzez zwykle niepoprawną postawę na znaczne przeciążenia i napięcia kręgosłupa. Problem ten dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. 

Nie pozwól, by ból pleców stał się również Twoim problemem. Bądź aktywny! Ruch często pomaga w krótkim czasie znacznie złagodzić ból i utrzymać go pod kontrolą. Pokażemy Ci, co pomaga w radzeniu sobie z bólem pleców.

Przyczyny bólu pleców - stany zapalne, choroby i inne

Jest bardzo mało prawdopodobne, że uzyskasz jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Nawet najlepszy i najdroższy sprzęt diagnostyczny tego nie zrobi. Około 85% osób z bólem krzyża cierpi na nieokreślony ból pleców. Nie można go przypisać zmianom w strukturze kości czy mięśni, stanom zapalnym czy konkretnym chorobom. A jednak ból występuje.

Ten rodzaj bólu pleców jest spowodowany najczęściej dwoma problemami. Z jednej strony mamy brak równowagi napięć między mięśniami. Drugim powodem jest stwardniała i sklejona powięź. Nie może ona już ruszać się płynnie, co prowadzi do ograniczenia ruchu i bólu.

Dziś większość spraw załatwimy elektronicznie bez wychodzenia z domu. Nadużywamy korzyści płynących z rozwoju technologii i spędzamy większość swojego czasu wolnego przed komputerem. Nasilające się bóle pleców i karku? Najczęstszym powodem jest praca z łóżka, przy stole kuchennym czy na niewygodnym krześle. Nasze dni upływają ostatnio na przenoszeniu się z kuchni na kanapę. 

Pracujemy w niedostosowanych do niej warunkach. Nie dbamy o właściwą postawę ciała. Wiąże się często z większym obciążeniem nie tylko dla kręgosłupa lędźwiowego, ale też szyi i karku. 

Mięśnie nie nadążają z utrzymaniem ciała przez tak wiele godzin w tych pozycjach. Kręgosłup może wywierać nacisk na nerwy, powodując bóle głowy, zawroty lub drętwienie kończyn górnych. Nieprawidłowa pozycja ciała wymusza na mięśniach wykonanie większej pracy. Po długotrwałym utrzymaniu złej postawy mięśnie są zmęczone. My z kolei zaczynamy odczuwać dolegliwości bólowe, które zlokalizowane są najczęściej w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Siedzący tryb życia może powodować osłabienie mięśni i więzadeł.

Jeśli problemy z plecami trwają mniej niż sześć tygodni, uważa się je za ostre. Jeśli trwają od sześciu do 12 tygodni, nazywane są stanem podostrym. Jeśli ból trwa dłużej niż 12 tygodni, możemy mówić o przewlekłym bólu pleców.

złe siedzenie przed komputerem

Czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia bólu pleców:

 • przeważnie siedzący tryb życia i niewystarczająca ilość ćwiczeń
 • częste podnoszenie i przenoszenie ciężarów
 • nieprawidłowe techniki podnoszenia
 • otyłość i niezbilansowana dieta
 • czynniki psychospołeczne i emocjonalne, takie jak lęk i depresja
 • niepewna postawa ciała i problemy z równowagą
 • inne problemy z układem mięśniowo-szkieletowym

Jakie objawy wiążą się z bólem pleców?

Ból pleców może przyjmować różne postaci, jest to zróżnicowane schorzenie. Być może u Ciebie występować będzie tylko jeden lub więcej z wymienionych objawów. Często ból dolnej partii pleców jest stały. Czasem z kolei pojawia się i przechodzi w fazach.

Osoby z bólem w dolnej części pleców często wspominają następujące objawy:

 • punktowy ból pleców, zlokalizowany pośrodku lub przesunięty na bok
 • rozległy ból pleców między klatką piersiową a pośladkiem
 • ból promieniujący w kierunku jednej z nóg
 • ograniczone możliwości ruchowe
 • trudność w utrzymaniu jednej postawy ciała
 • trudności z leżeniem, siedzeniem, staniem lub chodzeniem przez długi czas
 • trudność z pochylaniem się do przodu
 • trudności z podnoszeniem czy przenoszeniem rzeczy
 • ograniczenia fizyczne w pracy i w życiu codziennym
 • unikanie aktywności czy ruchu ze strachu, że pojawi się ból
 • dodatkowe napięcia w ciele spowodowane strachem przed bólem
 • czy nawet stany depresyjne

Kiedy zdecydowanie powinieneś iść do lekarza lub fizjoterapeuty?

Jeśli masz problemy z plecami i:

 • masz mniej niż 20 lat lub więcej niż 55
 • doświadczyłeś urazu (np. w wyniku upadku)
 • chudniesz w niekontrolowany sposób

lub też masz rozległe objawy neurologiczne, takie jak:

 • mrowienie
 • utrata siły
 • oznaki paraliżu
 • ból promieniujący do obu nóg
 • niepewny chód (na przykład uczucie, jakbyś chodził po niestabilnym gruncie)
 • nietrzymanie stolca i/lub moczu
 • gorączka
 • w przeszłości zdiagnozowano u Ciebie raka

Jeśli masz więcej niż 55 lat niektóre z tych objawów po prostu normalne dla tego wieku. Nie powinny wtedy budzić Twoich szczególnych obaw. Co nie znaczy, że nie można sobie z nimi radzić. Jeśli kilka z wymienionych powyżej punktów występuje jednocześnie, to mogą być przyczyną Twojego bólu pleców. Poprawnie pomoże Ci zdiagnozować lekarz lub fizjoterapeuta.

Co może pomóc w bólu pleców?

W dolegliwościach bólowych dotykających plecy dobrze wspomagać się odpowiednimi ćwiczeniami. Nawet 90% problemów z plecami znika w ciągu trzech do czterech miesięcy bez żadnego leczenia. Siedemdziesiąt procent zanika w ciągu miesiąca, a 50% najpóźniej po dwóch tygodniach.

Nie wiesz jak postępować w przypadku wystąpienia bólu pleców? Udaj się do lekarza lub fizjoterapeuty. Dobierze on odpowiednie ćwiczenia lub terapię. Niekoniecznie taką w gabinecie. W niektórych przypadkach poradzenie sobie z bólem pleców z zalecenia fizjoterapeuty będzie możliwe w domowych warunkach. Wystarczy skorzystać z odpowiednich technik automasażu.

W każdym razie pamiętaj, aby pozostać aktywnym fizycznie! Wykonuj regularne ćwiczenia, które są dla Ciebie dobre. Radź sobie z napięciem mięśniowym i powięziowym w plecach i tułowiu dzięki BLACKROLL® STANDARD lub MED . Chcesz bardziej precyzyjnie wymasować mięśnie wzdłuż kręgosłupa? Możesz użyć specjalnie wyprofilowanych wałków TWIN, DUOBALL 08 lub DUOBALL 12.  Żeby z kolei przynieść ulgę napiętym pośladkom użyj BALL 12

kup duoball 8

Kompletny trening pleców obejmuje również ćwiczenia stabilizacyjne z gumami oporowymi. Dzięki MULTI BAND i SUPER BAND możesz aktywować i trenować wszystkie mięśnie tułowia. Innymi słowy, dzięki tym gumom będziesz w stanie wykonać bezpiecznie ćwiczenia.  Ćwiczenia te zginają, prostują, przechylają i obracają tułów.

Potrzebujesz różnych rollerów do bardziej ogólnej, ale też szczegółowej pracy z napięciami? Wybierz BLACKROLL BLACK BOX,  który zawiera 4 różne wałki do masażu.

rolowanie za pomocą blackroll blackbox

Jak przeciwdziałać bólowi pleców?

Czy jesteś jednym z nielicznych szczęśliwców, których nigdy nie dotknął problem bolących pleców? Możesz mu skutecznie dalej zapobiegać dzięki samodzielnemu masażowi. Dorzuć ćwiczenia profilaktyczne, zdrową dietę i poszukiwanie równowagi psychicznej i emocjonalnej w swoim życiu.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zwalczanie problemów z plecami jest automasaż. Najpopularniejszą formą takiego masażu jest rolowanie!

Można go wykonać samodzielnie. Używamy wtedy specjalnie zaprojektowanych rolek i piłek BLACKROLL®.

Systematyczne rolowanie wzmacnia zdrowie fizyczne i psychiczne, zapewnia odprężenie mięśni i poprawia ruchomość stawów. Dzięki automasażowi z wykorzystaniem BLACKROLL® poprawisz elastyczność i gibkość ciała. Pomogą Ci czuć się sprawniej i młodziej na dłużej! A co więcej poprawisz odżywienie i nawodnienie tkanek.

Już 5 minut rolowania pleców pozwoli Ci znacząco zmniejszyć ograniczające napięcie i nieprzyjemną sztywność ciała! A także poczuć ulgę w bólu praktycznie od razu!

Jego największą zaletą jest fakt, że aby wymasować sobie plecy nie trzeba wychodzić z domu! Rolowanie nie zastąpi wizyty u terapeuty. Tylko on będzie mógł zdiagnozować dokładnie rodzaj i moc problemu. Stanowi jednak świetną prewencję dolegliwości, a także BEZPIECZNE uzupełnienie ewentualnej fizjoterapii.

Rolowanie pleców przeciwdziała bólowi kręgosłupa. Masaż rolką pomoże ze sztywnością w karku i szyi. Pomoże też z bólem kręgosłupa. Są to problemy które często dotykają osoby pracujące zdalnie.

Co więcej jest zalecane dla wszystkich osób z dolegliwościami dyskopatycznymi i zwyrodnieniowymi. Polecane są dla tych którzy czują, że coś im weszło w plecy. Ewentualnie przewiało je lub mają problem z garbieniem się.

“Polecam rolowanie wszystkim moim pacjentom. Jest skuteczną metodą zapobiegania dolegliwościom kręgosłupa” mówi Jakub Nowosad. Jest on fizjoterapeuta warszawskiej klinice Fizjo4life. “Rolowanie pleców pozwoli nie tylko obniżyć napięcie mięśniowe. Pomoże też pozbyć się sztywność i bolesność pleców. Usunie również negatywne skutki nadmiernego przeciążenia stresem.”

Do rolowania pleców i okolic kręgosłupa na całej jego długości przydatne jest mniejszy przyrząd. Idealnym narzędziem jest BLACKROLL® DUOBALL 8 cm. Dzięki automasażowi z BLACKROLL® DUOBALL 08 uwolnisz swoje plecy od sztywności. Poczujesz też ulgę po całym dniu spędzonym w pozycji siedzącej lub niewygodnej pozycji pracy.

“Nie ma lepszego sprzętu do rolowania kręgosłupa, niż BLACKROLL® DUOBALL 08!” rekomenduje trenerka powięzi Karolina Dachowska. “BLACKROLL® DUOBALL 08 w dogłębny i precyzyjny sposób dociera do najbardziej przeciążonych mięśni posturalnych - prostowników grzbietu. Dzięki swojej specjalnej budowie gwarantuje bezpieczny i jednocześnie intensywny automasaż kręgosłupa. Polecam go wszystkim osobom, które odczuwają nie tylko ból pleców, ale również towarzyszący mu ból głowy. Pomoże też z innymi objawami jak zmęczenie i ogólny spadek dobrego samopoczucia”.

Jeśli już odczuwasz ból pleców, nie przerywaj ćwiczeń, gdy tylko poczujesz się lepiej. Regularnie wykonuj ćwiczenia, które Ci pomogły. W ten sposób możesz kontrolować ból pleców i skoncentrować się na naprawdę ważnych rzeczach w życiu.

Ból pleców przez brak ruchu na home office

Ból pleców czy ból różnych odcinków kręgosłupa, to jedne z najczęstszych dolegliwości naszych czasów. Przez ostatni rok dolegliwości te zostały spotęgowane dodatkowo zmianą trybu życia i pracy. Wizja tzw. home office, czyli pracy z domu, wydawała się początkowo kusząca. Okazało się, jak bardzo szkodzi naszemu zdrowiu. Czemu? Z powodu ograniczenia lub braku ruchu. 

DUOBALL 08 to opcja dla Ciebie, jeśli: 

 • bolą Cię plecy
 • czujesz sztywność w karku
 • garbisz się
 • czujesz, że masz ograniczone ruchy
 • pracując dużo się pochylasz
 • nosisz ciężary
 • schylasz się po dziecko
 • dużo siedzisz przy komputerze
 • czujesz napięcie i stres
 • masz dyskopatię
 • coś Ci “weszło” w szyję
 • masz uczucie, że coś Cię “przewiało”
 • nadwyrężasz mięśnie grzbietu podczas treningów

Jeżeli zastanawiasz się, czy rolowanie nie jest zbyt trudne i czy sobie poradzisz - nie martw się! Rolowanie jest czynnością, którą może wykonywać każdy - niezależnie od wieku i poziomu aktywności fizycznej! Jest bardzo proste i intuicyjne! Możesz je wykonywać w domowych warunkach. Możesz ćwiczyć w codziennym ubraniu. Zawsze wtedy kiedy poczujesz, że Twoje plecy stają się coraz bardziej ciężkie. Gwarantujemy Ci, jeżeli raz spróbujesz już nigdy nie będziesz chciał rozstać się ze swoją rolką!

“BLACKROLL® DUOBALL 08 otrzymałem od jednej z moich klientek. Zauważyła, że ból pleców zaczyna towarzyszyć mi coraz częściej. Znacząco utrudniając mi komfort pracy” - opowiada Konrad Góra, właściciel prestiżowego salonu fryzjerskiego Głowy do Góry. “Na początku podszedłem do niego bardzo sceptycznie. Pomyślałem - jak taka mała rolka ma mi pomóc? Ale postanowiłem spróbować. Już po pierwszym rolowaniu poczułem, jakby ktoś zrzucił z moich pleców ogromny ciężar! Od tego czasu roluję się systematycznie, a ból tak jakby zniknął.”

blackroll duoball 8 piłka do ucisku i precyzyjnego automasażu wybranych partii ciała

Nie daj się bólowi pleców i zacznij czerpać korzyści z rolowania już dziś!

Michał Dachowski

Michał Dachowski

Fizjoterapeuta w Fizjo4Life

Absolwent wydziału rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Rehabilitant z wieloletnim doświadczeniem w pracy z zawodowymi sportowcami i pacjentami urazowymi.